WHO: pocovidowe odpady medyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia. Ich ilość poraża

2022-02-01 11:11

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we środę, że od początku pandemii do listopada 2021r. wyprodukowano ok. 87 tys. ton odpadów medycznych, m.in. strzykawek, igieł czy fiolek po szczepionkach. Organizacja alarmuje, że część z tych odpadów może być wciąż zakaźna, gdyż koronawirus jest w stanie przetrwać przez pewien czas na różnych powierzchniach.

WHO: pocovidowe odpady medyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia. Ich ilość poraża
Autor: Getty Images

Eksperci organizacji ostrzegli, że dziesiątki tysięcy ton takich odpadów to poważne zagrożenie dla zdrowia i dla środowiska. Wskazują również, że z powodu zanieczyszczenia powietrza ze spalanych śmieci, niskiej jakości wody czy kontaktu ze szkodnikami przenoszącymi choroby najbardziej mogą ucierpieć osoby mieszkające w okolicach źle zarządzanych wysypisk odpadów.

Ponadto WHO poinformowało, że w skali globalnej trzy na dziesięć placówek medycznych nie segreguje odpadów. W krajach słabiej rozwiniętych średnio mniej niż jedna placówka na trzy prowadzi segregację odpadów medycznych.

W publikacji podkreślono, że duża ilość odpadów medycznych nie jest jedynie efektem pandemii, gdyż był to problem jeszcze przed jej wybuchem.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

W raporcie zaproponowano szereg rozwiązań, by zredukować ilość śmieci. Wymienione propozycje to m.in. produkcja mniejszych opakowań z materiałów odnawialnych czy opracowanie masek biodegradowalnych lub takich, które można nosić kilkukrotnie. Publikacja wskazuje, że najpowszechniejszym odpadem medycznym podczas pandemii stały się jednorazowe rękawiczki.

Śmieci z placówek leczniczych powinny – według Światowej Organizacji Zdrowia - trafiać na wysypiska śmieci jedynie w ostateczności.