Lecznicza nalewka z rokitnika zwyczajnego. Przepis

2020-06-23 17:07 Iza Radecka

Nalewka z dzikich owoców rokitnika stosowana jest na dolegliwości żołądkowe, przeziębienia i choroby skóry. Nie wiesz, jak przygotować nalewkę z rokitnika? Oto sprawdzony przepis!

Nalewka z rokitnika - właściwości
Autor: Getty Images

Rokitnik zwyczajny należy do rodziny oliwkowatych. Jest odporny na zimno i suszę. Jest pospolity w naszym kraju, ale trzeba pamiętać, że rokitnik zwyczajny znajduje się na liście gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną częściową.

Roślina ta rośnie dziko w Polsce jedynie wzdłuż linii brzegowej Bałtyku i w Pieninach, co oznacza, że w tych miejscach nie można zbierać owoców rokitnika. Legalnie można je pozyskiwać tylko z krzewów uprawnych.

Spis treści

 1. Wartości odżywcze rokitnika zwyczajnego
 2. Przetwory z rokitnika zwyczajnego
 3. Składniki na nalewkę z rokitnika
 4. Przepis na nalewkę z rokitnika

Wartości odżywcze rokitnika zwyczajnego

Intensywnie pomarańczowe owoce mają kwaśno-cierpki smak. Zawierają mnóstwo flawonoidów i witamin. Co ciekawe, rokitnik nie posiada enzymów rozkładających witaminę C i nie ulega ona degradacji.

Przetwory z rokitnika zwyczajnego

Owoce mają wyjątkowo dużo pektyn, nadają się więc na dżemy, konfitury i galaretki. Należy zbierać je po pierwszych przymrozkach i czym prędzej przerobić, bo w cieple szybko fermentują.

Składniki na nalewkę z rokitnika

 • 1 kg owoców rokitnika
 • 1 kg cukru
 • 1,5 l alkoholu 70 proc.

Przepis na nalewkę z rokitnika

 • Owoce umyj, dobrze osącz i wsyp do słoja, dodaj cukier i alkohol.
 • Szczelnie zakręć i postaw w ciepłym, ciemnym miejscu na 6–8 tygodni, co kilka dni wstrząsaj słojem.
 • Przecedź, zlej do butelek, odstaw w zimne miejsce na ok. pół roku.

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
100GRAM
|

1 kg cukru na 1,5 litra nalewki to jest ulepek. Zawsze robiąc nalewki ( oprócz likierów) dodaję cukru ( miodu) 30-50% tego co jest w przepisie. jak czasami wyjdzie za mało słodka to zawsze można dosłodzić, ale to zdarza się bardzo rzadko. Piszę to na podstawie własnego doświadczenia - do dziś zrobiłem w swoim życiu 548 nalewek. Wiem, bo prowadzę dokładną dokumentację każdej nalewki.