Biorę dwie łyżeczki z kuchennej szafki i zalewam wrzątkiem. Najlepszy napar na kaszel

2023-11-28 13:48

Wystarczy zajrzeć do kuchni, by znaleźć zdrowotne skarby. Wśród nich prym wiedzie m.in. pewne popularne zioło. Oczywiście jest ono składnikiem wielu aptecznych preparatów, np. kremów przeciwtrądzikowych, pastylek na ból gardła czy syropów przeciwkaszlowych. Nic w tym dziwnego - uważa się, że ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wiesz o czym mowa?

Biorę dwie łyżeczki z kuchennej szafki i zalewam wrzątkiem. Najlepszy napar na kaszel
Autor: Getty Images Biorę dwie łyżeczki z kuchennej szafki i zalewam wrzątkiem. Najlepszy napar na kaszel

Sezon infekcyjny w pełni. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, rośnie liczba chorych wokół nas. W sklepie, pracy, tramwaju stykamy się z setkami ludzi. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później sami zaczniemy pociągać nosem lub pokasływać. Jeśli jednak twoje samopoczucie nie wymaga sięgnięcia po specyfiki z apteki, może przetestować domowe sposoby na kaszel. Jednym z nich jest napar z tymianku.

Tymianek pospolity to skarb w kuchni, jeśli lubisz aromatyczne potrawy. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego sezonu infekcji. Sprawdza się do płukania gardła i pokonywania kaszlu. Nie musisz jednak kupować tymiankowych leków w aptece. oczywiście, w domowych miksturach trudno ocenić, jak duża jest zawartość substancji czynnych, więc efekt nie musi cię zadowolić. Nie zapominaj też o bezpieczeństwie. Tymianek w nadmiarze może szkodzić.

Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?

Czy tymianek łagodzi kaszel?

Tradycyjnie uważa się tymianek za zioło, które może łagodzić dolegliwości żołądkowe i wspierać leczenie chorób górnych dróg oddechowych. Substancje w nim zawarte mają wykazywać działanie przeciwskurczowe, przeciwkaszlowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Co z tego ma dla nas wynikać?

Preparaty z tymiankiem mogą pomóc przy wzdęciach i skurczowych bólach brzucha, a także hamować rozwój szkodliwej flory bakteryjnej.

Tymianek wspiera rozrzedzanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i ułatwia odkrztuszanie. Jest pomocny przy suchym kaszlu, chrypce i przy nadmiernym wysuszeniu błon śluzowych gardła i krtani.

Stosowany zewnętrznie tymianek ma zastosowanie przy łojotokowym zapaleniu skóry, wyprysku bakteryjnym czy trądziku.

Odwar z tymianku jest stosowany w kąpielach relaksujących i odkażających skórę.

Czy tymianek oczyszcza płuca?

Co za dużo, to niezdrowo. Najbardziej niebezpieczne jest przedawkowanie olejku tymiankowego, który w dużej części składa się z tymolu.

Tymol spożyty w większej ilości jest trujący i może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek, serca i ośrodkowego układu nerwowego.

Najczęstszymi objawami zatrucia są:

  • wymioty
  • nudności
  • zapalenie żołądka
  • problemy z oddychaniem

Cięższe objawy obserwowano po nieostrożnym, doustnym przyjmowaniu olejku tymiankowego. Napój, który zwykle polecany jest na kaszel, nie powinien zaszkodzić, jeśli będziesz przestrzegać zalecane dawki, nie masz uczulenia na tymianek lub innych przeciwwskazań.

Tymianek na kaszel - przepis

Potrzebujesz tylko dwa składniki: tymianek i wrzątek. Jeśli masz świeże ziele, wystarczy gałązka, dwie. Suszonego potrzebujesz pół łyżeczki. Zalewasz wrzątkiem (szklanka), przykrywasz na kwadrans i można pić. Taka dawka jest bezpieczna raz dziennie.