Lakiery do paznokci zamiast tabletek? Polacy pracują nad nową formą leczenia

2025-07-09 14:50

Polscy naukowcy z Politechniki Krakowskiej pracują nad nowatorskimi lakierami do paznokci, które mogą mieć pozytywny wpływ na cały organizm. To innowacyjne rozwiązanie otwiera nowe możliwości w leczeniu infekcji, bólu i stanów zapalnych, oferując wygodną formę terapii.

Lakiery do paznokci zamiast tabletek? Polacy pracują nad nową formą leczenia
Autor: Getty Images

Nowe lakiery do paznokci od polskich naukowców

Nad lakierami do paznokci, które będą dostarczać leki nie tylko miejscowo, ale też do organizmu, pracują biotechnolodzy z Politechniki Krakowskiej. Dzięki temu w przyszłości przy pomocy takich lakierów można będzie leczyć zarówno infekcje grzybicze, jak i ból czy stany zapalne.

Produkty do stylizacji paznokci od dłuższego czasu są nie tylko produktem kosmetycznym

- przypominają naukowcy w informacji prasowej przesłanej PAP.

Chociaż standardowe lakiery kolorowe zwykle nie mają właściwości leczniczych, to niektóre bazy pod lakier już tak, bo zawierają odżywcze składniki, jak keratyna, wapń, krzem, proteiny, które mają zwalczać łamliwość czy przebarwienia paznokci. Lakiery zawierające cyklopiroks mają z kolei właściwości przeciwgrzybicze. Produkty do paznokci zawierające mocznik lub pantenol są też skuteczne na stany zapalne czy łuszczycę paznokci.

Wrastanie paznokci - jak sobie z nim radzić?
Poradnik Zdrowie Google News

Prace badawcze Politechniki Krakowskiej

Studenci drugiego roku biotechnologii na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej - Iga Chodak i Kamil Jurek - pod opieką specjalistek uczelni w dziedzinie chemii organicznej i technologii leków pracują obecnie nad tym, by nadać lakierom nowe terapeutyczne funkcje. Ich zdaniem lakiery dostarczające leki mogą być bardzo ciekawą alternatywą dla obecnie stosowanych sposobów podawania leków.

Płytka paznokcia, w odróżnieniu od skóry, stanowi barierę o charakterze hydrofilowym. Dzięki tej właściwości może stanowić interesującą drogę podania leków o działaniu miejscowym, ale też ogólnoustrojowym. Z literatury wynika, że substancje aktywne mogą przenikać do ciała przez płytkę paznokciową nawet kilka dni, co stwarza możliwość opracowania lakierów umożliwiających stopniowe i kontrolowane uwalnianie leków ogólnoustrojowych, takich jak np. leki działające na ośrodkowy układ nerwowy

- skomentowała cytowana w informacji prasowej dr hab. n. farm. inż. Jolanta Jaśkowska z Katedry Chemii i Technologii Organicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

Dr Jaśkowska razem z inżynier Anną Drabczyk z tej samej katedry są ekspertkami merytorycznymi projektu. Wspierają go też mentorzy z firm, którzy specjalizują się we wdrażaniu tego typu rozwiązań do produkcji przemysłowej – dr hab. Edyta Pindelska (Advanced Pharma Solutions Sp. z o.o.) oraz Zbigniew Majka (Zbigniew Majka Consulting).

Młodzi badacze i ich opiekunowie skoncentrowali się na badaniu zastosowań lakierów jako systemów dostarczania leków przeciwgrzybiczych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. – Opracowaliśmy kilka prototypowych formulacji lakierów, które poddajemy testom z wykorzystaniem substancji czynnych o działaniu miejscowym, takich jak cyklopiroks, oraz substancji o potencjale działania ogólnoustrojowego, takich jak ibuprofen, naproksen czy nimesulid

- wyjaśniła Chodak.

W przyszłości zespół planuje rozszerzyć badania o inne grupy substancji czynnych, co pozwoliłoby na zastosowanie terapeutycznych lakierów w leczeniu szerszego spektrum schorzeń.

Już teraz obserwujemy, że niektóre substancje czynne uwalniają się natychmiast, a inne stopniowo, co będzie miało wpływ na końcową postać preparatu. Analizujemy ograniczenia technologiczne i fizykochemiczne 

- wyjaśnił Jurek.

Potencjał terapeutyczny i dalsze plany rozwoju projektu

Zdaniem krakowskich badaczy w pozornie prostych rozwiązaniach farmaceutycznych leży ogromny potencjał. Pomysły, takie jak opracowanie lakieru, który może stać się innowacyjnym nośnikiem leku, otwierają drogę do tworzenia nowych terapii, nie tylko w zakresie dermatologii, ale też w wielu innych dziedzinach medycyny.

W przypadku środków leczniczych o działaniu ogólnoustrojowym, stosowanie lakierów do paznokci jako ich nośników może mieć szczególne znaczenie przy niesteroidowych lekach przeciwzapalnych

- podkreśliła dr Jaśkowska.

Dodała, że poszukiwanie alternatywnych dróg podania tych leków jest wręcz medycznie wskazane, między innymi z powodu niepożądanych efektów ubocznych w obrębie przewodu pokarmowego.

Podobnie jak transdermalne systemy terapeutyczne, lakiery mogłyby omijać efekt pierwszego przejścia w wątrobie, co potencjalnie zwiększa biodostępność i pozwala na stosowanie niższych dawek terapeutycznych leków. Nasz projekt może stanowić ciekawą alternatywę wobec dotychczas stosowanych form ich podania

– wyjaśniła specjalistka.

Aktualnie naukowcy Politechniki Krakowskiej skupiają się na badaniach podstawowych dotyczących charakterystyki uwalniania substancji czynnych i identyfikacji potencjalnych ograniczeń. – W kolejnych etapach planujemy przeprowadzenie badań nad przenikaniem substancji bioaktywnych przez płytkę paznokciową. W zależności od uzyskanych wyników nie wykluczamy komercjalizacji projektu w przyszłości

- zapowiedziała inż. Drabczyk.

Projekt leczniczych lakierów jest realizowany dzięki środkom finansowym Politechniki Krakowskiej w ramach laboratorium studenckich innowacji FutureLab PK. Stanowi kontynuację badań nad nowatorskimi metodami leczenia farmakologicznego prowadzonych w Kole Naukowym Chemii i Technologii Leków „Drug Design”.