Leki, które zmieniły świat w XIX wieku

2013-08-21 15:45

Leki, które znacząco wpłynęły na rozwój medycyny stosowane są od XIX wieku. Wiele z nich, np. morfina czy kwas acetylosalicylowy stosowanych jest do dziś. Zobacz, które leki zmieniły świat w XIX w.

Leki, które zmieniły świat w XIX wieku
Autor: Photos.com Leki, które zmieniły świat w XIX wieku

Przez całe stulecia, zanim pojawiły się leki, byliśmy bezbronni wobec chorób i bólu. Przełom nastąpił na początku XIX w., kiedy to powstała koncepcja sprawdzania wartości leczniczych różnych substancji naturalnych i chemicznych. Listę leków, które zmieniły oblicze medycyny można różnie budować. Są jednak takie, które rozpoczęły właściwy postęp.

Chloroform- pierwsza substancja znieczulająca

To pierwsza substancja, którą świadomie stosowano do uśpienia, czyli znieczulania chorych przed operacjami. Synteza chloroformu dokonana w 1831 r. zakończyła okres, w którym jako „anestetyku” używano pałki lub dużych ilości alkoholu, co często kończyło się tragicznie dla pacjentów.

Fenol- obniżył śmiertelność operowanych pacjentów

Wynalezienie fenolu i poznanie jego bakteriobójczych właściwości ukształtowało pogląd, że myć i odkażać należy nie tylko narzędzia czy ręce chirurga, ale także tę część ciała pacjenta, która ma być operowana. Powszechne stosowanie fenolu przyniosło znaczne obniżenie śmiertelności operowanych pacjentów i dało podstawy współczesnym zasadom dezynfekcji.

Morfina stosowana do dziś, uśmierza niepotrzebny ból

Została wyodrębniona z opium w 1806 r., co dało początek współczesnemu leczeniu bólu. Od chwili pierwszej syntezy leku operacje oraz leczenie skomplikowanych oparzeń czy złamań mogło przebiegać bez niepotrzebnego cierpienia. Podobnie jest obecnie. Lek stosuje się zarówno po operacjach, jak i w wielu chorobach przewlekłych oraz do zwalczania bólu nowotworowego. Chęć stworzenia pochodnej morfiny, która nie będzie uzależniała, doprowadziła do uzyskania diacetylomorfiny, znanej pod handlową nazwą heroina.

Kwas acetylosalicylowy- środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy

To jeden z leków, który od chwili wynalezienia go w 1899 r. jest wciąż stosowany i który znajduje coraz to nowe zastosowania. Pierwotnie był zalecany jako środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Obecnie to popularny lek rozrzedzający krew i powszechnie stosowany przez osoby cierpiące na schorzenia układu krwionośnego. Warto dodać, że prowadzone są badania nad jego potencjalnie przeciwnowotworowym działaniem.

miesięcznik "Zdrowie"