Znowu dwucyfrowy wzrost cen w aptekach. Które leki najbardziej podrożały?

2023-10-17 18:13

Po chwilowym spokoju na rynku, znowu nie jest dobrze. Nie dość, że ceny w aptekach rosną, to jeszcze w coraz większym tempie. Trudno w tych okolicznościach o optymizm. Zapewne to nic dziwnego, że skaczą ceny preparatów bardziej popularnych sezonowo, jak leki z witaminą D czy środki przeciwprzeziębieniowe. Niestety, nie tylko takich środków dotyczą spore podwyżki. Co drożeje najmniej i gdzie padły rekordy, dowiadujemy się z najnowszego raportu GdziePoLek.

Znowu dwucyfrowy wzrost cen w aptekach. Które leki najbardziej podrożały?
Autor: GettyImages

Przeciętny polski paragon z apteki zawiera preparaty popularne wśród seniorów, czyli stosowane w leczeniu choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, problemów trawiennych, leki przeciwbólowe i wspomagające przy niedoborach diety. Za taki zestaw leków trzeba średnio zapłacić 84,64 zł. Rok temu wystarczyło 76,20 zł, czyli wzrost cen przekroczył 11 proc. rok do roku. Dużo? W przypadku konkretnych leków bywa znacznie, znacznie gorzej.

Emeryci WŚCIEKLI na rząd. OSZUKALI NAS! Nie mamy na leki!

Ceny rosną - leków bez recepty i na receptę

Tradycyjnie analiza cenowa w aptekach, przygotowana przez GdziePoLek.pl  objęła ceny 100 aktualnie najczęściej sprzedawanych w aptekach produktów nierefundowanych, o szerokiej dostępności i cenie na poziomie co najmniej 10 zł.

Raport powstaje co kwartał - poprzedni był z lipca. W tym miesiącu średni wzrost cen r/r dla wszystkich analizowanych produktów wyniósł 8,7 proc. Jest wyższy od lipcowego (7,8 proc.). Nie oddaje to w pełni obrazu.

Średni ważony wzrost cen dla 69 produktów bez recepty (leków OTC, suplementów diety, wyrobów medycznych i kosmetyków), znajdujących się na liście 100 aktualnie najbardziej rotujących produktów, osiągnął w tym miesiącu aż 12,9 proc. w porównaniu do 12,1 proc. w lipcu.

Szybszy wzrost cen zaobserwowano również w przypadku leków na receptę - 4,1 proc. w porównaniu do 3,4 proc. w lipcu.

Rośnie liczba produktów, które zanotowały co najmniej dwucyfrowy wzrost cen. Wzrost powyżej 10 proc. zanotowała ponad połowa produktów (55/100) z aktualnego zestawienia. W lipcu dwucyfrowy wzrost zanotowały 44 produkty, a w kwietniu 49.

Te leki zdrożały najbardziej

Zwycięzcą niechlubnej listy jest lek kardiologiczny na receptę Bibloc, którego cena w październiku r/r wzrosła aż o 27,4 proc.

na podium także Xylorin, aerozol - wzrost ceny r/r - 26,2 proc. oraz Xylogel 0,1 proc. żel do nosa (wzrost o 24,4 proc.).

Ponad 20 prc. wzrost cen odnotowały jeszcze; Rutinoscorbin, Nasivin, Vigantol, Betaserc czy Theraflu Extra Grip.

Te leki zdrożały najmniej

Na pocieszenie możemy powiedzieć, że są nawet takie leki, które potaniały, nieznacznie, ale zawsze, ewentualnie ich cena wzrosła do 1,5%. To preparaty dostępne na receptę: Xarelto, Eliquis,Pradaxa i Clatra.

Generalnie szansa, że ktoś wyjdzie tej jesieni z analogicznym koszykiem leków, jak przed rokiem, kupionym za podobne pieniądze jest niewielka. Aptek inflacja na pewno nie ominęła i na razie nie opuszcza.