Farmakologiczne leczenie osteoporozy. Jakie są skuteczne leki na osteoporozę?

2014-06-11 9:21 ap

Leczenie osteoporozy ma na celu zapobieganie złamaniom. Leki na osteoporozę mogą mieć różne działanie: powstrzymują postępującą degradację kości, czyli resorpcję (leki antyresorpcyjne), modyfikują tworzenie kości (leki anaboliczne) bądź też regulują oba te procesy. Jakie leki podaje się chorym na osteoporozę i które z nich są refundowane?

Leczenie osteoporozy jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zostanie podjęte. W Polsce refundowane są leki na osteoporozę z grupy bisfosfonianów – alendronian i ryzedronian oraz kalcytonina, a od ubiegłego roku  także najnowszy lek przeciw ostoeporozie – denosumab. Sprawdź, jakie leki mogą być stosowane w leczeniu osteoporozy.

Leczenie osteoporozy: bisfosfoniany

Bisfosfoniany – znane od ponad 30 lat i najczęściej stosowane, działają antyresorpcyjnie. Badania dowodzą, iż ich regularne przyjmowanie zmniejsza ryzyko złamań kręgów o około 40–60 procent. Problem w tym, iż często są źle tolerowane przez pacjentów. Po roku terapię bisfosfonianami kontynuuje tylko około 30–40 procent. chorych. Dostępne formy bisfosfonianów:

  • tygodniowe (przyjmowane raz w tygodniu) doustne: alendronian, risedronian
  • miesięczne doustne: ibandronian
  • kwartalne podawane dożylnie: ibandronian
  • roczne dożylne: zolendronian

Leczenie osteoporozy: denosumab

Denosumab to najnowszy lek biologiczny (w pełni ludzkie, monoklonalne przeciwciało), który znacząco wpływa na układ regulujący przebudowę kości. Nie powoduje skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego, bowiem podawany jest podskórnie raz na 6 miesięcy. Denosumab można stosować także w niewydolności nerek, stanowiącej częste przeciwwskazanie do farmakoterapii osteoporozy Jak dowiodły badania, lek ten zmniejsza ryzyko złamań kręgów o 68 procent, a szyjki kości udowej o 40 procent. Ponieważ przyjmowany jest rzadko, pacjenci chętniej i regularnie go stosują, terapia nie jest przerywana.

Leczenie osteoporozy: kalcytonina

Kalcytonina jest obecnie rzadko stosowana w leczeniu osteoporozy, bowiem nie zapobiega złamaniom pozakręgowym. Jednak w obrębie kręgosłupa ma korzystne działanie, również przeciwbólowe. Nie jest zalecana do długoterminowego leczenia osteoporozy, podaje się ją jedynie przez krótki okres czasu.

Leczenie osteoporozy: parathormon i ranelinian

  • Parathormon – PTH sprzyja odbudowie kości, podawany codziennie podskórnie jest jednym z najbardziej skutecznych leków w ciężkiej osteoporozie, lecz nie można go przyjmować dłużej niż 18 miesięcy.
  • Ranelinian strontu to lek hamujący resorpcję kości oraz stymulujący procesy kościotworzenia.

Leczenie osteoporozy: raloksyfen

Lek z grupy SERM (Selective Estrogen Receptor Modulators – wybiórcze modulatory receptorów estrogenowych), które są najnowszą grupą leków w farmakoterapii osteoporozy. Wyraźnie zmniejszają ryzyko złamania kręgów, lecz nie wpływają na ryzyko wystąpienia innych złamań osteoporotycznych.

Leczenie osteoporozy: hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) z powodu ryzyka powikłań nie jest dziś stosowana w osteoporozie pomenopauzalnej dla zapobiegania złamaniom, choć ma takie działanie przez uzupełnianie niedoborów hormonalnych.

Materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Grażyna
|

Proszę o kontakt na mail : manix24@o2.pl

Jarek
|

Parathormon kosztuje dużo ponad tysiąc złotych za 1 zastrzyk, podawany codziennie. Kilkaset tysięcy rocznie. Dziękuję za poradę :-)

Jarek
|

Ten artykuł to pewnie pisał gimnazjalista i to za karę. Podstawa leczenia to składniku budulcowe kości czyli wapń, krzem, siarka, magnez i do tego mikroelementy + witamina D i K2MK7 , do tego odpowiednia dieta ale ważniejszy jest ruch i obciążanie kości. Dopiero na końcu tabletki jak opisane wyżej. Kalcytonina tylko wyjątkowo i tylko przez 10 dni, bo powoduje nowotwory. Polecam poradnik dra Niebrzydowskiego pt. Jak leczyć osteoporozę.

Boguslaw
|

Nie na darmo mówi się że internet to śmietnik. Trzeba z niego wyłowić prawdę i mądre rzeczy. Dziwi mnie tylko ze od lat truje się ludzi specyfika mi nie mającymi nic wspólnego z kością i zdrowiem. Wiem co mówię bo leczeniem i diagnostyką osteoporozy zajmuje się 20 lat i każdego wyprowadza max w 18 miesięcy przy czym usprawniam go ruchowo. Bo nie wielu wie ze chore kości to chore stawy. A te cymbaly nie douczone z przychodni trujące ludzi specyfikami których sami nigdy by nie wzięli do gęby. Jakiś łajdak w ministerstwie wziął w łapę i zatwierdził świństwo bezskuteczne które jeszcze bardziej degradację organizm. Jest to zbrodnia i powinno być ścigane przez służby. Miałem ludzi których leczy się już 23 lata na osteoporozę i im się wmawia ze do końca życia trzeba brać leki. Odbieralbym tym konowalom prowokacja wykonywania zawodu za szkodę na zdrowiu. I ci ludzie maja juz wszystkie operacje ortopedyczne za sobą bo w naszym chorym kraju NFZ płaci za procedury operacyjne kupę kasy natomiast za leczenie praktycznie nic. Ludziom wstawia się endoprotezy w puste kości. Skandal w skali kraju. Amber Gold to pikuś co ortopedii i rodzinni wyprawiają.

gość
|

Czy bule nóg i kolan są objawem te jc horoby?

Magdaaaaa
|

Osteoporoza może i jest uciążliwa ale uleczalna. Ważna jest dobra dieta, ćwiczenia siłowe i witaminy D3, kolagen i bor. Wszystkie szczegółowe informacje zawarte są a tej stronie http://osteoporoza.lekiznat...

Radzę dwa razy się zastanowić przed kosztownym leczeniem, które bardzo często nie przynosi zadowalających rezultatów.

Pozdrawiam życzę zdrowia,
Magda

Gość
|

Osteoporoza to uciążliwa dla organizmu choroba. Wiem, bo od lat zmaga się z nią moja mama. Byliśmy już u wielu lekarzy, ale efekty leczenia były słabe i na pewno niewymierne w stosunku do poniesionych kosztów. W końcu trafiliśmy na dr Plebańskiego z Kliniki Zdrowej Kości i po stosunkowo krótkim czasie mama zaczęła czuć się lepiej. Także śmiało polecam każdemu kto boryka się z tą chorobą.