Chcesz zapytać, ale się krępujesz? 5 pytań, które warto zadać lekarzowi

2023-05-16 8:28

Jak rozmawiać z lekarzem? Zdarza się, że wizyta w gabinecie lekarskim bywa stresująca. Zapominamy, o co mieliśmy zapytać lub zwyczajnie się wstydzimy. Pielęgniarki radzą, o co warto zapytać lekarza.

Chcesz zapytać, ale się krępujesz? 5 pytań, które warto zadać lekarzowi
Autor: Getty Images Chcesz zapytać, ale się krępujesz? 5 pytań, które warto zadać lekarzowi

Zdaniem osób pracujących w ochronie zdrowia, najważniejszą rzeczą, jaką pacjent może zrobić dla siebie, jest walka o swoje prawa. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, gdy nie czuje się wystarczająco wysłuchany przez lekarza lub gdy lekarz nie traktuje poważnie jego objawów. W rezultacie może to prowadzić do błędów diagnostycznych i opóźnienia leczenia.

Poradnik Zdrowie: błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Te pytania warto zadać lekarzowi

“Dlaczego?”

Czas wizyty u lekarza nie zawsze jest dla pacjenta satysfakcjonujący, ale warto wykorzystać go w pełni. Nat, zarejestrowana pielęgniarka w Massachusetts twierdzi, aby w razie jakichkolwiek niejasności pytać doktora o to, dlaczego podejmuje określone działania. 

Dociekliwy pacjent to mniej błędnych diagnoz, które - jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie The British Medical Journal dotyczą aż 1 na 20 osób każdego roku.

„Czy istnieje alternatywne leczenie?”

Anne, pielęgniarka z Północnej Karoliny radzi, aby nie wzbraniać się przed zapytaniem o alternatywne metody leczenia.

Okazuje się, że połowa dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi nie otrzymuje odpowiedniego leczenia, a połowie Amerykanów przepisuje się antybiotyki na infekcje wirusowe, a nie bakteryjne.

Edukacja na temat każdego dostępnego planu leczenia może zapobiec niepożądanym skutkom ubocznym.

„Czy mogę otrzymać moją dokumentację do drugiej opinii?”

Pielęgniarki nie wypowiadają się w sposób negatywny na temat lekarzy, ale jeśli kiedykolwiek z ust jednej z nich usłyszysz, że warto zasięgnąć opinii lekarza, to wiedz, że coś jest na rzeczy. 

Lekarze, których usługi pozostawiają wiele do życzenia, to niestety częsta “przypadłość”. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego w 2018 r. w Milwaukee Journal Sentinel. Nie wahaj się zasięgnąć drugiej opinii, zwłaszcza jeśli masz wątpliwości co do diagnozy lub wybranej przez swojego dotychczasowego lekarza metody leczenia.

„Czy mogę zrobić to samodzielnie?”

Stan zdrowia pacjentów przebywających na szpitalnych oddziałach z powodu długotrwałych chorób może ulec zmianie. Zdaniem Elizabeth Binsfield, pielęgniarki z Wirginii, pacjenci mogą czuć się bezradni w obliczu choroby przewlekłej i utraty samodzielności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak kąpanie się czy jedzenie.

Jeśli pacjent czuje się na siłach, aby samodzielnie zjeść czy się wykąpać, nie powinien wahać się o to poprosić

„Przywrócenie części autonomii może znacznie przyczynić się do przywrócenia poczucia kontroli” – napisała Elizabeth Binsfield na blogu “Minority Nurse”.

"Co to znaczy?"

Nie musisz znać terminologii medycznej, jeśli nie jesteś lekarzem. To żaden wstyd. Jeśli w czasie wizyty lekarskiej lub pobytu w szpitalu czegoś nie rozumiesz, poproś o wyjaśnienie. Zachęca do tego pielęgniarka Ashlar Kith. Jasna komunikacja między pacjentem a personelem ochrony zdrowia to przede wszystkim spokój pacjenta i bezpieczeństwo w czasie wykonywanych procedur.

To tylko niektóre z przykładowych pytań. Choroba bywa stresująca, a objawy dodatkowo obciążają zarówno stan fizyczny pacjenta, jak i psychiczny. Warto zatem przełamać wstyd, aby wiedzieć, jak będzie przebiegało leczenie, jakie są rokowania i czego można się spodziewać w tym procesie.