Tomografia Emisyjna PET-CT - jak wygląda badanie? Wskazania do PET-CT

Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET-CT) to nowoczesne badanie, które można wykorzystać w celu wykrycia i monitorowania leczenia różnych chorób, zwłaszcza tych nowotworowych. Jego największą zaletą jest to, że pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian, we wczesnej fazie rozwoju, kiedy są największe szanse na wyleczenie chorego. Na czym polega badanie PET-C? Jakie są wskazania do jego wykonania?

Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET-CT) to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje się w medycynie nuklearnej. Badanie PET-CT to połączenie dwóch metod diagnostycznych: klasycznej tomografii komputerowej (CT) oraz pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), która obrazuje procesy życiowe na poziomie komórek. Dzięki tej ostatniej metodzie można przeanalizować metabolizm zmian chorobowych, który różni się od metabolizmu zdrowych komórek.

Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET-CT) - wskazania do badania

Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET-CT) to badanie, które wykorzystuje się w celu wykrywania i monitorowania wielu chorób, przede wszystkim tych nowotworowych (choć nie wszystkich). Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku nowotworów płuca, głowy i szyi, przełyku, tarczycy, trzustki, piersi i czerniaka.

Badanie PET-CT to obecnie najbardziej precyzyjnym badaniem, które pozwala na wykrycie chorób nowotworowych.

Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET-CT) pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych, ocenić stopień zaawansowania choroby nowotworowej, dokładnie określić zasięgu guza, a nawet wykryć wznowę choroby nowotworowej. Dzięki temu lekarzowi łatwiej ocenić skuteczności stosowanej terapii.

Wskazaniami do pozytonowej tomografii emisyjnej są także choroby kardiologiczne (np. podejrzenie choroby niedokrwiennej w grupie chorych o pośrednim ryzyku zachorowania), stany zapalne niewiadomego pochodzenia, a także choroby neurologiczne (choroba Alzheimera i padaczka lekooporna).

Z badania nie mogą skorzystać kobiety w ciąży, osoby z niewyrównaną cukrzycę i wysokim poziomem glikemii.

Ważne

Badanie PET-CT nie jest badaniem profilaktycznym

Oznacza to, że nie wykonuje się go u osób, u których w rodzinie wystąpił nowotwór. W takiej sytuacji wykonuje badania profilaktyczne niższego szczebla, np. USG i mammografię w przypadku raka piersi, kolonoskopię w przypadku raka jelita grubego itd.

Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET-CT) - jak się przygotować do badania?

  • 24 godziny przed badaniem należy zrezygnować z wysiłku fizycznego, alkoholu i napojów zawierających kofeinę
  • w dniu badania można zażyć leki, które przyjmuje się na stałe
  • ok. 6 godzin przed badaniem nie może jeść ani pić niczego poza czystą wodą
  • na badanie należy przynieść ze sobą 1 litr wody mineralnej niegazowanej, którą trzeba będzie wypić przed badaniem (minimum pół litra) i po badaniu, by wypłukać z organizmu izotop

Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET-CT) - jak wygląda?

Pacjentowi zostaje mu podany zastrzyk ze znakowaną fluorem radioaktywnym glukozą (będzie ona metabolizowana przez komórki), a potem przez około godzinę przebywa on w pozycji leżącej w zaciemnionym pomieszczeniu. Po tym czasie pacjent umieszczany jest w skanerze PET-CT z rękami ułożonymi nad głową. W czasie badania nie można się poruszać, można natomiast swobodnie oddychać i przełykać ślinę. Dane otrzymane ze skanera są przekazane do komputera, który tworzy trójwymiarowy obraz badanego obszaru. Komórki zmienione chorobowo zużywają więcej glukozy niż komórki zdrowie, dlatego na monitorze wyglądają inaczej.

Ważne

Badanie PET-CT nie wykryje wszystkich nowotworów

Istnieją nowotwory, które nie metabolizują glukozy lub mają zmienny metabolizm tej substancji. Wtedy badanie PET-CT, mimo zaawansowanych zmian w organizmie, nic nie wykaże.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Atylka
|

Witam, w tresci aktykulu byl zapis o tym, ze pacjent moze przyjmowac leki, ktorych uzywa na stale. Jak sie to ma do morfiny i silnych lekow przeciwbolowych?