Wczesne objawy alzheimera zauważysz na twarzy. 4 ważne oznaki

2023-03-08 13:56

Wczesna diagnoza choroby Alzheimera ma kluczowe znaczenie, ponieważ ułatwia dostęp do leczenia i odpowiedniej pomocy. Ważne jest, by rozpoznać oznaki, które bywają dyskretne i mogą wiązać się nie tylko z zaburzeniami poznawczymi. Fizyczne objawy schorzenia można dostrzec także na twarzy.

Wczesne objawy alzheimera zauważysz na twarzy. 4 ważne oznaki
Autor: Getty Images Wczesne objawy alzheimera zauważysz na twarzy. 4 ważne oznaki

Na chorobę Alzheimera cierpi ok. 400 tys. Polaków. Ważnym czynnikiem ryzyka jest wiek – choroba dotyka głównie seniorów, choć zdarzają się także przypadki rozwoju alzheimera u znacznie młodszych osób. Niestety, nadal świadomość o tej chorobie jest niewielka i wielu ludzi postrzega ją jako naturalny skutek procesu starzenia.

Do objawów choroby Alzheimera i innych otępień zalicza się m.in.:

  • zaburzenia pamięci, które utrudniają normalne funkcjonowanie,
  • trudności w nazywaniu przedmiotów,
  • gubienie się nawet w dobrze znanych miejscach,
  • utrata zainteresowania hobby i ulubionymi dotąd zajęciami,
  • zmiany nastroju, zachowania i osobowości.

Zdaniem specjalistów to nietypowe i powtarzające działania mogą wskazywać na pogorszenie funkcji poznawczych u innych osób. Jednak czujność i zwracanie uwagi na pewne symptomy, które mogą być widoczne również na twarzy, może pomóc w rozpoznaniu alzheimera.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Fizyczne objawy alzheimera

Objawy poznawcze choroby Alzheimera są często dyskretne i trudne do wychwycenia, dlatego istotne jest zwracanie uwagi na fizyczne symptomy schorzenia. Poznanie tych sygnałów może ułatwić rozpoznanie zdrowotnego problemu, nawet we wczesnych jego stadiach. To z pewnością pomoże choremu szybciej otrzymać pomoc, której potrzebuje.

Chory może powtarzać swoje zachowania. Często to działania nietypowe takie jak wielokrotne otwieranie i zamykanie lodówki, bezcelowe chodzenie między pomieszczeniami w domu czy ciągłe poszukiwanie zgubionego przedmiotu, który został już znaleziony.

Osoba cierpiąca na alzheimera może mieć tendencję do noszenia tego samego stroju kilkukrotnie lub ubierać się niestosowanie do okazji. Może mieć także problem z utrzymaniem higieny osobistej.

Do nietypowych fizycznych oznak choroby można zaliczyć siniaki. Chory może nie pamiętać, gdzie i kiedy się uderzył. Może mieć również problem z motoryką np. trzymaniem małych przedmiotów takich jak sztućce podczas jedzenia.

Oznaki alzheimera można dostrzec na twarzy

W opinii ekspertów niektóre objawy mogą być oznaką schorzenia i związanego z nią bólu fizycznego oraz emocjonalnego. Część z nich możemy zauważyć, patrząc na mimikę twarzy drugiej osoby.

Eksperci z "American in-home care" wskazują na objawy choroby Alzheimera, które mogą pojawić się na twarzy, czyli:

  • szybkie mruganie,
  • częste marszczenie brwi,
  • grymasy,
  • wystraszony wyraz twarzy.

Powyższe symptomy także mogą być oznaką zmian neurodegenarycyjnych. Najłatwiej opanować chorobę, gdy zostanie wcześnie wykryta, dlatego jeśli zauważasz podobne objawy u seniorów w swojej rodzinie, nie wahaj się skonsultować ich z lekarzem.