Kwashiorkor – przyczyny, objawy i leczenie
Kwashiorkor to rodzaj niedożywienia, którego przyczyną jest niedobór białka. Jeśli jego leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie, może dojść do niepełnosprawności fizycznej i zaburzeń psychicznych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jakie są objawy kwashiorkoru? Na czym polega leczenie?
Spis treści
Kwashiorkor to rodzaj niedożywienia, który największe zagrożenie stwarza dla dzieci. Nawet, jeśli leczenie kwashiorkoru zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie, dzieci mogą nie osiągnąć w pełni prawidłowego wzrostu i rozwoju. Poza tym kwashiorkor może doprowadzić do niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej, a nawet do rozwoju zaburzeń psychicznych. W skrajnych przypadkach dochodzi do śmierci.
Kwashiorkor - przyczyny
Przyczyną tego rodzaju niedożywienia jest niedobór ilościowy lub jakościowy białka, a także witamin i pierwiastków mineralnych w diecie. Z tego powodu jest nazywany niedożywieniem białkowym.
Kwashiorkor najczęściej występuje w Azji, Afryce i Ameryce Południowej
Kwashiorkor najczęściej występuje wśród ubogiej ludności krajów rozwijających się, zwłaszcza w rejonach, gdzie panują klęski żywiołowe (takie jak trzęsienie ziemi, huragany czy powodzie) i niepokoje polityczne, a co za tym idzie – dostęp do żywności jest ograniczony. Poza tym kwashiorkor często obserwuje się w krajach, w których dieta składa się głównie z kukurydzy, ryżu i fasoli.
W krajach rozwiniętych może się pojawić w przebiegu chorób przewlekłych lub zaniedbań żywieniowych, jednak dochodzi do tego bardzo rzadko.
Kwashiorkor - objawy
- osłabienie, zmęczenie, apatia lub drażliwość
- zanik tkanki tłuszczowej i mięśni
Charakterystycznym objawem kwashiorkoru jest duży, wypukły brzuch
U wielu niedożywionych dzieci rozwija się nietolerancja laktozy
- obrzęki na całym ciele (a zwłaszcza na nogach)
- duży, wypukły brzuch
- ginekomastia (powiększenie się piersi u mężczyzn)
- powiększenie ślinianek
- suche i łamliwe włosy, które wypadają
- prążkowane lub popękane paznokcie
- zmiana koloru skóry (a często także włosów) na pomarańczowoczerwony
- łuszcząca się wysypka
- oddawanie moczu o dużej objętości
- biegunki
- częste infekcje
W skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki lub do wstrząsu.
Kwashiorkor - diagnoza
W przypadku podejrzenia kwashiorkoru zleca się badania krwi i/lub moczu, w celu oceny stężenia białka i innych substancji (np. kreatyniny, potasu).
Inne badania mogą objąć pomiar wzrostu, BMI i poziomu wody w organizmie, biopsję skóry i analizę próbki włosów.
Kwashiorkor – leczenie
Osoba z kwashiorkorem powinna znaleźć się w szpitalu, gdzie przez około 48 godzin będzie nawadniana (w celu wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu).
Następnie należy stopniowo rozszerzać dietę chorego o brakujące składniki odżywcze, jednak najpierw wprowadza się do jadłospisu węglowodany, cukry proste i tłuszcze, a dopiero potem białko. Ważne jest, aby ilość kalorii w diecie była bardzo stopniowo zwiększana. Lekarz może zlecić podawanie choremu także suplementów witamin i składników mineralnych. Jeśli rozwinęła się nietolerancja laktozy, posiłek musi zawierać dodatek w postaci laktazy - enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy.
WARTO WIEDZIEĆ >> NUTRIDRINKI a żywienie w chorobie. Nutridrinki wyleczą niedożywiony organizm
Niestety, nawet jeśli leczenie zostanie wdrożone we wczesnym etapie niedożywienia, dziecko może nie osiągnąć w pełni prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Jeśli leczenie zostanie wdrożone zbyt późno, może dojść do niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej, a nawet problemów psychicznych. W skrajnych przypadkach może dojść do śmierci.