To siniak czy objaw nowotworu? Masz taką zmianę, idź do lekarza

2024-03-28 8:22

Masz ciemne przebarwienia pod paznokciem? Łatwo je zignorować, bo przypominają siniaka po urazie, a niektórzy sądzą, że mogą być objawem zakażenia bakteryjnego lub grzybicy paznokci. Niestety - chociaż wyglądają niewinnie, mogą świadczyć o groźnym nowotworze - czerniaku podpaznokciowym. Co powinno wzbudzić niepokój?

To siniak czy objaw nowotworu? Masz taką zmianę, idź do lekarza
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. O czym może świadczyć siniak pod paznokciem?
  2. Oto objawy czerniaka podpaznokciowego 
  3. Jak sprawdzić paznokcie pod kątem czerniaka?
  4. Jak stwierdzić, czy to czerniak?

O czym może świadczyć siniak pod paznokciem?

Stopy to jedna z najbardziej lekceważonych części ciała. Mało kto codziennie uważnie się im przygląda, bo też zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Tymczasem raz na jakiś czas warto zrobić mały "przegląd" i dokładnie przyjrzeć się stopom, przestrzeniom między palcami oraz paznokciom. Szczególną uwagę powinny wzbudzić zmiany przypominające siniaki - zwłaszcza, jeśli pojawiły się bez wcześniejszego urazu. Ich obecność może być bowiem zapowiedzią poważnego problemu. 

Zmiany barwnikowe pod paznokciem nie zawsze świadczą o czerniaku - mogą pojawić się również w efekcie różnych chorób, np. choroby Wilsona (zaburzenia metabolizmu miedzi) czy pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy.

Ale tej możliwości nie wolno bagatelizować, nawet mimo faktu, że czerniak podpaznokciowy występuje rzadko - to nie więcej  niż 3,5 proc. wszystkich przypadków czerniaka. To nowotwór złośliwy, który rozwija się szybciej niż inne typu czerniaka, co grozi większym prawdopodobieństwem przerzutów.

Z ich powodu zmarł legendarny muzyk reggae Bob Marley, u którego czerniaka pod paznokciem wykryto w wieku zaledwie 33 lat, i który dał przerzuty do płuc, wątroby i mózgu.

Oto objawy czerniaka podpaznokciowego 

Ze statystyk wynika, że od 75 do 90 proc. przypadków czerniaki podpaznokciowe wykrywane są w obrębie kciuka ręki i dużego palca u stopy, jednak mogą pojawić się na każdym paznokciu.

Główne objawy czerniaka podpaznokciowego to:

  • brązowa lub czarna smuga na paznokciu bez wcześniejszego urazu (może się powiększać)
  • plama przypominająca ciemnego siniaka, która nie znika ani nie przesuwa się
  • oddzielanie się płytki paznokcia od łożyska
  • przyciemniona skóra przy paznokciu - tzw. objaw Hutchinsona, czyli obecność melaniny w miękkich tkankach otaczających płytkę paznokcia
  • krwawienie lub guzek w bezpośrednim sąsiedztwie paznokcia
  • ścieńczenie, zniekształcenie lub pękanie płytki paznokcia

Objawy te nie zawsze występują jednocześnie - może się zdarzyć, że smugi pod paznokciem nie są widoczne, jednak łożysko paznokcia boli i krwawi bez wyraźnej przyczyny.  

Jak sprawdzić paznokcie pod kątem czerniaka?

Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca, by co jakiś czas uważnie przyglądać się swoim paznokciom i zwracać uwagę nie tylko na to, czy pojawiły się na nich jakieś nietypowe zmiany. Sygnałem ostrzegawczym powinno być również rozdwajanie się paznokci, zwłaszcza, jeśli płytka pęka daleko od krawędzi, guzki widoczne pod płytką, a także unoszenie się paznokcia (kiedy płytka zaczyna oddzielać się od macierzy).

Eksperci podkreślają, że każda niepokojąca zmiana - nawet jeśli wydaje się banalna - powinna być sygnałem do wizyty u dermatologa.

Jak rozpoznać czerniaka?

Jak stwierdzić, czy to czerniak?

Diagnozę czerniaka paznokcia może postawić jedynie lekarz - najlepiej doświadczony dermatolog. Do oceny konieczne będzie badanie dermatoskopowe (polega na oglądaniu podejrzanej zmiany w dużym powiększeniu i przy dobrym oświetleniu), a także biopsja podejrzanej tkanki i jej badanie histopatologiczne.