Rak ślinianki - ryzyko wystąpienia rośnie wraz z wiekiem

2016-11-21 9:09 Sylwia Gabryś

Nowotwór ślinianek należy do grupy nowotworów wywodzących się z komórek wchodzących w skład gruczołów ślinowych. Rak ślinianki stanowi około 1 proc. nowotworów człowieka oraz 5-10 proc. wszystkich guzów głowy i szyi. Jakie są przyczyny i objawy raka śliniaki? Na czym polega leczenie?

Rak ślinianki w około 70-80 proc. przypadków jest umiejscowiony w śliniance przyusznej. Rzadko daje przerzuty do innych struktur. W przypadku raka ślinianki podżuchwowej, około 50 proc. zmiany mają charakter złośliwy.

Posłuchaj o raku ślinianki, którego ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Jak rozpoznać objawy? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Rak ślinianki - przyczyny

W większości przypadków nowotworu ślinianki przyczyny nie są znane. Wiadomo, iż ryzyko wystąpienia tego typu raka rośnie wraz z wiekiem - im pacjent starszy, tym większe ryzyko wystąpienia nowotworu ślinianki. Przypuszcza się, że za nowotwór ten może odpowiadać wirus Epsteina Barra (EBV). Ponadto czynnikiem sprzyjającym jest radioterapia głowy i szyi oraz kontakt z niektórymi związkami chemicznymi w zakładach pracy.

Rak ślinianki - objawy

Rozrastający się guz ślinianki przyusznej może spowodować porażenie nerwu twarzowego, którego splot umiejscowiony jest wewnątrz chorego gruczołu. Na skutek porażenia nerwu nie dochodzi do zaopatrzenia ruchowego mięśni mimicznych twarzy, czego konsekwencją jest ich porażenie.

Innymi symptomami nowotworu ślinianki są: guzek w okolicy ślinianek, ucha, szczęki, żuchwy, ust lub wewnątrz jamy ustnej, sączenie się płynu z ucha, trudności z otwieraniem szeroko ust.

Innymi objawami guza ślinianki przyusznej są objawy neurologiczne, takie jak:

  • niemożność zaciśnięcia mięśni szpary powiek do końca (widoczna biała twardówka – objaw Bella),
  • niemożność marszczenia czoła
  • zanik fałdu nosowo-wargowego
  • trudności w połykaniu
  • zwisający luźno policzek, który może być przygryzany podczas posiłku
  • niewładny podczas przesuwania treści pokarmowej do jamy właściwej
  • zwisający kącik ust, który staje się ujściem dla śliny, co stanowi istotny dyskomfort podczas spożywania pokarmu oraz czyni groteskowym wyraz twarzy

Najpoważniejszym objawem jest porażenie mięśnia okrężnego oka, co prowadzi do wysychania i mętnienia rogówki oraz powstawania w jej obrębie stanów zapalnych. Objawy mogą prowadzić do konieczności usunięcie gałki ocznej.

Ponadto charakterystycznym objawem raka ślinianki są przerzuty do węzłów chłonnych, które stają się powiększone. Niekiedy choroba przebiega bezobjawowo.

Rak ślinianki - diagnostyka i leczenie

Raka ślinianki niekiedy wykrywa się przy okazji wizyty u dentysty lub przy okazji rutynowego badania lekarskiego. Diagnoza obejmuje badanie fizykalne, ultrasonografię, tomografię komputerową, obrazowanie rezonansu magnetycznego, endoskopię czy pozytonową tomografię emisyjną. Bardzo istotnych informacji dostarcza biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, z której materiał poddaje się badaniu histopatologicznemu.

Rak ślinianki - leczenie

Leczenie raka ślinianki polega na chirurgicznym usunięciu całej lub części zmienionej chorobowo ślinianki. Podczas operacji chirurgicznej dokonuje się usunięcia węzłów chłonnych. W przypadku guzów złośliwych po zabiegu zazwyczaj konieczne jest wykonanie radioterapii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Justa
|

Piecze przykleja się do podniebienia i szereg innych objawów . alergia na nikiel kobalt. Występują w pokarmach zwłaszcza z puszek.

warszawaa
|

Czytanie ze zrozumieniem, wskazane! Wróć do szkoły, później się wypowiadaj!!

..a jednak to prawda, w moim przypadku guz został wykryty podczas wizyty u dentysty, który skierował mnie do onkologa. (napisał, napisała mm)

Ola
|

Sprawdź wątrobę. Moja mama tak miała, szukała wszędzie i okazało się ze wątroba jest chora.

kaska1
|

leczcie się sutentem, to najnowsza chemia, cholernie droga ale daje efekty

kate
|

Dr Andrzej Wojdas Szpital wojskowy na Szaserów - jako jeden z lekarzy w Polsce operuje nowotwory ślinianek.

alutka
|

Czy ktos może mi powiedzieć co to jest, od jakiegoś czasu piecze mnie język a boki mam sine , dotego dochodzi suchość w ustach. .. Kiedyś sobie kilka razy go przegryzlam, bardzo mnie bolał i myślałam, że to od tego, ale pieczenie nadal nie ustępuje.

kakuska 13
|

prosze mi powiedziec siostra ma raka slinowego zlosliwego ,sa przezoty na wezly ,przelyk, jezyk,policzko,jakie ma szanse lekarze nie daja zadnych ,prosze o pomoc

mm
|

..a jednak to prawda, w moim przypadku guz został wykryty podczas wizyty u dentysty, który skierował mnie do onkologa. Wynik badania histopatologicznego po zabiegu usunięcia guza: guz nowotworowy ślinianki (Tumor mixtus...).

Agnes
|

Sorry, co to ma byc, jak mozna raka wykryc podczas wizyty u dentysty, co za bzdura, no chyba ze ten lekarz przeprowadza biopsje aspiracyjna cienkoiglowa w obecnosci lekarza patomorfologa! Nie rozprzestrzeniajcie klamst.

mily
|

Od pewnego czasu ciężko mi się przełyka ślinę, a w nocy leci mi ślina z ust - co może być tego powodem?