Uporczywe wzdęcia uprzykrzają ci życie? Proste rady od ekspertów pomogą je zwalczyć

2022-09-02 10:32

Wzdęcia mogą dotknąć każdego. 10-20 proc. dorosłych cierpi na dolegliwości trawienne związane z odbijaniem lub wzdęciami. Pewne nawyki mogą pomóc skutecznie się ich pozbyć. Eksperci radzą, co robić.

Uporczywe wzdęcia uprzykrzają ci życie? Proste rady od ekspertów pomogą je zwalczyć
Autor: Getty Images

Nagromadzenie gazów w układzie pokarmowym skutkuje wzdęciami. Wzdęcia mogą być bardzo nieprzyjemnym objawem. Przede wszystkim powodują dyskomfort. Ale tak naprawdę – większość ludzi ich doświadcza.

Często wzdęcia są skutkiem spożywania określonych pokarmów np. napojów gazowanych. Mogą być także objawem poważniejszych stanów takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zespół jelita drażliwego.

W większość przypadków zmiana naszych nawyków może pomóc w kontrolowaniu tego problemu. Oto kilka ważnych rad od ekspertów, które pomogą się ich pozbyć. Jeśli mimo zmian, nadal męczą cię wzdęcia, warto byłoby skonsultować ten sygnał z lekarzem.

Czy wzdęcia mogą oznaczać, że ktoś ma zespół SIBO?

Pij dużo wody

Certyfikowany dietetyk Beth Red podkreśla, że picie wystarczającej ilości wody pomaga zmiękczyć stolec, co może pomóc w problemach trawiennych, które mogą prowadzić do wzdęć. - Jeśli kupa jest sucha i twarda, dużo trudniej jest ją wydalić – dodaje ekspertka.

Niektóre pokarmy są bogate w wodę, a dzięki ich jedzeniu, możemy przemycić ten cenny płyn do naszej diety. Należą do nich np. arbuz, ogórek i seler.

Wypróbuj rozciąganie

Rozciąganie ciała może okazać się skuteczne w walce z uporczywymi wzdęciami. Kiedy jesteśmy wzdęci, mięśnie pleców są napięte. Wzdęcia wpływają także na rozszerzenie narządów.

Zdaniem instruktorki jogi Rebecci Weible: "Rozciąganie może naprawdę przynieść ulgę. Zwiększy również krążenie w tułowiu, a tym samym w narządach, które pracują nad trawieniem".

Nie zapominaj o ćwiczeniach

Lekarze nie mają wątpliwości. Aktywność fizyczna jest ważną bronią w walce ze wzdęciami. Ćwiczenia mogą szybko przynieść upragnioną ulgę.

Dr Frank K. Friedenberg podkreśla: "Regularne ćwiczenia pomagają twojemu ciału działać wydajniej. Mogą również pomóc tonizować ściany jelita grubego, aby ułatwić wydalanie stolca. Nawet ćwiczenia o niewielkim wysiłku, takie jak spacery i joga, mogą pomóc".

Jedz błonnik

Dietetyk Natalie Egan przestrzega, by nie eliminować z diety błonnika. Nawet jeśli powoduje u nas lekkie wzdęcia.

Specjalistka wskazuje: "Jak wiemy, dieta bogata w błonnik jest ważna dla regularności jelit i zdrowia okrężnicy, dlatego warto wykazać się cierpliwością, jakiej może wymagać powolne budowanie tolerancji na tego rodzaju węglowodany".

- Zacznij od dodania obrażającego pokarmu bogatego w błonnik w mniejsze ilości, takie jak pół szklanki lub mniej. Upewnij się, że spożycie płynów i poziom aktywności są odpowiednie, ponieważ pomagają one przenosić pokarmy przez przewód pokarmowy – dodaje ekspertka.