Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów

2014-03-11 13:33

Choroba zwyrodnieniowa stawów ogranicza sprawność, a może prowadzić nawet do inwalidztwa. Pacjenci mają dziś do wyboru kilka metod, które pomagają zmniejszyć dolegliwości i odzyskać pełną swobodę ruchów. Sprawdź, jakie są nowoczesne metody leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów i ile to kosztuje.

Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów: wiskosuplementacja
  2. Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów: KineSpring
  3. Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów: endoproteza
  4. Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów: komórki macierzyste

Nowoczesne metody leczenia chorób stawów, terapie, które obecnie dynamicznie się rozwijają, to z jednej strony chirurgia małoinwazyjna, czyli artroskopowe metody leczenia stawów, z drugiej – tzw. leczenie biologiczne, czyli wykorzystanie występujących w organizmie komórek macierzystych i czynników wzrostu, które stymulują naturalne procesy gojenia. Za pomocą technik małoinwazyjnych na początku operowano głównie duże stawy – kolanowy, ramienny, biodrowy, obecnie operuje się również małe – rąk, nadgarstka, skokowy. Używając miniaturowych narzędzi chirurgicznych, można „zreperować” praktycznie wszystkie uszkodzone stawy, przywracając im prawidłowe funkcje. Najnowszym osiągnięciem techniki medycznej, nie tylko w ortopedii, są komórki macierzyste. Stosuje się je, licząc na to, że spowodują odbudowę uszkodzonej chrząstki i innych struktur stawowych. Czy do tej regeneracji dojdzie? Na odpowiedź jest jeszcze za wcześnie, ale początkowe wyniki są dosyć obiecujące.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów: wiskosuplementacja

Polega na podawaniu bezpośrednio do stawu zastrzyków z kwasu hialuronowego. Jest on głównym składnikiem płynu stawowego, ale w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów dochodzi do zmniejszenia jego stężenia. Uzupełnienie ubytków kwasu hialuronowego powoduje wzrost lepkości płynu stawowego, przez co zmniejsza się tarcie w stawie i poprawia jego ruchomość. Substancja działa też przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Iniekcje wykonuje się raz w roku w serii 3-5 zastrzyków w odstępach tygodniowych albo w przypadku nowszych preparatów zawierających tzw. hylany – jeden zastrzyk raz na 6-12 miesięcy. Po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. Często efekt jest odczuwalny już po pierwszym zastrzyku. Zaletą kwasu hialuronowego jest prawie całkowity brak objawów ubocznych.

Cena: różni się w zależności od rodzaju preparatu; te w tradycyjnej formie kosztują 200-300 zł za jeden zastrzyk, nowsze – 800-1000 zł.

miesięcznik "Zdrowie"

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów: KineSpring

To metoda polegająca na zastosowaniu specjalnej sprężyny wszczepianej w okolicę kolana (podskórnie, ale na zewnątrz stawu), która zmniejsza obciążenia w stawie. Sam implant nie leczy, tylko umożliwia proces gojenia, ponieważ rozchyla szparę stawu kolanowego, odciążając chrząstkę stawową, co przyśpiesza gojenie tkanek. Metoda ta sprawdza się u osób z łagodną lub umiarkowaną osteoartrozą stawu kolanowego. Zastosowanie KineSpring pomaga złagodzić ból, umożliwiając powrót do normalnej aktywności ruchowej. Pozwala też spowolnić proces niszczenia stawu, dzięki czemu odracza o kilka, a nawet kilkanaście lat konieczność wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Metoda jest odwracalna i daje możliwość skorzystania w przyszłości z innych sposobów leczenia. Już kilka dni po zabiegu można wrócić do domu. Po ok. 6 tygodniach, które są niezbędne do zagojenia się tkanek, odzyskuje się pełną sprawność.

Cena: zabieg wszczepienia implantu kosztuje od 30 do 36 tys. zł.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów: endoproteza

To sztuczny staw, który składa się z wklęsłej panewki i wypukłej głowy. Endoprotezę wszczepia się, gdy zawiodły wszystkie wcześniejsze metody leczenia. Operacja polega na usunięciu zniszczonego stawu (najczęściej biodrowego lub kolanowego, rzadziej ramiennego czy łokciowego) i zastąpieniu go sztucznym. Protezy stawowe wykonuje się z polietylenu, stopów różnych metali i ceramiki, które są dobrze tolerowane przez organizm. Obecnie najczęściej stosuje się endoprotezy bezcementowe (rzadziej te mocowane przy użyciu cementu, czyli kleju kostnego). Aby zapewnić im stabilność i ułatwić zrastanie się kości, protezę pokrywa się hydroksyapatytem (naturalnym mineralnym składnikiem kości). Trwałość protezy jest ograniczona, najlepsze ocenia się na ok. 30 lat, ale zwykle po kilkunastu konieczna jest jej wymiana. Z tego powodu implanty zaleca się raczej osobom starszym, mniej aktywnym, które nie będą ich tak eksploatować, jak ludzie młodzi. Po operacji niezbędna jest rehabilitacja, która po kilku miesiącach pozwala wrócić do pełnej sprawności.

Cena: endoprotezy są wszczepiane w ramach ubezpieczenia NFZ, na operację trzeba czekać 2, 3 lata. Prywatnie za wszczepienie implantu stawu biodrowego w zależności od typu i sposobu mocowania trzeba zapłacić od 4 do 15 tys. zł, a kolanowego – od 5,5 do 10 tys. zł.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów: komórki macierzyste

W ortopedii korzysta się z nich od kilku lat. Komórki macierzyste w określonych warunkach mogą się różnicować, czyli przekształcać w tkankę mięśniową, chrzęstną czy łączną. Do zabiegów ortopedycznych wykorzystuje się zwykle komórki autologiczne, czyli własne, pochodzące od pacjenta. Wcześniej były one pozyskiwane ze szpiku kostnego, obecnie częściej odseparowuje się je z tkanki tłuszczowej. Specjaliści twierdzą, że są one „bardziej macierzyste” niż te z tkanki szpikowej, które są już częściowo zróżnicowane. Komórki macierzyste stosuje się do leczenia uszkodzeń ścięgien, więzadeł, chrząstki stawowej, przy wczesnych zmianach zwyrodnieniowych. Po pobraniu komórki poddawane są procesowi koncentracji w specjalnym urządzeniu. Uzyskaną w ten sposób zawiesinę, w której jest dużo komórek macierzystych, wszczepia się w uszkodzone miejsce w stawie czy mięśniu. Ich podanie zmniejsza ból i stan zapalny, poprawia ruchomość stawu, znacznie opóźnia proces jego niszczenia. Zastosowanie komórek macierzystych sprawdza się tylko w sytuacji, gdy staw nie jest całkowicie zniszczony.

Cena: zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych nie są refundowane przez NFZ. W prywatnym ośrodku przygotowanie komórek do wszczepienia i zabieg to koszt ok. 8 tys. zł, zaś niezbędna specjalistyczna rehabilitacja – ok. 5 tys. zł.