L4 z powodu depresji? ZUS zmienia podejście: "Zaświadczenie może być skontrolowane"

2022-12-05 10:37

Zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4, przysługuje pracownikom, u których stwierdzono zaburzenia i schorzenia psychiczne. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powodują 25,2 mln dni absencji chorobowej. Obecnie instytucja państwowa zmienia podejście do zwolnień lekarskich z tytułu depresji. Coraz częściej przeprowadza na wniosek pracodawców kontrolę prawidłowości tych zaświadczeń.

Zbliżenie na kobietę cierpiącą z powodu depresji
Autor: Getty Images L4 z powodu depresji? ZUS zmienia podejście: "Zaświadczenie może być skontrolowane"

Zwolnienie lekarskie o niezdolności do pracy z powodu choroby, czyli popularne L4, to dokument, który może być wystawiony wyłącznie przez lekarza. Przysługuje ono także tym osobom, u których psychiatra zdiagnozował zaburzenia i schorzenia psychiczne. Oznacza to, że stan zdrowia nie pozwala im na kontynuowanie obowiązków zawodowych.

Jak wynika z raportu, przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w 2021 roku epizod depresyjny znalazł się na ósmym miejscu pod kątem jednostek chorobowych, które powodują najdłuższą absencję chorobową. Z kolei reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne były na piątym miejscu.

Internetowe Konto Pacjenta - Informacje o Twoim zdrowiu w jednym miejscu

"Każde zaświadczenie może być skontrolowane"

W ostatnim czasie pracodawcy wskazują na obserwowany przez nich wzrost liczby zwolnień, które są wystawiane przez psychiatrów z powodu nie tylko depresji, ale także złego samopoczucia i zmęczenia. Dane ZUS pokazują, że w 2021 roku wystawiono 261 tys. takich zaświadczeń. Łączna liczba absencji chorobowej wyniosła 1,3 mln dni. Nastąpił wzrost dwukrotny w porównaniu do 2020 roku.

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, może spodziewać się, iż zostanie skontrolowany przez pracowników ZUS na wniosek pracodawcy. Celem tej wizyty jest sprawdzenie, czy prawidłowo wykorzystuje L4. Rzecznik prasowy ZUS, Paweł Żebrowski, wyjaśnił w rozmowie dla portalu money.pl, że "każde zaświadczenie może być skontrolowane, niezależnie od wskazanej przyczyny niezdolności do pracy". Jak dodał, "warto jednak zwrócić uwagę, że ze statystyk Zakładu wynika, że od kilku lat coraz więcej jest zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń zachowania i chorób psychicznych".

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli zmagasz się z depresją, konieczne jest udanie się do specjalisty i skorzystanie z jego pomocy. Można ją również szukać m.in. w poradni zdrowia psychicznego, w szpitalu czy w ośrodkach interwencji kryzysowej. 

Warto także skorzystać z Antydepresyjnego Telefonu Forum Przeciw Depresji: 22 594 91 00. Skierowany jest zarówno do osób dotkniętych depresją, jak i ich bliskich. Można dzwonić w środy i czwartki od 17:00 do 19:00. Przy telefonie dyżuruje lekarz specjalista – psychiatra, a udzielane porady są bezpłatne. Podczas rozmowy nie trzeba podawać żadnych danych osobowych.

Na stronie forumprzeciwdepresji.pl znajduje się Mapa Pomocy Antydepresyjnej i za jej pomocą można zlokalizować punkty wsparcia w twojej okolicy.