Masz wysokie ciśnienie? Jest sposób, który pozwoli je zbić - wystarczy kwadrans

2023-12-31 16:10

Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem, który negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Aż 12 milionów Polaków może zmagać się z tą dolegliwością. Dlatego tak ważna przy nadciśnieniu tętniczym jest zmiana obecnego stylu życia na bardziej aktywny i zdrowy. Jak podpowiadają kanadyjscy naukowcy, warto praktykować jogę. Na jej efekty nie trzeba długo czekać.

Kobieta ćwiczy jogę
Autor: Getty Images Masz wysokie ciśnienie? Jest sposób, który pozwoli je zbić - wystarczy kwadrans

Nadciśnienie tętnicze to bardzo podstępna choroba, która może uszkodzić nie tylko serce, ale także nerki, oczy i mózg. Potrafi przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Nie zmienia to jednak faktu, że nie można go bagatelizować. Jedną z ważnych prewencji nadciśnienie jest modyfikacji stylu życia i odżywania. Okazuje się, że istnieje prosta metoda, która pomoże obniżyć ciśnienie w ciągu 15 minut. Jest nią... praktykowanie jogi.

Joga a nadciśnienie tętnicze

Grupa kanadyjskich naukowców z University of Guelph postanowiła sprawdzić, czy joga i inne formy strechingu mogą być skutecznymi sposobami na obniżenie ciśnienia. Przeprowadziła w tym celu badanie pilotażowe. Jego wyniki ukazały się na łamach czasopisma "Canadian Journal of Cardiology".

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Trzymiesięczna obserwacja objęła 60 osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze. Ochotników podzielono na dwie grupy. Pierwszy etap polegał na tym, że każdy uczestnik wykonywał ćwiczenia aerobowe, które charakteryzują się zwiększoną wymianą tlenową w komórkach. Później nastąpił podział zadań na grupy, czyli ci, którzy byli w pierwszej grupie, musieli dodatkowo ćwiczyć jogę przez 15 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu. Natomiast badani z drugiej grupy dostali specjalnie opracowany zestaw ćwiczeń rozciągających.

Oto co wywnioskowali naukowcy

Uczeni zauważyli w obu grupach, że nastąpiła poprawa spoczynkowego ciśnienia krwi i tętna. Niemniej lepsze wyniki odnotowali u tych osób, które regularnie uprawiały jogę – lepiej też wypadła u nich ocena ryzyka Reynoldsa tzw. metody, która szacuje ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków dla serca i chorób sercowo-naczyniowych.

Według naukowców joga ma niebywale korzystny wpływ na nadciśnienie tętnicze. Jak wyjaśnili, jeśli jest systematycznie praktykowana, może zmniejszyć aktywność współczulnego układu nerwowego, ale także obniżyć poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu) i powodować rozszerzenie się naczyń krwionośnych.

Kanadyjscy uczeni wskazują, że joga i każda inna forma aktywności fizycznej uchodzi za sprzymierzeńca w walce z nadciśnieniem. Zapewnia ona liczne korzyści zdrowotne, co zostało poparte wynikami licznych badań naukowych.