Zatkane tętnice to tykająca bomba. Lekarz zdradza, jak je odblokować

2022-12-13 8:31

Zablokowane tętnice są wynikiem nagromadzenia włóknistego i tłuszczowego materiału wewnątrz. Jest to stan, który powoduje chorobę niedokrwienną serca i inne choroby układu krążenia, które są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Lekarz zdradza, jak w naturalny sposób odblokować zatkane tętnice.

Zatkane tętnice to tykająca bomba. Lekarz zdradza, jak je odblokować
Autor: Getty Images Zatkane tętnice to tykająca bomba. Lekarz zdradza, jak je odblokować

Choroby sercowo-naczyniowe pozostają wciąż zabójcą numer 1, stanowią także ogromne obciążenie dla ochrony zdrowia. Według American Heart Association, 80 proc. chorób sercowo-naczyniowych (w tym udarów), można jednak uniknąć. Kluczowa jest zmiana stylu życia na zdrowy.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Choroba niedokrwienna serca, zwana także chorobą wieńcową występuje, gdy blaszka miażdżycowa, składająca się z połączenia tłuszczu, cholesterolu, wapnia i innych substancji znajdujących się we krwi, gromadzi się w tętnicach. To jest właśnie główny powód niebezpiecznego stanu, jakim są zablokowane tętnice.

Blaszki miażdżycowe zmniejszają ilość bogatej w tlen krwi docierającej do serca, co może powodować ból w klatce piersiowej. Co więcej, może to również prowadzić do powstawania zakrzepów, które blokują przepływ krwi i są najczęstszą przyczyną zawału serca.

Zatkane tętnice nie pojawiają się z dnia na dzień

Dr Neal Patel, specjalista z zakresu medycyny rodzinnej ze szpitala Providence St. Joseph w hrabstwie Orange w Kalifornii w rozmowie z EatThis wyjaśnia: „Zatkane tętnice to częsty problem, powstają głównie z powodu naszej diety i zmniejszonej aktywności fizycznej. Są spowodowane gromadzeniem się płytki miażdżycowej w tętnicach. Nie pojawiają się z dnia na dzień i kumulują się przez całe życie. W dzisiejszych czasach są bardzo powszechne, ponieważ większość spożywanej przez nas żywności to żywność przetworzona, zawierająca wiele niezdrowych składników". 

Głównym winowajcą jest żywność o wysokiej zawartości cholesterolu, a także tłuste i smażone potrawy czy czerwone mięso. 

Niektóre czynniki ryzyka można ograniczyć

Na ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu czy cukrzycy są najbardziej narażone osoby, u których występowały już takie przypadki w rodzinie. Gdy połączymy to z siedzącym trybem życia i niezdrową dietą, uniemożliwiamy organizmowi pozbywanie się toksyn w sposób naturalny.

Zdaniem ekspertów z Cleveland Clinic: „Istnieje wiele czynników ryzyka choroby wieńcowej. Niektóre z nich można kontrolować, wprowadzając zmiany w stylu życia lub przyjmując leki".

Do niemodyfikowalnych czynników ryzyka zalicza się przede wszystkim wiek i predyspozycje rodzinne. 

Modyfikowalne czynniki ryzyka związane są ściśle ze stylem życia, zalicza się do nich brak aktywności fizycznej, dieta bogata w tłuszcze nasycone i rafinowane węglowodany, niewystarczająca ilość snu i palenie papierosów.

Zatkane tętnice jak tykająca bomba

Według dr Patala: „Zatkane tętnice są jak tykająca bomba zegarowa. Ich rozwój może zająć lata, ale kiedy nastąpi brak przepływu krwi lub całkowite zablokowanie, może to doprowadzić do do zawału serca lub udaru. Można przejść przez życie z zatkanymi tętnicami bez większych obaw, jednak generalnie są to choroby bardzo niepokojące i trudne do wyleczenia”.

Nieleczone mogą prowadzić do arytmii, zatrzymania akcji serca, wstrząsu kardiogennego czy niewydolności serca.

Lekarz zdradza naturalne sposoby na zatkane tętnice

„Jednym ze sposobów ich naturalnego odblokowania jest stosowanie suplementów, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3 i olej rybny. Niektóre pokarmy bogate w przeciwutleniacze mogą pomóc w zapobieganiu stanom zapalnym, ale mogą nie zapobiegać gromadzeniu się płytki miażdżycowej lub odwróceniu zatkanych tętnic. Świetnym sposobem jest przerywany post, w którym można pić tylko wodę, zieloną lub czarną herbatę bez cukru oraz czarną kawę bez cukru i śmietanki" - wyjaśnia dr Patal.

Poszczenie przez dłuższy okres czasu (1-3 dni) może pomóc w oczyszczeniu organizmu i może zmniejszyć stan zapalny. Stosowanie postu czy przyjmowanie suplementów nie zawsze jednak doprowadzą do całkowitego odetkania się zablokowanych tętnic, ale mogą pomóc zapobiegać dalszemu gromadzeniu się blaszki miażdżycowej.

Kolejny ważny aspekt to zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczanie czasu spędzanego w pozycji siedzącej oraz zastosowanie zdrowej diety, bogatej w owoce i warzywa.

Jak rozpoznać ten groźny stan?

Większość ludzi zwykle nie wie, że ma zatkane tętnice, dopóki nie dojdzie do znacznego stopnia zablokowania. Najbardziej niepokojące objawy zatkanych tętnic występują w sercu. Wówczas chory może odczuwać ucisk lub ból w klatce piersiowej oraz duszność podczas wykonywania jakichkolwiek czynności. W niektórych przypadkach może także wystąpić ból szczęki, drętwienie lub mrowienie ramienia podczas wykonywania czynności, co wskazuje na zmniejszenie przepływu krwi.