Niedobór tego składnika może wywołać problemy z wątrobą. Nie lekceważ tego

2022-11-23 15:20

Ten niezbędny składnik odżywczy pozytywnie wpływa na układ nerwowy, usprawnia funkcje umysłowe i wspomaga utrzymanie prawidłowego metabolizmu tłuszczów. Tak ważne jest, by dbać o odpowiedni poziom tego związku w organizmie. W innym przypadku jego śladowe ilości mogą doprowadzić do nadmiernego gromadzenia się cholesterolu i trójglicerydów w wątrobie, a dalej do stłuszczenia tego narządu.

Młody mężczyzna cierpi z powodu bólu brzucha
Autor: Getty Images Niedobór tego składnika może wywołać problemy z wątrobą. Nie lekceważ tego

Mowa tu o cholinie, czyli o związku, który wytwarzany jest w wątrobie i niezbędny jest w wielu procesach zachodzących w organizmie. Wspiera układ nerwowy i mózg. Korzystnie wpływa na rozwój nowych neuronów oraz procesów poznawczych takich jak: pamięć wzrokowa, prędkość przetwarzania informacji, a także koncentrację.

Niedobór choliny a niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Najważniejsze źródła choliny znajdują się w żywności, m.in. w dobrej jakości mięsie wołowym, kurzych jajkach, kiełkach pszenicy, otrębach, orzechach i warzywach strączkowych. Mimo że składnik ten dostarczany jest w pożywieniu, dużo osób może zmagać się z jego niedoborem. Gdy spada poziom choliny w organizmie, dochodzi na początku do zaburzeń trawienia i ujawnienia się objawów niestrawności tj. ból brzucha, zgaga, wzdęcia i zaparcia.

W formie 24: sposoby na odtrucie wątroby

Cholina odpowiedzialna jest za produkcję fosfatydylocholiny, która pomaga metabolizować tłuszcze w wątrobie. Dlatego brak odpowiedniej podaży choliny skutkuje gromadzeniem się cholesterolu i trójglicerydów w wątrobie, co stanowi pierwszy krok do rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Ta przypadłość może dawać niespecyficzne objawy, które są najczęściej diagnozowane podczas przypadkowego badania USG. Zalicza się do nich, m.in. zmęczenie, uczucie dyskomfortu w prawym podżebrzu, zażółcenie białek oczu czy pajączki naczyniowe. W początkowym stadium nie jest groźna, jednak nieleczona może prowadzić marskości, a konsekwencji do niewydolności wątroby.

Objawy niedoboru choliny. Nie bagatelizuj ich

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest jednym z objawów niedoboru choliny. Wśród innych symptomów wymienia się m.in.