Wolny puls SERCA - dłuższe ŻYCIE

2012-06-28 16:25

Zdrowy człowiek może wpływać na pracę swojego serca. A im wolniej ono bije, tym mamy większe szanse na uniknięcie zawału.

serce puls
Autor: Photos.com Zdrowy człowiek może wpływać na pracę swojego serca. A im wolniej ono bije, tym mamy większe szanse na uniknięcie zawału.

Twoje serce bije szybciej, jeżeli jesteś podekscytowana, ale jeśli nic się nie dzieje, serce pracuje równomiernie – u jednych wolniej, u drugich szybciej. Jego regularna praca jest możliwa dzięki działaniu naturalnego silniczka, jakim jest węzeł zatokowo-przedsionkowy. To on decyduje o tym, jak często mięsień sercowy ma się kurczyć i rozkurczać, pompując krew do wszystkich komórek organizmu. Od jego pracy zależy puls, czyli częstość akcji serca.

Nasz życiowy limit uderzeń

Puls, np. 70, oznacza liczbę uderzeń serca w ciągu minuty. Im większa wartość, tym szybciej pracuje serce. Do niedawna lekarze nie przywiązywali wielkiego znaczenia do informacji, jakie daje pomiar pulsu, ponieważ uważano, że znacznie istotniejsza dla zdrowia człowieka jest wysokość ciśnienia tętniczego. Okazało się jednak, że właśnie puls ma ogromne znaczenie dla jakości i długości życia. To puls decyduje, w jaki sposób będziemy – jeśli tak się zdarzy – chorować na serce. Przeciętnie ludzkie serce bije z prędkością 60–70 uderzeń na minutę. Jak obliczyli uczeni, jest zaprogramowane mniej więcej na 3 miliardy uderzeń. A zatem osoby z przyśpieszonym pulsem żyją krócej. O wiele ciężej przechodzą też np. zawał serca i częściej giną z tego powodu, w porównaniu z tymi, których serce pracuje wolniej. O kondycji układu krążenia i o tym, jak często bije serce, decyduje styl życia, dieta, obciążenie chorobami cywilizacyjnymi.

Pozwól odpocząć swemu sercu

Mamy wpływ na to, jak często bije nasze serce. Potwierdziły to badania Beautiful przeprowadzone kilka lat temu w 33 krajach świata. Ich efektem jest opracowanie reguły 5xC, która zawiera najważniejsze czynniki decydujące o kondycji układu krążenia.

  • U osób zdrowych spowolnienie pracy serca z 70 do 60 uderzeń na minutę pozwala przedłużyć życie nawet o kilka lat.
  • U tych z chorobą wieńcową zwolnienie pulsu do 60 na minutę aż o 34 proc. zmniejsza ryzyko śmierci
    z powodu chorób serca i o 46 proc. ryzyko zawału.
  • Najważniejszy dla prawidłowego rytmu serca jest wysiłek fizyczny (codziennie po 30 minut), ponieważ – jeśli okresowo zmuszamy serce do cięższej pracy – podczas odpoczynku bije ono wolniej.
  • Ogromne znaczenie ma dieta. Najlepsza jest śródziemnomorska – bogata w warzywa, owoce, oliwę
    i inne tłuszcze roślinne oraz ryby morskie. Ochronne działanie dla serca wykazują też orzechy, migdały, czosnek, zielona herbata, gorzka czekolada i... odrobina czerwonego wina. Są to bowiem produkty bogate w przeciwutleniacze, które chronią komórki serca przed uszkodzeniami.

5 x  C czyli co wpływa na prawidłową pracę serca

  1. Cukrzyca – zwłaszcza ta typu 2 jest często wywoływana przez wszystko, co niesie nam cywilizacja. Nadmiar glukozy we krwi sprzyja otyłości, nadciśnieniu tętni- czemu, niewydolności żył i nerek. Obniżenie poziomu cukru we krwi powoduje utratę nadmiaru kilogramów, obniżenie ciśnienia tętniczego, a także pulsu o kilka (3-4) uderzeń na minutę.
  2. Cholesterol – bezpieczny poziom cholesterolu całkowitego nie może przekraczać 190 mg/dl. Wyższy jest przyczyną miażdżycy, czyli zwężenia wnętrza naczyń przez blaszkę miażdżycową. Krew z trudem się przeciska przez takie naczynia, a to podnosi ciśnienie. Aby przepompować krew potrzebną narządom oraz sercu, musi się ono częściej kurczyć, więc i puls jest szybszy.
  3. Ciśnienie krwi – idealne to120/80 mmHg, ale za bezpieczne uważane jest także to, które nie przekracza 139/89. Wyższe to już choroba, czyli nadciśnienie tętnicze. Sprzyja mu nadwaga, nadużywanie alkoholu, nadmiar soli i skłonności genetyczne. Obniżenie ciśnienia poprzez dietę i ruch zaowocuje spowolnieniem pulsu. To konkretna korzyść dla zdrowia.
  4. Częstość akcji serca – o jakości i długości życia decyduje puls równy bądź mniejszy niż 60–70 uderzeń na minutę. Jego częstotliwość ma duże znaczenie u osób zagrożonych chorobą wieńcową bądź już na nią cierpiących.
    U chorych, aby zmniejszyć częstość akcji serca, stosuje się leki – beta-blokery. Osoby zdrowe osiągną ten sam efekt, zwiększając wysiłek fizyczny.
  5. Czyste powietrze – czyli rzucenie palenia – niemal natychmiast obniża ciśnienie krwi i spowalnia akcję serca. Dodatkową korzyścią jest obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Warto przestać palić, bo każdy papieros podnosi ciśnienie krwi o 10–15 mmHg i przyśpiesza puls o 8–10 uderzeń. W czasie palenia dochodzi do skurczu tętnic doprowadzających krew do serca.
Ważne

Dlaczego SERCE bije zbyt szybko

Może to sugerować nie tylko przeżywanie silnych emocji, ale także poważne schorzenia, np.:

  • nadczynność tarczycy,
  • nerwicę,
  • schorzenia przedsionków albo komór serca,
  • niewydolność układu oddechowego,
  • poważne niedotlenienie organizmu,
  • niedokrwistość,
  • nadużycie alkoholu, kawy oraz nikotyny.

Dlaczego SERCE bije zbyt wolno

Zwolnione tętno może sugerować:

  • zaburzenia pracy układu współczulnego,
  • zaburzenia wyrzutu (skurczu) krwi z komór serca do tętnic,
  • podwyższenie
  • ciśnienia śródczaszkowego, które towarzyszy np. udarom mózgu,
  • zatrucie organizmu, a więc także serca, szkodliwymi substancjami chemicznymi.

miesięcznik "Zdrowie"