Nieważne, ile masz lat. Pędź na kolonoskopię, jeśli masz te objawy
Po 50. roku życia każdy, w ramach badań profilaktycznych, powinien zrobić kolonoskopię - tak na wszelki wypadek. Co, jeśli masz mniej lat i nie należysz do grupy ryzyka, ale pojawiły się niepokojące objawy? Nie ma na co czekać!
Kolonoskopia z pewnością nie należy do badań lubianych. Warto jednak wiedzieć, że często ratuje życie i nie tylko pozwala na precyzyjną diagnozę w zakresie poważnych schorzeń jelita grubego, ale nawet ich skuteczne leczenie.
Podczas kolonoskopii można usunąć polipy, nim rozwinie się z nich nowotwór złośliwy. Można uciec przed chorobą nawet 12 lat wcześniej. Nad czym tu się zastanawiać?
Kolonoskopia bez skierowania na NFZ
Jeśli masz skończone 50 lat, masz prawo do wykonania kolonoskopii bez skierowania na NFZ. Możliwe jest też skorzystanie ze znieczulenia.
Co, jeśli jesteś osobą młodszą?
Rak jelita grubego to już czołowy zabójca, w dodatku coraz częściej dopada osoby zdecydowanie przed 50. rokiem życia, kiedy to standardowo nie myśli się jeszcze o tej chorobie i nie robi specjalistycznych badań.
Nawet jeśli nie masz obciążenia rodzinnego, kiedy to w Polsce kolonoskopię zaleca się wcześniej, czyli po ukończeniu 40 lat, nie lekceważ objawów, które z pewnością mogą sygnalizować problem w obrębie jelita grubego.
Co wg. kryteriów NFZ oznacza rodzinne obciążenie?
Nieodpłatnie, przesiewowo (czyli bez żadnych objawów chorobowych), kolonoskopia przysługuje już osobom w wieku 40-49 lat, jeśli ich krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotwór jelita grubego.
Krewni pierwszego stopnia to rodzice, rodzeństwo i potomstwo danej osoby.
Warto przy tym wiedzieć, że genetycy czasem szerzej widzą potencjalnie wyższe ryzyko zachorowania na raka niż przepisy NFZ. Uwzględniają przede wszystkim nie tylko jeden konkretny nowotwór, ale w ogóle wystąpienie nowotworów genetycznie uwarunkowanych.
Objawy, które mogą sygnalizować raka jelita grubego
Stale rosnąca zapadalność na raka jelita grubego to nie tylko problem Polski, ale generalnie świata. CDC, czyli agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, będąca częścią Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, wysyła na kolonoskopię wszystkie osoby, które mają typowe objawy chorób jelit.
Wczesne rozpoznanie poważnych chorób wszystkim się opłaca, a w przypadku jelita grubego to szczególnie starannie udokumentowane. Wczesne rozpoznanie to przepis na długie życie i całkowite wyleczenie.
Najczęstsze, charakterystyczne objawy raka jelita grubego, które powinny wysłać cię do lekarza, a najlepiej na kolonoskopię:
- bóle brzucha,
- zmiana rytmu wypróżnień,
- utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
- niedokrwistość (anemia),
- ogólne osłabienie.
Dwa sygnały możliwego problemu z jelitem grubym, które powinny wysłać cię na kolonoskopię, zobaczysz we własnym sedesie.
Pierwszy to tzw. stolec ołówkowaty, czyli bardzo cienkie pasma kału, zniekształcone najpewniej przez zwężenie jelita. Drugi to krew w kale. Pamiętaj jednak, że niekoniecznie zawsze łatwo ją zobaczyć, stąd warto zrobić proste badanie na krew utajoną, gdy masz wątpliwości.