Ryzyko "ozempikowych piersi" zniechęca do odchudzania. Lekarz: Wiemy, skąd to się bierze

2024-05-22 11:10

Po "ozempikowych twarzach" nadszedł czas "ozempikowych brzuchów", "ozempikowych pup", wreszcie "ozempikowych piersi". Kobiety w mediach społecznościowych skarżą się, że popularne leki odchudzające odbierają im urodę. Przybywa też ostrzeżeń "specjalistów". O co chodzi?

Ryzyko ozempikowych piersi zniechęca do odchudzania. Lekarz: Wiemy, skąd to się bierze
Autor: GettyImages

Preparaty z grupy GLP-1, zwane potocznie glutydami, to leki ratujące życie. Pomagają milionom ludzi w miarę bezpiecznie zapanować nad cukrzycą, otyłością i obciążoną innymi schorzeniami nadwagą.

Systematycznie przybywa dowodów, że zyski prozdrowotne związane ze stosowaniem glutydów są nieporównywalnie wyższe niż ewentualne ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych.

Glutydy nie służą poprawie urody, chociaż często tak się dzieje. Mogą pogorszyć wygląd? W pewnym sensie.

5 błędów spowalniających odchudzanie

Glutydy - skutki uboczne

Stosowanie każdego leku wiąże się z możliwością wystąpienia efektów niepożądanych. Na etapie skomplikowanego procesu badań i wreszcie rejestracji leku mierzy się to ewentualne ryzyko w stosunku do potencjalnych zysków.

Preparaty, które przejdą taką weryfikację, trafiają do sprzedaży, ale nadal obserwuje się ich wpływ na zdrowie pacjentów, bo w perspektywie czasu zawsze może ujawnić się coś nieprzewidywalnego.

Im dłużej lek jest obecny na rynku i im więcej ludzi go stosuje, tym więcej wiemy o jego bezpieczeństwie.

Jak dotąd nie potwierdziły się ostrzeżenia niektórych badaczy, że jest mnóstwo skutków ubocznych po glutydach, a efekty odległe terapii mogą być rozczarowujące.

Przybywa natomiast głosów, że za nagłaśnianiem każdego epizodu działań niepożądanych może stać zostawiona w tyle konkurencja z mniej skutecznymi, a zarazem wcale nie bezpieczniejszymi, środkami.

To potężna grupa: obejmuje przecież nie tylko producentów leków, ale też suplementów, produktów dietetycznych, wreszcie trenerów personalnych.

Tymczasem Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Otyłością przedstawiło wyniki wieloletniej analizy stanu zdrowia aż 17 000 pacjentów stosujących semaglutyd (nazwy handlowe preparatów to Wegovy, Ozempic). To największe badanie kliniczne leku.

Okazuje się, że semaglutyd może powodować klinicznie znaczącą utratę masy ciała i zmniejszenie obwodu talii przez co najmniej 4 lata, a także konkretne korzyści sercowo-naczyniowe, niezależnie od utraty wagi.

Jak wyglądają ozempikowe piersi?

W krótkim czasie piersi maleją (nawet o kilka rozmiarów), stają się obwisłe, znacznie "starsze".

Im więcej chudniesz, tym większa utrata jędrności i sprężystości biustu.

To efekt, który zna też sporo kobiet po ciąży.

Oczywiście, nie dzieje się tak u wszystkich pań. Wiele zależy od genetycznych uwarunkowań, wieku. Jeśli twoja pierś zbudowana jest głównie z tkanki gruczołowej, ubytek nie będzie znaczny. Jeśli z tłuszczu, wraz z jego utratą pożegnasz też dużą miseczkę.

Znaczenie ma też elastyczność skóry. Niewiele osób ma skórę tak elastyczną, że zawsze dopasuje się do aktualnych rozmiarów ciała. Stąd popularność zabiegów usuwania nadmiaru skóry z brzucha czy ud, a nawet ramion.

Opadające piersi zazwyczaj raczej się wypełnia i podnosi.

Ozempikowe piersi - skutek utraty wagi

Ozempic i podobne mu leki nie są po to, by wyrzeźbić talię osy, zredukować boczki, wskoczyć wymarzoną sukienkę, zrzucić 3 kg przed komunią w rodzinie.

Owszem, wiele osób, które zgubiły kilogramy, przyznaje, że to poprawiło ich samoocenę i samopoczucie, ale tu nigdy nie chodziło o urodę. Otyłość to ciężka choroba, która zabija. Nadwaga powikłana chorobami układu krążenia - również. To nie są choroby mniej groźne niż cukrzyca i to są wskazania do leczenia glutydami.

Jeśli doniesienia o "ozempikowych piersiach" zniechęcą do stosowania GLP-1 osoby, które nie mają wskazań medycznych, to tym lepiej.

- Określenia jak "ozempikowa twarz" czy "pupa ozempikowa" w zasadzie opisują zmiany, jakie ludzie mogą widzieć po zastosowaniu leku Ozempic, ale tak naprawdę to nie efekt stosowania preparatu, tylko raczej utraty wagi – tłumaczy w "Euronews" dr Mir Ali, chirurg bariatryczny i dyrektor medyczny w Centrum Odchudzania w Orange Coast Medical Center w Kalifornii.

Ali wyjaśnia, że nie ma znaczenia, w jaki sposób tracisz na wadze. Dokładnie z takimi samymi problemami od lat mierzą się ludzie, którzy przeszli operację bariatryczną i w krótkim czasie stracili sporo kilogramów.

Tak samo dzieje się przy skutecznym odchudzaniu lekami starszej generacji czy wszelkimi innymi sposobami.

Ozempikowe piersi - co można na to poradzić

- Niestety tak naprawdę nic nie można zrobić, aby temu zapobiec, ponieważ jest to część procesu utraty wagi – tłumaczy dr Ali i dodaje, że ćwiczenia fizyczne oraz budowanie masy mięśniowej mogą w pewnym stopniu pomóc.

Wiele niestety zależy od tego, jak elastyczna jest skóra i jak bardzo jest ona rozciągnięta. To można ocenić dopiero po utracie wagi przez pacjenta.

Sonda
Uważasz, że glutydy powinny być refundowane?