Rwa kulszowa: kto jest narażony na ostry atak rwy kulszowej?

2013-02-25 15:29

Rwa kulszowa dotyka głównie trzydziesto- i czterdziestolatków, częściej mężczyzn niż kobiety. Może co prawda zdarzyć się też u młodszych, ale generalnie trzeba sobie na nią „zapracować”.

Rwa kulszowa: kto jest narażony na ostry atak rwy kulszowej?
Autor: thinkstockphotos.com Rwa kulszowa dotyka głównie trzydziesto- i czterdziestolatków, częściej mężczyzn niż kobiety. Może co prawda zdarzyć się też u młodszych, ale generalnie trzeba sobie na nią „zapracować”.

Ostry atak rwy kulszowej może przytrafić się każdemu, kto nie szanuje swojego kręgosłupa. Ostry ból pleców, promieniujący aż do nogi nie jest niczym przyjemnym, dlatego warto wcześniej zadbać o kręgosłup.

Rwa kulszowa: przyczyny ataku

Przeciążenia odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i zwyrodnienie dysków (świadczą o tym tępe, nawracające bóle krzyża), prowadzące w efekcie do ataku rwy kulszowej, mogą być spowodowane:

miesięcznik "Zdrowie"

  • siedzącym trybem życia,
  • ciężką pracą fizyczną,
  • nieumiejętnym podnoszeniem ciężkich przedmiotów,
  • otyłością (zwłaszcza brzuszną).
  • Rwa kpszowa: im młodszy pacjent, tym ból większy

    W osłabionych dyskach pierścienie włókniste podatne są na pęknięcie. Im jesteśmy młodsi, tym związane z tym objawy są bardziej nasilone, bo dyski są sprężyste, wypełnione dużą ilością żelu, który po pęknięciu pierścienia gwałtownie wypływa i mocno uciska korzenie nerwów rdzeniowych. U osób starszych krążki międzykręgowe są odwodnione, żelu w nich niewiele, dlatego jądro miażdżyste w nieznacznym stopniu wysuwa się poza pierścień, co wiąże się z mniejszym nasileniem bólu.