Nietypowe objawy alergii na truskawki. Wiele osób ma trudności w rozpoznaniu tych symptomów

2024-05-15 15:21

Jeśli zaczął się maj, to znak, że czas na truskawki. Te owoce, uwielbiane przez wiele osób, mają jednak pewien minus: mogą niekiedy uczulać. Co więcej, ta alergia może niekiedy dawać nietypowe objawy. Jak poznać, że truskawki mogą nam szkodzić?

Nietypowe objawy alergii na truskawki. Wiele osób ma trudności w rozpoznaniu tych symptomów
Autor: GettyImages Nietypowe objawy alergii na truskawki. Wiele osób ma trudności w rozpoznaniu tych symptomów

Truskawki są smaczne i zdrowe, ale mogą uczulać

Truskawki to absolutny „must have” na wiosennym i wczesno-letnim stole. Są smaczne, zdrowe, można je spożywać samodzielnie, a także jako dodatek do ciast i deserów, składnik kompotów i smoothie, nadają się też do sałatek oraz makaronów.

Dni Truskawki w Korycinie. Bitwa Truskawkowa Korycin vs. Reszta Świata

Niektóre osoby odczuwają po spożyciu truskawek nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli zauważasz wysypkę, swędzenie skóry, albo nietypowe zaczerwienienie, to – nomen omen – czerwona flaga, która ostrzega przed dalszym spożywaniem truskawek.

Nietypowe objawy alergii na truskawki 

Pułapką uczulenia na truskawki jest fakt, że nie zawsze objawy tej dolegliwości są czytelne i łatwe do skojarzenia z jedzeniem tych czerwonych owoców. Niektórzy pacjenci i pacjentki doświadczają m.in. łzawienia oczu albo swędzenia oczu.

Takie dolegliwości bywają mylone ze zbyt długim czasem spędzanym przed ekranem komputera czy telefonu albo z uczuleniem, ale na pyłki roślin, o co też o tej porze roku nietrudno.

Inne nietypowe objawy uczulenia na truskawki to m.in. dolegliwości żołądkowe. Wymienia się tu takie problemy, jak bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, biegunki.

Niektóre osoby doświadczają też problemów takich jak wrażenie mrowienia ust, obrzęk ust, pieczenie języka, puchnięcie języka, pieczenie skóry na policzkach.

W niektórych przypadkach dochodzi do poważnych objawów ze strony organizmu. Można tu wymienić m.in. duszności, astmatyczny kaszel, trudność z mówieniem.

Uczulenie na truskawki - czy może samo minąć? 

Co zrobić, jeśli zauważymy objawy potencjalnej alergii na truskawki? Przede wszystkim – niestety – trzeba będzie zrezygnować ze spożywania tych owoców. Następnie należy odwiedzić lekarza, opisując objawy i podejmując diagnostykę, w celu wyeliminowania innych przyczyn zaistniałych dolegliwości i potwierdzenia (lub wykluczenia) alergii na truskawki.

Co ważne, alergia na truskawki może pojawiać się w różnym wieku. Jeśli dotychczas jedzenie truskawek nie stanowiło problemu, nie oznacza to, że tak będzie zawsze. Ale są i dobre wieści: czasem u osób uczulonych na truskawki w dzieciństwie, z wiekiem objawy alergii ustępują.

CZYTAJ TEŻ: Wczesne truskawki już w sklepach. Zbadano je, lista pestycydów przeraża