Kudzu (korzeń) - działanie i właściwości lecznicze

2019-11-04 8:56

Kudzu to roślina, której działanie i właściwości lecznicze powinny docenić osoby walczące z nałogiem, zwłaszcza z uzależnieniem od alkoholu. W korzeniu kudzu znaleziono substancje, które zmniejszają chęć sięgnięcia po kieliszek. Naukowcy podejrzewają, że korzeń kudzu może pomóc także osobom nałogowo palącym papierosy, a nawet uzależnionym od narkotyków. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości lecznicze ma korzeń kudzu.

Spis treści

  1. Korzeń kudzu a alkoholizm
  2. Korzeń kudzu może zapobiec rozwojowi nowotworów
  3. Korzeń kudzu złagodzi objawy menopauzy
  4. Korzeń kudzu - gdzie kupić? Jaka jest cena?

Kudzu, inaczej opornik lub ołownik łatkowaty (łac. Pueraria lobata), to roślina, której działanie i właściwości lecznicze od lat docenia się na Dalekim Wschodzie. W Chinach czy Japonni znalazł zastosowanie, w postaci naparów wodnych z sproszkowanego korzenia oraz suchych wyciągów alkoholowych, w leczeniu cukrzycy, grypy, gorączki, nudności, migren, alergii, schorzeń górnych dróg oddechowych. Korzeń kudzu może także obniżyć podwyższone ciśnienie krwi oraz złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Niedawno odkryto, że korzeń kudzu może także pomóc w walce z uzależnieniem od alkoholu.

Korzeń kudzu a alkoholizm

Jak wynika z badań na zwierzętach, wyciąg z korzenia kudzu ma zdolność ograniczania ilości wypijanego alkoholu etylowego. Wszystko dzięki zawartości związków flawonoidowych, takich jak daidzyna, daidzeina i pueraryna. Wykazano między innymi, że podawanie szczurom doświadczalnym uzależnionym od alkoholu wyciągu z korzenia tej rośliny w ilości 500 mg/kg masy ciała drogą pokarmową przez 21 dni, zmniejszało picie 10 proc. etanolu o 82 proc.¹

Teza o antyalkoholowych właściwościach korzenia kudzu została potwierdzona w badaniach na ludziach. W eksperymencie przeprowadzonym na 14 ochotnikach z grupy heavy drinkers (czyli pacjentów pijących alkohol „w sposób szkodliwy”), przy zastosowaniu opracowanego przez naukowców z Massachusetts (USA) wyciągu z kudzu (kapsułki 500 mg), stwierdzono, że po 7-dniowym podawaniu tego preparatu ilość alkoholu (w tym przypadku piwa) wypijanego przez uczestników badania zmniejsza się o ok. 40 proc.²

Istnieje kilka hipotez, które próbują wyjaśnić przeciwalkoholowe działanie kudzu, w tym zatrzymywanie przemiany alkoholu etanolowego na etapie aldehydu octowego - związku o dużej toksyczności (to on odpowiada za objawy zatrucia alkoholowego, potoczenie kaca).

Istnieje także inna hipoteza. Alkohol (i inne używki) stymulują wydzielanie dopaminy i serotoniny, czyli "hormonów szczęścia", w mózgu. Podobnie działają związki zawarte w kudzu - izoflawonoidy (a zwłaszcza jeden z nich - genisteina). Po przyjęciu ekstraktu z korzenia kudzu, izoflawonoidy wywołują odczucia zbliżone do tych, które pojawiają się po spożyciu alkoholu. W związku z tym człowiek nie czuje potrzeby sięgnięcia po prawdziwą używkę.

Taki mechanizm wskazuje też na możliwość wykorzystania ekstraktów z korzenia kudzu do zwalczania uzależnienia nie tylko od alkoholu, lecz także od narkotyków i nikotyny. Może także złagodzić objawy kaca.

Zioła w domu i na balkonie
Warto wiedzieć

Długotrwałe podawanie wyciągu z korzenia z Pueraria lobata oraz jednoczesne picie alkoholu w szkodliwych ilościach może prowadzić do zwiększonego ryzyka powstania nowotworów przełyku indukowanych przez aldehyd octowy z drugiej strony na razie nie ma jednoznacznych doniesień na ten temat.²

Korzeń kudzu może zapobiec rozwojowi nowotworów

Korzeń kudzu może zapobiec rozwojowi raka prostaty. Zawarta w nim genisteina, wiążąc się z receptorami androgenów, hamuje aktywność hormonów męskich - testosteronu, dihydrotestosteronu, co znacznie obniża stymulujący wpływ androgenów na rozwój raka prostaty. W obecności genisteiny obserwuje się spadek poziomu PSA ( Prostate-specific antigen- obecnego we krwi pacjentów jako marker nowotworowy), aż do 50-80 proc.³

Korzeń kudzu może zapobiec rozwojowi także innych nowotworów, ponieważ genisteina hamuje proces angiogenezy, czyli rozwój sieci naczyń krwionośnych, które dostarczają komórce nowotworowej składników niezbędnych do jej rozwoju. Poza tym genisteina oraz inne izoflawonoidy zawarte korzeniu kudzu wymiatają z organizmu wolne rodniki, a tym samym chronią przed stresem oksydacyjnym, który może doprowadzić do rozwoju nowotworów. Wykazano także, że kudzu hamuje rozwój rakotwórczych wirusów.

Korzeń kudzu złagodzi objawy menopauzy

Genisteina może zapobiec nie tylko rozwojowi nowotworów, lecz także złagodzić objawy menopauzy. Związek ten działa bowiem jak estrogen - hormon, którego brakuje podczas tego okresu życia kobiety. Korzeń kudzu pomoże uporać się z dolegliwościami, takimi jak, m.in. uderzenia gorąca, ubytki masy kostnej, zawroty głowy. Może także zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, na które narażone są kobiety w okresie menopauzy.

Ważne

Kudzu - przeciwwskazania

Po korzeń kudzu NIE powinny sięgać:

  • kobiety w ciąży oraz karmiące (brak danych dotyczących bezpieczeństwa)
  • osoby biorące leki przeciwzakrzepowe (kuzu nasila ich działanie)
  • osoby zmagające się z chorobami hormonozależnymi (ze względu na działanie estrogenopodobne), np. endometriozą, rakiem piersi, jajnika

Korzeń kudzu - gdzie kupić? Jaka jest cena?

Korzeń kudzu można kupić  w sklepach ze zdrową żywnością, zielarskich oraz aptekach. Jest on dostępny pod trzema postaciami: w tabletkach oraz skrobi (mączki). Ta ostatnia forma znalazła zastosowanie w kuchni. Można ją stosować zamiast skrobi kukurydzianej czy żelatyny jako substancję wiążącą oraz zagęszczającą. Na przykład, do do sosów dodaje się od 1/2 do 1 łyżki stołowej na pół szklanki wody. Ze skrobi kudzu można także przyrządzić panierkę - po obtoczeniu i usmażeniu wychodzi cienka i chrupiąca skórka.

Za opakowanie zawierające 90 sztuka tabletek trzeba zapłacić ok. 30 zł. Natomiast 50 g skrobi z kudzu kosztuje ok. 20 zł.