Uchodzi za ziele miłości, a działa moczopędnie i pomaga przy wzdęciach. Wrzuć nie tylko do rosołu

2024-04-16 14:03

Jego angielska nazwa: lovage przywołuje miłe i dość jednoznaczne skojarzenia. Niemal we wszystkich kulturach uchodzi za afrodyzjak, ziele magiczne. Hoduj w doniczce, na balkonie i dorzucaj do różnych dań. Znajdziesz dla niego bardzo prozaiczne zastosowania. Niech ci niechciane gazy czy obrzęki nie psują romantycznych wieczorów.

Lubczyk uchodzi za ziele miłości, a działa moczopędnie i pomaga przy wzdęciach. Wrzuć nie tylko do rosołu
Autor: GettyImages

Jak rosół to tylko z lubczykiem? Wiele osób tradycyjnie łączy to zioło z ulubioną zupą Polaków. Słusznie, bo i smak lepszy, i trawienie. Jeśli jednak w twoim menu nie brakuje dań, po których ciężko na żołądku, a wątroba i jelita oczekują wsparcia, sięgaj po lubczyk częściej i dodawaj bez obaw.

Zioła w ogrodzie - lubczyk, pietruszka, kolendra, szczypior

Lubczyk - zastosowanie

"Wykop lubczyk pierwszego października, koniecznie o szóstej rano, a pożycia małżeńskiego będą ci zazdrościć wszystkie sąsiadki". To działa? Jeśli mocno w to wierzysz i jeszcze trochę się postarasz, to zapewne tak.

Generalnie lubczyk rządzi w kuchni, chociaż jest też wykorzystywany jako roślina lecznicza i produkt w kosmetologii.

To przyprawa ziołowa o intensywnym smaku i specyficznym zapachu, która pasuje głównie do zup i sosów. Wykorzystujemy w tym celu jego zieloną część, zwłaszcza liście.

Za naturalny lek uchodzi przede wszystkim korzeń. To z niego powstają preparaty lecznicze w postaci nalewek czy kapsułek.

Kosmetyki z dodatkiem lubczyku mają działać przede wszystkim przeciwtrądzikowo i wzmacniająco na włosy. Olejek lubczykowy jest wykorzystywany do tworzenia kompozycji zapachowych perfum. 

Lubczyk - działanie

Chociaż wiele osób kojarzy go przede wszystkim z naparami miłosnymi, lubczyk ma dość szerokie zastosowanie nie tylko na problemy sercowe.

Dzięki działaniu moczopędnemu zioło ma zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych. Dodatkowy efekt odkażający ponoć chroni pęcherz moczowy przed infekcjami.

Męczą cię bolesne, nieprzyjemne skurcze jelit? Lubczyk działa rozluźniająco na mięśnie gładkie, łagodzi wzdęcia, hamuje nadmierną fermentację w jelitach i poprawia perystaltykę. Pomoże przy niestrawności, a dorzucany regularnie do różnych dań powinien jej zapobiegać.

Wątroba i drogi żółciowe ponoć bardzo lubią lubczyk, bo wspomaga proces trawienia tłuszczów. Ma też sprzyjać obniżeniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi.

Lubczyk dla skóry

Lubczyk może łagodzić różne problemy skórne. Ponoć te właściwości zawdzięcza zawartym w roślinie witaminom z grupy B i wit. C.

Bywa stosowany wspomagająco w leczeniu trądziku, a także łagodzeniu takich objawów jak zaczerwienienie, pieczenie i świąd skóry. Ponoć pomaga wyrównać jej koloryt i redukuje przebarwienia, a także pomaga zachować dłużej młody wygląd.

Przy rozległych stanach zapalnych skóry zaleca się kąpiele lubczykowe.

Lubczyk - kto musi na niego uważać

Źle tolerujesz glutaminiany? Możliwe, że po lubczyku też będziesz mieć reakcję alergiczną.

Lubczyk w formie przyprawy w zasadzie nie szkodzi, chociaż nie zaleca się go osobom z upośledzoną funkcją nerek. Na gotowe, skoncentrowane preparaty powinny uważać kobiety w ciąży. Nie zaleca się ich także dzieciom. W przypadku tych dwóch grup generalnie żadne leki, także ziołowe, nie powinny być stosowane bez konsultacji lekarskiej.