Zażywasz suplementy? Mogłeś uszkodzić wątrobę. Uważaj na nieoczywiste objawy

2023-11-15 18:07

Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) to nie tylko skutek stosowania agresywnych terapii, ale też nadużywania leków bez recepty, a nawet "niegroźnych ziółek". Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wątroba wraz z nerkami odpowiadają za usuwanie wszelkich toksyn z organizmu. "Odtruwanie" wątroby, przyjmowanie 'wspomagających" suplementów, nieraz przynosi odwrotny skutek.

Niełatwo zauważyć, że
Autor: GettyImages

Wcale nie tak łatwo zauważyć, że z wątrobą dzieje się coś złego. Wątroba nie boli, nie sygnalizuje wyraźnie, że dzieje się z nią coś złego, póki stan nie jest naprawdę poważny. Natura dała nam solidny zapas - wątroba mogłaby być znacznie mniejsza, by wypełniać swoje pół tysiąca funkcji w organizmie - ale ten dar czasem obraca się przeciwko nam. Kiedy zatem warto zrobić kontrolę przynajmniej podstawowych parametrów wątroby? Co może wskazywać na problem? Objawy, które niekoniecznie skojarzysz z wątrobą.

Poradnik zdrowie: Zdrowo odpytani - wątroba

Czym grozi polekowe uszkodzenie wątroby

Niestety, uszkodzenie wątroby spowodowane przez toksyczne działanie leków to nie przelewki. Bywa, że ustępuje samoistnie, czasem wymaga jedynie okresowego przyjmowania leków ochronnych i regenerujących ten gruczoł.

Czasem polekowe uszkodzenie wątroby przechodzi w stan przewlekły, a bywa i tak, że działanie toksyn prowadzi do ostrej niewydolności wątroby. To stan, który jest realnym zagrożeniem życia pacjenta. Funkcje wątroby pogarszają się wtedy bardzo szybko, dochodzi do skazy krwotocznej i encefalopatii (śpiączki) wątrobowej.

Kiedy możesz podejrzewać polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) - możliwe objawy

Nigdy nie lekceważ objawów, które mogą wskazywać na polekowe uszkodzenie wątroby. Nawet jeśli dolegliwości nie są zbyt nasilone, masz wątpliwości, lepiej wyjaśnić je z lekarzem. Podstępna choroba nie powinna rozwijać się poza kontrolą do niebezpiecznego stadium.

Najczęstsze objawy, które pojawiają się u pacjentów z polekowym uszkodzeniem wątroby:

  • zmęczenie, osłabienie, apatia,
  • senność, uczucie rozbicia,
  • brak energii,
  • ogólne uczucie dyskomfortu, czasem niespecyficzne bóle nadbrzusza,
  • uwieranie w prawym podżebrzu,
  • biegunki, gorączka,
  • wysypka i świąd skóry,
  • zażółcenie powłok skórnych i twardówek.

Jakie badania zrobić, żeby skontrolować stan wątroby

Ponieważ choroba początkowo może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Jeśli istnieje podejrzenie uszkodzenia wątroby (np. po pomyłkowym przekroczeniu bezpiecznej dawki leków), trzeba skonsultować się z lekarzem.

Wskazane badania laboratoryjne, które pozwolą wiarygodnie ocenić funkcje wątroby,  to kontrola Alat, Aspat, GGTP, ALP, bilirubina. W przypadku uszkodzenia parametry są podwyższone.

W przypadku DILI stan pacjenta wymaga często leczenia szpitalnego.