Polifagia to częsty objaw cukrzycy typu 2. Sprawdź, czy też ją odczuwasz

2022-11-24 13:13

Cukrzyca typu 2 daje bardzo różne objawy - wahania poziomu cukru we krwi mogą skutkować nadmiernym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu, zmęczeniem czy infekcjami narządów płciowych. Jednym z początkowych objawów tej choroby może być również polifagia, czyli uczucie głodu, którego nie sposób zaspokoić.

Polifagia to częsty objaw cukrzycy typu 2. Sprawdź, czy też ją odczuwasz
Autor: Getty Images Polifagia to częsty objaw cukrzycy typu 2. Sprawdź, czy też ją odczuwasz

Polifagia - inna nazwa to hiperfagia - to "chorobliwe" uczucie głodu. Osoba nią dotknięta po spożyciu posiłku nadal chce jeść. Co ciekawe, mimo nadmiernego apetytu osoby z polifagią nie zawsze przybierają na wadze. Bywa, że wręcz chudną, mimo że jedzą na okrągło. To sygnał alarmowy - może świadczyć o rozwoju cukrzycy.   

Polifagia to jeden z głównych objawów cukrzycy

U zdrowych ludzi organizm sam dba o zachowanie właściwych proporcji między głodem a sytością. To sprawia, że po zjedzeniu określonej ilości pokarmu przestajemy być głodni.

W przypadku diabetyków - zwłaszcza, gdy nie wiedzą o swojej chorobie, a więc nie przyjmują leków - jest jednak inaczej. U nich poziom glukozy we krwi jest podwyższony, trzustka nie wytwarza bowiem dostatecznej ilości insuliny.

Zdrowo Odpytani: Co Polacy wiedzą o cukrzycy? Sprawdza diabetolog Anna Jeznach

Dlatego mimo dostarczania glukozy wraz z posiłkiem nie trafia ona do tkanek, organizm nie wytwarza więc wystarczającej ilości energii. Mózg otrzymuje sygnał o tym, że konieczne jest zaspokojenie niedoboru energetycznego - a to z kolei zmusza chorego do zjedzenia kolejnego posiłku.

To jeszcze nie koniec: za sprawą insuliny w tkance tłuszczowej wytwarzana jest leptyna, hormon sygnalizujący sytość. Gdy jest brakuje, organizm spowalnia produkcję leptyny, dlatego cukrzycy często mają wzmożony apetyt.

Polifagia towarzysząca cukrzycy bardzo często doprowadza do utraty masy ciała. Insulina jest bowiem hormonem anabolicznym. Jeśli jej brakuje lub jej działanie jest upośledzone, zaczynają przeważać procesy kataboliczne, w efekcie których dochodzi do utraty masy ciała. Tkanki, które nie mogą korzystać z glukozy jako źródła energii, zaczynają wykorzystywać do celów energetycznych tkankę tłuszczową.

Objawy polifagii charakterystyczne dla diabetyków

Polifagia nie jest zwykłym uczuciem głodu - to uczucie głodu, którego nie sposób zaspokoić nawet obfitym posiłkiem. Osoby, które mają ją z powodu cukrzycy, odczuwają nie tylko typowe dla uczucia głodu ssanie w żołądku, ale także uczucie pustki w żołądku i przełyku (nawet jeśli dopiero co jadły). Mogą im towarzyszyć również:

  • bóle w nadbrzuszu
  • drżenie mięśni
  • zawroty głowy
  • rozkojarzenie
  • zaburzenia koncentracji.

Jeśli odczuwasz podobne objawy, konieczna będzie diagnostyka w kierunku cukrzycy typu 2 - skierowania na badania poziomu glukozy we krwi, a także na pozostałe testy diagnozujące tę chorobę może wydać lekarz rodzinny.