Wygląda jak siniak, może świadczyć o nowotworze. Pojawia się na paznokciach

Wygląda jak siniak, może świadczyć o nowotworze. Pojawia się na paznokciach
Autor: Getty Images

Widoczne pod paznokciem ciemne przebarwienia lub prążki łatwo zlekceważyć i pomylić z krwiakiem po urazie lub objawami zakażeń bakteryjnych. Tymczasem, choć wydają się niewinne, mogą okazać się objawem groźnego nowotworu - czerniaka podpaznokciowego.

Spis treści

  1. Jakie objawy na paznokciach powinny zaniepokoić?
  2. W jaki sposób sprawdzić paznokcie pod kątem czerniaka?
  3. Jak stwierdzić, czy to czerniak?

Zmiany barwnikowe pod paznokciem nie zawsze świadczą o czerniaku - mogą pojawić się również w efekcie różnych chorób, np. choroby Wilsona (zaburzenia metabolizmu miedzi) czy pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy.

Ale tej możliwości nie wolno bagatelizować, nawet mimo faktu, że czerniak podpaznokciowy występuje rzadko - to nie więcej  niż 3,5 proc. wszystkich przypadków czerniaka. To nowotwór złośliwy, który rozwija się szybciej niż inne typu czerniaka, co grozi większym prawdopodobieństwem przerzutów.

Z ich powodu zmarł legendarny muzyk reggae Bob Marley, u którego czerniaka pod paznokciem wykryto w wieku zaledwie 33 lat, i który dał przerzuty do płuc, wątroby i mózgu.

Jakie objawy na paznokciach powinny zaniepokoić?

Ze statystyk wynika, że od 75 do 90 proc. przypadków czerniaki podpaznokciowe wykrywane są w obrębie kciuka ręki i dużego palca u stopy, jednak mogą pojawić się na każdym paznokciu.

Główne objawy czerniaka podpaznokciowego to:

  • brązowa lub czarna smuga na paznokciu bez wcześniejszego urazu (może się powiększać)
  • plama przypominająca ciemnego siniaka, która nie znika ani nie przesuwa się
  • oddzielanie się płytki paznokcia od łożyska
  • przyciemniona skóra przy paznokciu - tzw. objaw Hutchinsona, czyli obecność melaniny w miękkich tkankach otaczających płytkę paznokcia
  • krwawienie lub guzek w bezpośrednim sąsiedztwie paznokcia
  • ścieńczenie, zniekształcenie lub pękanie płytki paznokcia

Objawy te nie zawsze występują jednocześnie - może się zdarzyć, że smugi pod paznokciem nie są widoczne, jednak łożysko paznokcia boli i krwawi bez wyraźnej przyczyny.  

W jaki sposób sprawdzić paznokcie pod kątem czerniaka?

Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca, by co jakiś czas uważnie przyglądać się swoim paznokciom i zwracać uwagę nie tylko na to, czy pojawiły się na nich jakieś nietypowe zmiany. Sygnałem ostrzegawczym powinno być również rozdwajanie się paznokci, zwłaszcza, jeśli płytka pęka daleko od krawędzi, guzki widoczne pod płytką, a także unoszenie się paznokcia (kiedy płytka zaczyna oddzielać się od macierzy).

Eksperci podkreślają, że każda niepokojąca zmiana - nawet jeśli wydaje się banalna - powinna być sygnałem do wizyty u dermatologa.

Jak rozpoznać czerniaka?

Jak stwierdzić, czy to czerniak?

Diagnozę czerniaka paznokcia może postawić jedynie lekarz - najlepiej doświadczony dermatolog. Do oceny konieczne będzie badanie dermatoskopowe (polega na oglądaniu podejrzanej zmiany w dużym powiększeniu i przy dobrym oświetleniu), a także biopsja podejrzanej tkanki i jej badanie histopatologiczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.