Tak nadciśnienie może zmienić twoje zachowanie. Nie ignoruj tych objawów

2022-11-28 10:26

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w ujęciu cywilizacyjnym. Rozwija się po cichu – nie boli i długo nie daje objawów. Może prowadzić między innymi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i powikłań narządowych. Okazuje się, że za wysokie ciśnienie wpływa też na psychikę, co wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju. To odkrycie zostało niedawno opisane na łamach czasopisma "General Psychiatry".

Zrozpaczona kobieta w podeszłym wieku
Autor: Getty Images Tak nadciśnienie może zmienić twoje zachowanie. Nie ignoruj tych objawów

Nadciśnienie tętnicze to plaga naszych czasów. Światowa Organizacja Zdrowia określa je jako "cichego zabójcę". Obecnie coraz więcej osób boryka się z tą chorobą. Według szacunków WHO dotkniętych nią może być 1,28 mld pacjentów na całym świecie, w tym głównie w krajach wysokorozwiniętych.

Wysokie ciśnienie a zmiana osobowości. Czy to możliwe?

Podwyższone ciśnienie tętnicze jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka w przypadku chorób układu krążenia, czyli zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Co więcej, chińscy naukowcy z Shanghai Jiao Tong University odkryli, że wysokie ciśnienie tętnicze, zwłaszcza rozkurczowe, może przyczyniać się z dużym prawdopodobieństwem do rozwoju neurotyzmu tzw. nadmiernej wrażliwej i emocjonalnej osobowości. Charakteryzuje się ona tendencją do silnego reagowania na stres i przeżywania negatywnych emocji.

W tym celu badacze prześledzili dane ponad 700 tys. osób. Większość uczestników pochodziła z krajów europejskich. Podczas tych obserwacji uczeni bazowali na zaawansowanej analizie genetycznej i statystycznej oraz uwzględnili podstawowe parametry krwi. Bacznie przyglądali się ochotnikom i sprawdzali, czy wykazują skłonności do przeżywania emocji (przygnębienia, złości), popadania w stany lękowe i stany depresyjne oraz czy mają niskie poczucie własnej wartości i rozpaczliwie tęsknią za miłością.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Jak nadciśnienie zmienia zachowanie? Naukowcy znają odpowiedź

Na podstawie uzyskanych danych okazało się, że wysokie ciśnienie może podnosić poziom neurotyzmu. Najprawdopodobniej w 90 proc. przypadków odpowiada za to ciśnienie rozkurczowe, zwane potocznie dolnym.

Jak wyjaśnili uczeni, ciśnienie krwi oddziałuje zarówno na serce, jak i na mózg. To oznacza, że wpływa na kondycję psychiczną poprzez zwiększenie ryzyka rozwoju osobowości nerwicowej.

W opinii badaczy "osoby neurotyczne mogą być wrażliwe na krytykę ze strony innych, często same siebie też krytykują i łatwo doświadczają niepokoju złości, wrogości, objawów depresyjnych i nadmiernie obserwuje swoje zachowanie". Dodali, że odpowiednie badania i kontrola ciśnienia krwi może przynieść korzyści związane ze zmniejszeniem neurotyzmu, zaburzeń nastroju oraz z ograniczaniem chorób sercowo-naczyniowych.

Na koniec przypomnijmy prawidłowe normy ciśnienia, które zostały określone przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego:

  • 120-129/70-79 mm Hg dla osób do 65. roku życia,
  • 130-139/70-79 mm Hg dla osób po 65. roku życia,
  • 130-149/70-79 mm Hg dla osób powyżej 80. roku życia.