Przemarznięcie. Jak się rozgrzać po przemarznięciu?

2017-01-04 8:24

Przemarznięcie w zimie zdarza się każdemu, a konsekwencje mogą być nieprzyjemne: katar, kaszel, przeziębienie. Nie zawsze wystarczy ciepło się ubrać, by go uniknąć. Jak się rozgrzać po długim oczekiwaniu na przystanku? Poznaj skuteczne sposoby na rozgrzanie się po przemarznięciu.

Przemarznięcie
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Sposoby na przemarznięcie: kąpiele
 2. Sposoby na przemarznięcie: napary i herbatki
 3. Poznaj przepis na rozgrzewającą herbatę z imbirem [#TOWIDEO]
 4. Sposoby na przemarznięcie: inhalacje
 5. Sposoby na przemarznięcie: sauna

Przemarznięcie sprawia, że marzysz tylko o tym, by jak najszybciej się rozgrzać. Warto poznać i stosować skuteczne sposoby na przemarznięcie, bo rozgrzanymi naczyniami krwionośnymi krew żwawiej krąży i od razu poczujesz się lepiej. W domu możesz robić sobie kąpiele, natryski, przyrządzać rozgrzewające napoje, a raz w tygodniu warto wybrać się do sauny, by nie tylko pobudzić krążenie, ale też pozbyć się wraz z potem toksyn z organizmu.

Sposoby na przemarznięcie: kąpiele

Bierz kąpiele. Pośpiech przy rozgrzewaniu nie jest wskazany. Nagła zmiana temperatury – a tak stałoby się, gdybyś zmarznięta zanurzyła się w gorącej wodzie – grozi zasłabnięciem.

 • Jeśli w domu masz tylko kabinę prysznicową, weź tusz – letnią wodą polewaj kolejno nogi, ręce, brzuch, klatkę piersiową i kark. Po mniej więcej 3 minutach zacznij powoli zwiększać temperaturę wody. Gdy już się dobrze rozgrzejesz, zmniejszaj stopniowo temperaturę wody do przyjemnie letniej.
 • Jeżeli masz ochotę na rozgrzewającą kąpiel, napełnij wannę wodą o temperaturze ciała, dodaj do niej 10 kropli olejku sosnowego i 5 kropli cytrynowego lub pomarańczowego. Rozgrzewająca kąpiel powinna trwać co najmniej 10 minut, ale nie dłużej niż pół godziny. Wychodząc z wanny nie spłukuj ze skóry drobin olejku tylko lekko osusz skórę ręcznikiem.

Sposoby na przemarznięcie: napary i herbatki

Pij napary i herbatki. Nie poprzestawaj na piciu herbaty z cytryną. Niewiele więcej czasu zajmie ci przygotowanie ziołowego naparu. Nie używaj mięty, bo nawet pita na gorąco ma ochładzające właściwości. Najskuteczniej rozgrzewają napary, przygotowane z takich ziół, jak: tymianek, czarny bez, kwiat lipy czy maliny (możesz zaparzać zioła w saszetkach).

Jesienno-zimowy hit to napój imbirowy (imbir rozgrzewa, pobudza krążenie): do szklanki gorącej wody dodaj łyżeczkę miodu, sok z połowy cytryny i kilka plasterków korzenia imbiru lub pół łyżeczki sproszkowanego. Wymieszaj i pij ciepłe.

Czytaj też: Napar z imbiru - jak go przygotować? Przepisy

Poznaj przepis na rozgrzewającą herbatę z imbirem [#TOWIDEO]

Sposoby na przemarznięcie: inhalacje

Rób inhalacje. Polegają na wdychaniu leczniczych oparów. Możesz je robić w domu na kilka sposobów.

 • Najprościej jest 1-2 krople olejku nalać na chusteczkę do nosa i często ją wąchać.
 • Możesz też delikatnie skropić olejkiem poduszkę, na której sypiasz.
 • Inny sposób inhalacji to wlanie do kominka aromaterapeutycznego 1-2 łyżek wody i 10-20 kropli olejku (lub mieszanki kilku olejków). Gdy płomień świecy podgrzeje naczynko, woda i cząsteczki substancji zapachowej zaczną parować i unosić się w powietrzu.
 • Przy schorzeniach górnych dróg oddechowych lepiej jest wlać 4-10 kropli olejku (lub mieszanki olejków) do miseczki z gorącą wodą, a następnie pochylić się nad naczyniem, przykrywając głową ręcznikiem. Dobroczynne opary trzeba wdychać przez około 10 minut. Inhalacje można powtarzać codziennie.

Sposoby na przemarznięcie: sauna

Chodź do sauny. Rozgrzane do prawie 100 st. C powietrze korzystnie działa na skórę, mięśnie i drogi oddechowe. Podczas wizyty w saunie temperatura wewnątrz naszego organizmu wzrasta o 1-2 st. C, natomiast temperatura skóry może się podwyższyć nawet do 39-40 st. C. W związku z tym zaczynamy się intensywnie pocić. W ciągu 20-minutowego zabiegu możemy stracić od 0,2 do 1,2 l potu. Porządne wypocenie się w saunie powoduje pozbycie się z naszego organizmu szkodliwych substancji przemiany materii, a także poprawia krążenie krwi. Dzięki regularnemu korzystaniu z sauny znacznie lepiej będzie pracować nasz układ immunologiczny, a więc skuteczniej będziemy walczyć z wirusami i bakteriami. Nieprawdą jest jednak to, że sauna "leczy" grypę i przeziębienie; może tylko nasilić objawy infekcji. Rozgrzanie a następnie schłodzenie ciała sprawia, że nasz organizm się hartuje.

 • Na zabieg trzeba przeznaczyć ok. 40-60 minut. Jest to czas niezbędny, by trzykrotnie rozgrzać się i schłodzić.
 • Do sauny wchodzimy nie głodni, ale i nie przejedzeni (najlepiej, gdy upłynie godzina po posiłku).
 • Wchodzimy do kabiny na 8-12 minut i siadamy na najniższej ławeczce. Po 2-3 minutach polewamy wodą kamienie i kładziemy się na wyższej ławeczce. Ostatnie 2 minuty znowu spędzamy "na parterze", w pozycji siedzącej.
 • Po wyjściu z kabiny studzimy ciało pod chłodnym prysznicem zaczynając natrysk od stóp, kierujemy strumień wody w kierunku serca i karku. Potem odpoczywamy przez 10-15 minut na leżaku albo spacerujemy po pokoju wypoczynkowym. Kolejne wejście do kabiny można wydłużyć o 5-8 minut.
 • Po całym zabiegu - bierzemy letni prysznic lub kąpiel, aby spłukać szkodliwe substancje ze skóry, smarujemy całe ciało nawilżającym kremem lub balsamem i odpoczywamy co najmniej przez kwadrans.
 • Bezpośrednio po wizycie w saunie wydolność organizmu spada o 30-35 proc. Dlatego nigdy nie należy korzystać z niej przed treningiem ani innym sporym wysiłkiem fizycznym.
Ważne

Olejki do kąpieli i inhalacji rozgrzewających:

 • cytrynowy lub pomarańczowy – pobudzają,
 • eukaliptusowy – pomaga przy infekcjach górnych dróg oddechowych,
 • geraniowy – odkaża, pomaga przy grypie i przeziębieniu,
 • jałowcowy – odkaża, uspokaja,
 • lawendowy – odkaża, przynosi ulgę przy bezsenności i stresie,
 • rumiankowy – łagodzi niepokój, odkaża,
 • sosnowy – relaksuje, łagodzi dolegliwości dróg oddechowych,
 • tymiankowy – ułatwia oddychanie.

Polecany artykuł:

Rozgrzewające herbaty