Kupa przykleja się do muszli klozetowej? To ważny sygnał od twojego organizmu

2022-12-08 13:53

Stolec może mieć różną konsystencję w zależności od diety, stanu zdrowia czy przyjmowanych leków. Czasami możesz zauważyć, że część kału przykleja się do muszli klozetowej. Lepka kupa może być objawem różnych stanów, a niektóre z nich należy skonsultować z lekarzem.

Kupa przykleja się do muszli klozetowej? To ważny sygnał od twojego organizmu
Autor: Getty Images Kupa przykleja się do muszli klozetowej? To ważny sygnał od twojego organizmu

Postać stolca jest ściśle związana z reakcją organizmu na nasze wybory żywieniowe. Krótko mówiąc - to, co jesz, uwidacznia się w toalecie. To, że stolec jest bardziej lepki niż normalnie może wynikać z faktu, że w twojej diecie jest za dużo tłuszczu.

Nadmiar tłuszczu w diecie, którego organizm nie jest w stanie wchłonąć, może trafiać do stolca, czyniąc go grubszym i bardziej lepkim - to z tego powodu twoja kupa przykleja się do muszli. Ale to nie wszystko.

Stany chorobowe, które zdradza lepki stolec

Lepki stolec może także sygnalizować chorobę Leśniowskiego-Crohna, która utrudnia organizmowi wchłanianie tłuszczu z pożywienia oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy mikroskopowe zapalenie jelita grubego.

Tłusty stolec może również świadczyć o wrzodach żołądka lub podrażnieniu przełyku, w przebiegu których może dojść do wewnętrznego krwawienia. Krew wymieszana z płynami trawiennymi sprawia, że stolec jest smolisty i lepki.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Lepki stolec a dieta i nietolerancje pokarmowe

Organizmy osób z celiakią nie są w stanie prawidłowo trawić glutenu - białka znajdującego się w pszenicy i innych ziarnach. Zjedzenie produktów zawierających gluten w ich przypadku może powodować lepkość stolca.

Także nietolerancja laktozy może sprawiać, że część kupy będzie zostawała na muszli klozetowej. Osoby z nietolerancją laktozy nie mają enzymu -  laktazy, która jest potrzebna do trawienia laktozy, cukru znajdującego się w produktach mlecznych.

Kolejny powód lepkiej i smolistej kupy to przejściowe lub przewlekłe zaburzenia trawienia oraz wcześniej wspomniana dieta wysokotłuszczowa. 

Jeśli lepkim stolcom towarzyszą objawy, takie jak gazy lub skurcze brzucha, porozmawiaj z lekarzem, aby ustalić przyczynę.

Domowe sposoby na lepki stolec

Niewłaściwą konsystencję stolca można zażegnać, wprowadzając kilka prostych zmian w stylu życia. Od czego zacząć? Najprostszą drogą do zmiany postaci kału jest zwiększenie spożycia wody, ponieważ odpowiednie nawodnienie organizmu poprawia pracę układu trawiennego. 

Zdrowie układu pokarmowego wspiera aktywność fizyczna. Już nawet półgodzinny spacer każdego dnia może zdziałać cuda.

Zrezygnuj także z ciężkich i tłustych posiłków. Spożywaj więcej warzyw i owoców i produktów, które zawierają probiotyki, które usprawniają pracę jelit. Znajdziesz je w jogurtach i kefirze oraz kiszonkach.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Lepki stolec utrzymujący się dłużej, niż kilka dni, może sygnalizować poważniejszą przyczynę. Jeśli objawy obejmują wyłącznie zmianę konsystencji stolca na lepką, i nie towarzyszą temu skurcze brzucha lub krew w stolcu, prawdopodobnie wystarczy zacząć od zmodyfikowania diety na niskotłuszczową. Jeśli to nie zadziała, skontaktuj się z lekarzem.

Gdy lepki stolec jest oznaką choroby Leśniowskiego-Crohna, celiakii lub nietolerancji laktozy, zwykle można zaradzić objawom przestrzegając diety, którą zaleci lekarz.