Powrót do artykułu
Grzybica paznokci
Fot.: Getty Images
Brodawki podpaznokciowe i okołopaznokciowe
Fot.: Getty Images
Drożdżyca
Fot.: Getty Images
Łuszczyca paznokci
Fot.: Getty Images
Zanokcica
Fot.: Getty Images
Onycholiza
Fot.: Getty Images
Zobacz następną galerię
Warzywa i owoce bogate w błonnik
Warzywa i owoce bogate w błonnik

Warzywa i owoce bogate w błonnik

6 chorób paznokci, o których możesz nie wiedzieć

Grzybica paznokci

To dosyć często spotykana choroba paznokci, która zazwyczaj rozpoczyna się na końcu płytki. Gdy zauważysz, że na paznokciu pojawiły się żółte przebarwienia, które z czasem zaczynają być coraz ciemniejsze, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Podczas grzybicy dochodzi do zakażenia płytki paznokcia przez dermatofity, czyli grzyby chorobotwórcze. Najczęściej grzybica atakuje paznokcie stóp.

Łuszczyca paznokci

Łuszczyca może dotykać także paznokcie. Przyczyny zmian są te same. Najczęściej objawia się podłużnymi bruzdami na płytce paznokcia, ale zdarza się, że ich ułożenie jest całkowicie przypadkowe. Kiedy choroba zaatakuje łożysko paznokcia, mogą pojawić się żółte przebarwienia pod jego płytką.

Brodawki podpaznokciowe i okołopaznokciowe

Przyczyną tego schorzenia jest wirus z grupy HPV. Najczęściej pojawiają się u dzieci i młodych osób, ale mogą być także spowodowane przez drobne urazy - do ich powstania przyczynia się obgryzanie paznokci. Objawem brodawczaków okołopaznokciowych są grudki w kolorze skóry, choć zdarzają się także szare zmiany zlokalizowane w wałach paznokciowych. Z kolei brodawki podpaznokciowe pojawiają się pod płytką paznokcia. Najczęściej towarzyszy im ból.

Drożdżyca paznokci

Drożdżyca jest odmianą grzybicy, wywoływaną przez grzyby z rodziny Candida. Najczęściej atakuje wały paznokcia, szczególnie stóp. Dzieje się tak ze względu na sprzyjające środowisko, czyli ciepło i wilgoć, jakie dają buty. Drożdżyca powoduje obrzęk, ból i zaczerwienie. Postępuje stopniowo, z czasem pojawia się nieprzyjemny zapach, a nawet ropna wydzielina.

Zanokcica paznokci

Zanokcica atakuje płytkę i wały paznokcia powodując zapalenie skóry wokół niego. Bakterie dostają się pod płytkę paznokcia, co jest przyczyną bolesnego, czerwonego obrzęku, który z czasem może ropieć. Objawy pojawiają się nagle. Schorzenie powodują najczęściej paciorkowce i gronkowce.

Onycholiza

To bardzo często występujące schorzenie. Jego główną przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne, które można nabyć podczas wykonywania manicure. Ta dolegliwość polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od łożyska. To skutkuje pojawieniem się przestrzeni, do której dostają się pęcherzyki powietrza. Pod paznokciem może rozwinąć się grzybica lub stan zapalny. Onycholizę mogą powodować także zaburzenia hormonalne, chemikalia lub inne dolegliwości, takie jak zakażenie grzybicze albo łuszczyca.

Patrycja Pupiec
email