Nietypowe objawy RZS (reumatoidalnego zapalenia stawów)

2014-05-05 17:47

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), inaczej gościec stawowy,  to choroba autoimmunologiczna, która wbrew samej nazwie nie dotyczy wyłącznie stawów. Chorobie towarzyszy wiele objawów pozastawowych, które często są lekceważone. Oto najczęściej występujące dolegliwości.

Nietypowe objawy RZS (reumatoidalnego zapalenia stawów)
Autor: thinkstockphotos.com

1. Nietypowe objawy RZS: drętwienie lub mrowienie palców rąk i nóg

Ten rodzaj dolegliwości może się pojawiać nawet przy dobrze leczonej chorobie, a także w okresie remisji, czyli ustąpienia objawów.

2. Nietypowe objawy RZS: dolegliwości ze strony narządu wzroku

U chorych stwierdza się zapalenie nadtwardówki i twardówki, które może doprowadzić nawet do perforacji gałki ocznej, a także zapalenie rogówki i naczyniówki. Najczęściej jest to jednak tzw. zespół suchego oka. Leczenie jest uzależnione od rodzaju schorzenia i zawsze powinno być prowadzone przez doświadczonego okulistę. W przypadku zespołu suchego oka dokuczliwe objawy można łagodzić używając systematycznie kropli do oczu, potocznie nazywanych sztucznymi łzami.

3. Nietypowe objawy RZS: nadmierna suchość skóry i jej wyraźne zaczerwienienie w okolicy stawów

Skóra osoby chorej na reumatoidalne zapalenie stawów nie wymaga specjalistycznego leczenia, a jedynie starannej pielęgnacji i nieustannego nawilżania. Zamiast kąpieli w wannie lepiej korzystać z prysznica. Po każdym natrysku skórę należy osuszyć, i jeszcze wilgotną dokładnie nasmarować balsamem. Ulgę przynosi używanie kosmetyków do skóry wrażliwej lub skłonnej do atopii.

4. Nietypowe objawy RZS: zmiany zapalne dotykają także naczyń krwionośnych

Czasem są one tak bardzo zaawansowane, że w EKG mogą imitować zawał serca. Osłabienie naczyń przez utrzymujący się stan zapalny może prowadzić także do niekorzystnych zmian w ważnych narządach, np. nerkach, płucach. U chorych rozpoznaje się włóknienie płuc, zapalenie osierdzia, zapalenie opłucnej. Dlatego też konieczne są regularne kontrole stanu tych narządów.

5.Nietypowe objawy RZS: bezsenność i pocenie się

Bezsenność można łagodzić przestrzegając higieny snu oraz wspomagając się - po uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym - lekami nasennymi. Kłopotliwemu poceniu się trudno zapobiec, ale zawsze warto stosować dobre dezodoranty.

miesięcznik "Zdrowie"