Oznaczają, że skrzep dotarł już do płuc. 3 objawy, które mogą uratować życie

2023-06-02 11:09

Zatorowość płucna to niezwykle niebezpieczny stan, który wymaga pilnej pomocy medycznej. Gdy wystąpią charakterystyczne objawy, liczy się czas, dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają. Ta wiedza może uratować życie.

Oznaczają, że skrzep dotarł już do płuc. 3 objawy, które mogą uratować życie
Autor: Getty Images Oznaczają, że skrzep dotarł już do płuc. 3 objawy, które mogą uratować życie

Zator płucny (zatorowość płucna) to sytuacja, w której dochodzi zablokowania tętnic płucnych, zazwyczaj wskutek pęknięcia zakrzepu krwi w nodze. Skrzepy przemieszczają się do innej części ciała - w tym przypadku płuc - powodując zator i szereg objawów z nim związanych.

Prawdopodobieństwo zatoru płucnego wzrasta m.in. u pacjentów onkologicznych, cierpiących na choroby układu krążenia, osób, które mają w rodzinie przypadki zaburzeń krzepnięcia. Ryzyko wzrasta również u kobiet, które stosują tabletki antykoncepcyjne, przeszły poród, a także osób po zawale serca lub udarze.

Trzy objawy, które świadczą o zatorze płucnym

Zatorowość płucna wymaga pilnej pomocy medycznej. Gdy chory trafi do szpitala, jego leczenie może obejmować np. podanie leków, których zadaniem jest rozpuszczenie skrzepów lub rozrzedzenie krwi, usunięcie skrzepu z naczynia krwionośnego czy balonową angioplastykę tętnic płucnych.

Lecz by pacjent trafił do szpitala, należy znać kluczowe objawy zatorowości płucnej, a te różnią się w zależności od m.in. wielkości skrzepu i chorób współistniejących, na jakie cierpi pacjent. National Health Service wskazuje na trzy główne objawy zatorowości płucnej, czyli:

  1. Nagłe trudności w oddychaniu.
  2. Odkrztuszanie krwi.
  3. Ból w klatce piersiowej, który pogarsza się podczas wdechu.

Do innych objawów zatorowości płucnej zalicza się zawroty głowy, utratę przytomności, ból lub obrzęk nóg. Temu niezwykle groźnemu stanowi może również towarzyszyć ból pleców, nadmierne pocenie i niebieskie/fioletowe usta oraz paznokcie.

Jednym z powikłań zatorowości płucnej jest zawał płuca

Nieleczona zatorowość płucna zagraża życiu chorego. Jej powikłania są niezwykle groźne i obejmują m.in. zatrzymanie akcji serca, arytmię, wysięk opłucnowy, nadciśnienie płucne oraz zawał płuca. Rzadziej chorzy mają wiele małych zatorów, które rozwijają się z czasem.

Wówczas mowa o przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniu płucnym (CTEPH).

Poradnik Zdrowie: choroby płuc