Twoje ciało krzyczy o pomoc. 7 fizycznych objawów stresu, które łatwo przeoczyć

2024-11-18 11:59

Stres to nie tylko emocje, jego skutki odczuwa całe ciało. Pryszcze, bóle brzucha, niekontrolowany głód czy spadek energii to tylko niektóre fizyczne sygnały, że organizm jest przeciążony. Jeśli je ignorujesz, stres może wyrządzić trwałe szkody. Poznaj objawy, które wskazują, że czas zadbać o swoje zdrowie.

Twoje ciało krzyczy o pomoc. 7 fizycznych objawów stresu, które łatwo przeoczyć
Autor: Getty Images

7 fizycznych objawów stresu

Przewracanie się w brzuchu

Często zdarza się, że odczuwamy ból lub kłucie w brzuchu, gdy jesteśmy zestresowani. Długotrwały stres może zaburzać funkcjonowanie układu trawiennego, prowadząc do problemów, takich jak wzdęcia, zaparcia czy biegunki. Hormony zakłócają procesy trawienne, co może również przyczynić się do wystąpienia objawów zespołu jelita drażliwego (IBS).

Wypadanie włosów

Długotrwałe obciążenie organizmu stresem może zakłócać naturalny cykl wzrostu włosów, prowadząc do ich wypadania. Kortyzol wywołuje bowiem stan zapalny w organizmie, który wpływa na mieszki włosowe, prowadząc do ich osłabienia. Ten proces może być szczególnie widoczny kilka miesięcy po przeżyciu intensywnego stresu.

Niskie libido

Stres nie tylko wpływa na samopoczucie psychiczne, ale również zaburza równowagę hormonalną, co prowadzi do zmniejszenia popędu seksualnego. Codzienne zmartwienia mogą rozpraszać uwagę i utrudniać zaangażowanie się w życie intymne. Ponadto fizyczne skutki stresu, takie jak zmęczenie, problemy trawienne czy napięcie, również mogą obniżać zainteresowanie seksem.

Trądzik

Pojawiające się pryszcze mogą być efektem stresu. W okresach napięcia psychicznego poziom kortyzolu we krwi wzrasta, co zwiększa produkcję sebum w skórze. To zatyka pory, prowadząc do powstawania wyprysków. Jeśli zmagasz się z problemami skórnymi w wyniku stresu, warto podjąć działania zmierzające do jego redukcji.

Przyspieszone bicie serca

Pod wpływem stresu nasze ciało reaguje przyspieszeniem tętna i podniesieniem ciśnienia, co może prowadzić do uczucia kołatania serca. Wysoki poziom kortyzolu zwiększa również stężenie trójglicerydów we krwi, co jest widoczne w badaniach krwi.

Wysokie ciśnienie krwi

Stres może powodować nagłe skoki ciśnienia krwi, co w krótkim okresie może być pomocne, ale jeśli trwa zbyt długo, prowadzi do nadciśnienia. Techniki relaksacyjne, medytacja oraz zmiany w stylu życia mogą pomóc utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie, minimalizując ryzyko poważnych chorób serca i naczyń.

Zwiększony apetyt

Kiedy stresujemy się, często szukamy pocieszenia w jedzeniu, zwłaszcza w słodkich i tłustych potrawach. Wzrost poziomu kortyzolu, hormonu stresu, może spowodować ochotę na wysokokaloryczne jedzenie, co prowadzi do przejadania się i przyrostu wagi.

„Nie stresuj się" nie działa w ogóle. Jak radzić sobie ze stresem i co mają do tego nasze jelita - odpowiada psychiatra.

Jak zmniejszyć stres?

Istnieją dowody, że rozmowa z bliską osobą ma ogromny wpływ na obniżenie poziomu stresu i poprawę samopoczucia. Naukowcy udowodnili, że regularne kontakty z bliskimi uwalniają hormony szczęścia, które pomagają w redukcji napięcia.

Badanie przeprowadzone przez profesora Jeffreya Halla wykazało, że osoby, które codziennie rozmawiały z przyjacielem, były o 60 proc. mniej zestresowane w porównaniu do tych, które tego nie robiły. Efekt był szczególnie silny po rozmowach twarzą w twarz, ale również wymiana wiadomości tekstowych miała pozytywny wpływ na nastrój. Co ciekawe, badanie ujawniło, że potrzeba kontaktu z innymi ludźmi jest głęboko zakorzeniona w nas, podobnie jak budowanie i utrzymywanie relacji społecznych.

Oblicz swój poziom stresu na podstawie skali Holmesa i Rahe’a test
Pytanie 1 z 2
Małe naruszenie przepisów blabla
Na otyłość choruje już 8 milionów Polaków. "Nie chodzi o kilogramy, chodzi o uratowanie życia" | GADAJ ZDRÓW
Gadaj zdrów