Boredual - w jakim celu się stosuje? Działanie, wskazania, skutki uboczne

2022-11-07 18:39

Berodual wykorzystywany jest w leczeniu objawów astmy oskrzelowej i przewlekłego zapalenia oskrzeli. Dostępny jest wyłącznie na receptę. Substancjami czynnymi leku Berodual są bromowodorek fenoterolu oraz bromek ipratropium.

Boredual - w jakim celu się stosuje? Działanie, wskazania, skutki uboczne
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co to jest lek Berodual?
  2. Działanie
  3. W jakim celu stosuje się Berodual?
  4. Dawkowanie
  5. Działania niepożądane
  6. Berodual a ciąża
  7. Berodual - na co?
  8. Berodual na noc
  9. Berodual - na jaki kaszel?
  10. Czy Berodual to lek sterydowy?

Co to jest lek Berodual?

Berodual wykorzystywany jest w leczeniu chorób układu oddechowego. Lek dostępny jest w dwóch wariantach:

  • Berodual, krople do nebulizacji w dawce 0,5 mg + 0,25 mg, w butelce 20 ml
  • Berodual N, aerozol inhalacyjny zawierający 50 µg +21 µg/dawkę  w butelce 10 ml.

Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Działanie

Substancjami czynnymi Berodualu są bromowodorek fenoterolu oraz jednowodny bromek ipratropium, które posiadają właściwości rozszerzające oskrzela. Bromek ipratropium wykazuje działanie antycholinergiczne, podczas inhalacji wywiera działanie miejscowe, nie ogólne. Mechanizm działania fenoterolu opiera się na wybiórczym pobudzaniu receptorów adrenergicznych typu beta, które występują w błonie komórki docelowej.

Fenoterol wykazuje powinowactwo do receptorów beta2 oraz małe powinowactwo do receptorów beta1. W wyniku pobudzenia receptorów beta2 znajdujących się w komórkach mięśni gładkich oskrzeli dochodzi do ich rozkurczu, co prowadzi do rozszerzenia oskrzeli i poprawy wentylacji płuc. Bromek ipratropium jest pochodną atropiny. Przyjęcie leku powoduje trwające do 6 godzin rozszerzenie oskrzeli.

W jakim celu stosuje się Berodual?

Lek Berodual stosuje się w leczeniu i zapobieganiu napadom astmy oskrzelowej, w zapobieganiu dusznościom w skurczowym zapaleniu oskrzeli oraz w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Dawkowanie

Lek przyjmujemy zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Podawanie kropli Berodual należy rozpocząć od najniższej wskazanej dawki.

  • U osób powyżej 14 roku życia – 1 ml, co odpowiada 20 kroplom preparatu. Cięższe przypadki mogą wymagać zwiększenia dawki do maksymalnie 2,5 ml. W leczeniu długookresowym i okresowym zalecana dawka leku to 1-2 ml roztworu do 4 ml na dobę.
  • U dzieci między 6. a 14. rokiem życia dawka pozwalająca na opanowanie objawów wynosi od 0,5 ml do 1 ml. W cięższych przypadkach dawkę należy zwiększyć do 2 ml, z kolei w bardzo ciężkich do 3 ml, pod kontrolą lekarza.
  • U dzieci przed ukończeniem 6. roku życia - 25 µg bromku ipratropium i 50 µg bromowodorku fenoterolu na kilogram masy ciała, jednak nie więcej niż 0,5 ml preparatu 3 razy w ciągu doby.

Roztwór podajemy wykorzystując nebulizator pneumatyczny. Zaleca się rozcieńczenie dawki leku 0,9 proc. roztworem soli fizjologicznej, stosując 3-4 ml NaCl.

Z kolei w przypadku Berodual N osoby dorosłe oraz dzieci, które ukończyły 6. rok życia przy wystąpieniu ostrego napadu astmy oskrzelowej powinny przyjąć dwa rozpylenia leku. Jeśli po 5 minutach nie dojdzie do poprawy oddychania, można po raz drugi zastosować dawkę w ilości dwóch rozpyleń.

Działania niepożądane

Działaniami niepożądanymi leku są:

  • zwiększona pobudliwość nerwowa
  • suchość błony śluzowej jamy ustnej
  • ból głowy
  • drżenia mięśni szkieletowych

Podczas przyjmowanie leków może wystąpić również:

  • przyspieszenie czynności serca i kołatanie serca
  • zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (np. wymioty, zaparcia, biegunka)
  • zatrzymania moczu
  • zaburzenia akomodacji i jaskra
  • reakcje skórne lub reakcje typu alergicznego np. wysypka, obrzęk naczynioruchowy języka, warg i twarzy, pokrzywka, skurcz krtani i reakcje anafilaktyczne
  • obniżenia ciśnienia rozkurczowego krwi lub wzrostu ciśnienia skurczowego krwi
  • zaburzenia rytmu serca (szczególnie po zastosowaniu dużych dawek), migotanie przedsionków i częstoskurcz nadkomorowy

Stosowanie leków z grupy pobudzających receptory beta2-adrenergiczne może wywoływać potencjalnie ciężką hipokalemię (zmniejszenie stężenia potasu we krwi). Podobnie jak inne leki zawierające leki pobudzające receptory beta-adrenergiczne, lek może powodować nudności, wymioty, nadmierne pocenie, osłabienie, bóle i skurcze mięśni.

Podobnie jak w przypadku innych leków stosowanych wziewnie, może wystąpić kaszel, miejscowe podrażnienie (takie jak zapalenie gardła, podrażnienie gardła) i skurcz oskrzeli wywołany przez inhalację.

Berodual a ciąża

Przed zastosowaniem leku nalży poradzić się lekarza lub farmaceuty. Leku nie należy stosować w pierwszym trymestrze ciąży, chyba że korzyści terapeutyczne przewyższają możliwe ryzyko dla płodu.

Bromowodorek fenoterolu wydzielany jest do mleka kobiecego, jednak nie wiadomo czy bromek ipratropiowy jest wydzielany do mleka kobiecego

Berodual - na co?

Lek Berodual stosuje się w leczeniu i zapobieganiu napadom astmy oskrzelowej, w zapobieganiu dusznościom w skurczowym zapaleniu oskrzeli oraz w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Berodual na noc

Lek Berodual może być stosowany na noc w celu złagodzenia objawów kaszlu oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia kaszlu w nocy.

Berodual - na jaki kaszel?

Lek Berodual stosowany jest w leczeniu mokrego kaszlu, m.in. w przebiegu infekcji dróg oddechowych. Bromowodorek fenoterolu powoduje rozkurcz oskrzeli oraz pobudzenie ruchu rzęsek w drogach oddechowych. Tym samym śluz usuwany jest bardziej efektywnie, jednocześnie oczyszczając drzewo oskrzelowe.

Czy Berodual to lek sterydowy?

Substancje czynne w leku Berodual nie są sterydami.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc