Przeterminowane leki i ich opakowania - gdzie wyrzucać? Jest kilka zasad

2023-10-17 20:01

Z domowymi odpadami medycznymi i ich odpowiedzialną utylizacją jest sporo kłopotów. Sporo osób naprawdę nie wie, co zrobić z resztką syropu, który został po leczeniu, przeterminowanymi tabletkami babci czy igłami wykorzystanymi do kontroli cukru. Coraz częściej zdarza się, ze odpowiedni, starannie opisany pojemnik znajdziesz na własnym osiedlu, ale to jednak kropla w morzu potrzeb. To co robić?

Przeterminowane leki i ich opakowania - gdzie wyrzucać? Jest kilka zasad
Autor: GettyImages

Najmniejsze wyzwanie stanowią opakowania zewnętrzne i te całkowicie puste. Wówczas papierowe trafiają do papieru, szklane do szkła, blistry do pojemnika żółtego (plastik+metal), ewentualnie polakierowany papier do odpadów zmieszanych. Schody zaczynają się wtedy, gdy realnie wyrzucasz leki i odpady medyczne, np. po domowych zastrzykach. Wówczas najpewniej pomoc uzyskasz w aptece.

Jak przechowywać leki

Zostaw leki w opakowaniu

Bardzo ważna zasada - jeśli zostały ci już niepotrzebne leki (czopki, tabletki, zawiesina), nie wyciągaj ich z oryginalnego opakowania przed wyrzuceniem do właściwego pojemnika.

Płyny zostają w zakręconych butelkach, tabletki w blistrach, czopki w osłonkach. Całość wrzuć do odpowiedniego pojemnika, który najłatwiej znaleźć w aptece.

Igły i strzykawki - gdzie wyrzucić?

Igły i strzykawki należy zostawić w zbiornikach na przedmioty, które miały kontakt z krwią. Je również znajdziemy w aptekach lub w punktach selektywnej zbiórki. Jeśli stale przyjmujesz zastrzyki w domu, dowiedz się, co zrobić z odpadami w swojej gminie.

Niestety, wciąż wiele leków i takich odpadów trafia po prostu do pojemnika na śmieci zmieszane. To może być rujnujące dla środowiska. Pomyśl, że te substancje przenikają potem do gleby, wód gruntowych itd.

Maseczki i rękawiczki jednorazowe możesz jednak bez obaw wrzucić do odpadów zmieszanych, czyli pojemnika czarnego.

Co się dzieje ze śmieciami z takich specjalnych pojemników?

Segregacja i zabezpieczenie odpadów medycznych chroni środowisko i nas, ludzi, również. Źle zutylizowane leki mogłyby choćby przyczynić się do rozwoju patogenów odpornych na medykamenty i być przyczyną epidemii.

Odpady medyczne ze specjalnych pojemników są transportowane zgodnie z międzynarodową konwencją dotyczącą przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych (ADR). Podlegają szczególnym przepisom dotyczącym bezpieczeństwa i higieny Są unieszkodliwiane w sposób bezpieczny, np. przez spalanie w specjalnych instalacjach lub sterylizację. Najpierw jednak ty musisz je wrzucić do właściwego pojemnika.