Tak brak snu wpływa na twoje serce. 5 poważnych skutków

2023-04-14 10:44

Brak snu negatywnie wpływa na organizm i znacznie pogarsza ogólną kondycję fizyczną i psychiczną. Szczególnie układ sercowo-naczyniowy i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca.

Bezsenność a choroby serca
Autor: Getty Images Problemy ze snem mogą wpływać na rozwój chorób serca i układu krążenia

Bezsenność to problem, który nazywany jest chorobą XXI wieku. Działa na organizm równie destrukcyjnie jak używki, osłabiając odporność, zaburzając pracę serca, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, nowotworów, a nawet choroby Alzheimera. Szczególnie negatywny wpływ wywiera na pracę układu sercowo-naczyniowego, prawie o 20 procent podnosząc ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia.

Badania są jednoznaczne

W Chinach przeprowadzono badania na ogromną skalę, w których wzięło udział 500 tysięcy ludzi bez chorób serca. Naukowcy śledzili ich stan zdrowia przez 10 lat i w tym czasie u 130 tysięcy osób doszło do incydentów kardiologicznych. Okazało się, że prawie 20 procent spośród tych osób cierpiało na problemy ze snem: bezsennością, częstym wybudzaniem się, słabą jakością snu lub zbyt wczesnym wstawaniem.

Co ciekawe, najbardziej narażone na problemy z sercem spowodowane niedoborem snu, są osoby młode, a nie starsze. Jeśli problem bezsenności nie zostanie w porę wyeliminowany, w przyszłości może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia czy incydentów kardiologicznych takich jak zawał lub udar.

Jak brak snu wpływa na serce?

Niedobór lub zła jakość snu zaburzają prawidłową pracę serca. Mogą doprowadzić do:

1. Nadciśnienia tętniczego

Osoby, które śpią mniej niż 5 godzin na dobę, są bardziej zagrożone wystąpieniem nadciśnienia niż te, które śpią 6 lub 7 godzin na dobę. Problem ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi mogą zaobserwować u siebie już osoby młode, które prowadzą intensywny tryb życia i niewiele śpią. Nadmiar obowiązków lub przepracowanie, do tego duże ilości kawy czy stres składają się nie tylko na bezsenność, ale również na rozwój chorób układu krążenia.

2. Chorób układu krążenia

Niedobór snu może negatywnie wpływać na metabolizm, w tym na metabolizm tłuszczów, co rozregulowuje gospodarkę lipidową. W takiej sytuacji może podnieść się poziom cholesterolu w organizmie (nie tylko cholesterolu całkowitego, ale również LDL czy trójglicerydów), co zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.

3. Miażdżycy

Miażdżyca to podstępna choroba, która rozwija się latami, nie dając żadnych objawów. Powoduje zatkanie światła tętnic i zwężenie naczyń, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi. Jest to jedna z głównych przyczyn zawałów czy udarów. Miażdżyca jest skutkiem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu w organizmie, dlatego aby do niej nie doprowadzić, należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Niedobór snu, który prowadzi do rozregulowania gospodarki lipidowej, może być jedną z przyczyn rozwoju miażdżycy.

4. Chorób serca

Zła jakość snu lub bezsenność zwiększają także ryzyko wystąpienia chorób serca. Dłuższy i lepszy sen (przynajmniej 6-7 godzin w nocy) wspomaga prawidłową pracę serca, zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu, a także niewydolności serca. 

5. Zawału serca

Problemy ze snem i bezsenność to jedne z czynników, które mogą doprowadzić do zawału serca. Jak wynika z badań American College of Cardiology (ACC) w Nowym Orleanie, ryzyko rośnie szczególnie w przypadku kobiet, wzrastając nawet o 69 procent! Problemy ze snem często są skutkiem wahań hormonalnych i menopauzy. Tylko poprawienie jakości snu, prowadzenie zbilansowanego trybu życia, zdrowe odżywianie, nierzadko wprowadzenie ziół lub środków przepisanych przez lekarza mogą poprawić jakość snu lub wyeliminować problemy z zasypianiem.

Czytaj: Te choroby mogą powodować problemy ze snem

Co lubi nasze serce i czym jest "rzeka życia"? Proste odpowiedzi naszej ekspertki.