Arnika górska likwiduje obrzęki i łagodzi ból. Właściwości i działanie arniki
Pachnące i miłe dla oka żółte kwiaty arniki mają tak wiele cenionych od wieków właściwości, że mało brakowało, by ta roślina całkiem wyginęła. Dziś arnika jest pod ścisłą ochroną, a surowiec do wyrobów farmaceutycznych i kosmetycznych pochodzi z upraw.
Spis treści
- Arnika likwiduje obrzęki i siniaki
- Arnika łagodzi ból po urazach stawów i mięśni
- Arnika pielęgnuje cerę naczynkową
- Arnika pomaga na kłopoty z dziąsłami
- Arnika wspomaga leczenie trądziku
- Arnika leczy odmrożenia i oparzenia
Arnikę można stosować w postaci np. żelu zewnętrznie w przypadku urazów, siniaków i bólów po wysiłku fizycznym.
Arnika występuje na terenach górskich – w Polsce można spotkać tę roślinę w Sudetach i Karpatach. Arnika głównie ceniona była za wyjątkowe właściwości lecznicze. Zawdzięcza je rzadkiej kombinacji substancji czynnych. Kwiaty arniki zawierają laktony seskwiterpenowe, m.in. helenalinę, liczne flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, triterpeny, garbniki, kwasy organiczne. Są to substancje o szerokim spektrum działania. Nic więc dziwnego, że walory tego ziela docenia także współczesna farmacja. Chętnie wykorzystuje je też przemysł kosmetyczny, ponieważ substancje czynne z ekstraktów pozyskiwanych z arniki bardzo dobrze przenikają przez naskórek, docierając do głębiej położonych warstw skórnych.
Arnika likwiduje obrzęki i siniaki
Preparaty z arniki likwidują obrzęki i siniaki - pobudzają krążenie krwi, a tym samym rozpraszają nagromadzone płyny z uszkodzonych tkanek: krew, osocze, limfę.
Arnica montana zawiera substancję aktywną – helenalinę, która działa na poziomie komórkowym. Podczas urazu (uderzenia etc.) dochodzi do aktywacji białka NF KAPPA-B i przemieszczenia go do komórki. Białko NF KAPPA-B stymuluje wytwarzanie substancji odpowiedzialnych za stan zapalny.
Helenalina, obecna w Arnica montana, powoduje zablokowanie aktywacji Białka NF KAPPA-B dzięki czemu mediatory zapalenia nie są produkowane i następuje resorpcja stanu zapalnego. Dlatego tak ważne jest użycie preparatu z Arnica montana, np. żelu, tak szybko jak to możliwe.
Warto także sięgać po lek, a nie kosmetyk. Kupując lek mamy pewność, że ma właściwości lecznicze, a więc będzie działał terapeutycznie i zmniejszać objawy spowodowane urazem, takie jak obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie .
Preparaty z arniki sprawdzą się zwłaszcza podczas wakacyjnego wypoczynku. Ładna pogoda zachęca bowiem do aktywności fizycznej. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło upadku z roweru czy uderzenia podczas gry w piłkę. wtedy wystarczy nanieść cienką warstwę maści z arniki na bolesne miejsce i wmasować delikatnie, aż do całkowitego wchłonięcia.
Arnika łagodzi ból po urazach stawów i mięśni
Przy skręceniu, stłuczeniu, zwichnięciu czy choćby w przypadku zakwasów przetrenowanych mięśni arnika szybko przyniesie ulgę. Poza działaniem przeciwzapalnym, usprawniającym krążenie i uszczelniającym naczynia krwionośne ekstrakt z arniki ma też właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe, a ponadto wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Dlatego jest to wyjątkowo cenny składnik rozmaitych preparatów przeznaczonych do leczenia urazów i kontuzji.
Arnika pielęgnuje cerę naczynkową
W kosmetykach do takiej cery wykorzystuje się to, że ekstrakty arniki łatwo przenikają przez naskórek i docierają do włosowatych naczynek krwionośnych, powodując ich obkurczenie i wzmacniając ich ścianki. Co prawda rozszerzone naczynka nie znikną zupełnie, ale po pewnym czasie staną się mniej widoczne, a co ważniejsze – nie pojawią się nowe "pajączki". Zwłaszcza gdy stosuje się całą linię kosmetyków z arniką – zarówno do oczyszczania skóry, codziennej pielęgnacji, jak i specjalne maseczki oraz serum.
Arnika pomaga na kłopoty z dziąsłami
Właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze, głównie helenaliny i flawonoidów, wykorzystywane są w preparatach stomatologicznych, m.in. w płynach do płukania ust. Pomagają leczyć zapalenie dziąseł oraz owrzodzenia dziąseł oraz jamy ustnej. Są też skutecznym środkiem na afty.
Arnika wspomaga leczenie trądziku
Ekstrakt z arniki to idealny dodatek do kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej, łojotokowej, z wypryskami. Karotenoidy są prekursorami witaminy A i silnymi przeciwutleniaczami – doskonale sprawdzają się w leczeniu trądziku. Tymol i kwas chlorogenowy mają zaś właściwości dezynfekujące, radzą sobie nie tylko z bakteriami i wirusami, ale także z grzybami. Lekkiego naparu lub odwaru z arniki można używać zamiast toniku do przecierania skóry, a także do płukania włosów, jeśli szybko się przetłuszczają.
Arnika leczy odmrożenia i oparzenia
Preparaty z arniką doskonale sprawdzą się, gdy w wyniku działania zimna lub gorąca doszło do urazów mniej głębokich. Poprawa krążenia w drobnych naczyniach krwionośnych oraz bakteriostatyczne i bakteriobójcze właściwości arniki przyczyniają się do szybszego gojenia się i regeneracji uszkodzonych tkanek. Uwaga! Przy ciężkich urazach tkanek, zwłaszcza oparzeniach trzeciego stopnia, które powodują otwarte rany, preparaty z arniką nie tylko nie pomogą, ale mogą wręcz zaszkodzić.
Substancje czynne z arniki, zażywane w preparatach doustnych, silnie działają na układ krążenia i przewód pokarmowy. Mogą podnosić ciśnienie tętnicze, zaburzać pracę serca, podrażniać żołądek, powodować bóle brzucha, wymioty. Są niebezpieczne zwłaszcza dla osób ze schorzeniami serca i po przebytym zawale, a także mających chorobę wrzodową. Dlatego stosowanie takich preparatów, a nawet zwykłych naparów z tego zioła, trzeba wcześniej uzgodnić z lekarzem.
Nalewka arnikowa
2 łyżki pogniecionych kwiatów arniki zalej 0,5 l spirytusu 70 proc. Zamknij szczelnie w szklanym naczyniu i odstaw je na 10 dni w ciepłe miejsce. Potem przecedź nalewkę i przechowuj w naczyniu z ciemnego szkła. Stosuj do nacierania bolących stawów i mięśni.
miesięcznik "Zdrowie"