ŁUSZCZYCA jest zaraźliwa? Czy można się zarazić łuszczycą?
Czy łuszczycą można się zarazić? Czy łuszczyca to choroba zaraźliwa? W społeczeństwie istnieje przekonanie, że łuszczyca przenosi się z człowieka na człowieka. Powszechnie uważa się, że można się nią zarazić m.in. przez podanie ręki choremu. Dlatego często zmagają się oni z odrzuceniem i napiętnowaniem. Sprawdź, czy łuszczyca to choroba zakaźna.
Spis treści
Czy łuszczycą można się zarazić? Czy łuszczyca to choroba zaraźliwa? Te pytania zadają sobie osoby, które spotkają chorego na łuszczycę. Objawów tej choroby trudno nie zauważyć. Pojawiają się brunatne albo różowe grudki pokryte suchą, srebrzystobiałą łuską. Mogą się zlewać i tworzyć większe ogniska różnej wielkości i kształtu. Charakterystyczne dla łuszczycy jest to, że kiedy zdrapiemy suche łuski, prawie natychmiast pojawiają się mikroskopijne kropelki krwi. Takie punkcikowate krwawienie fachowcy nazywają objawem Auspitza, a bardziej obrazowo mówi się o nim „krwawa rosa”. Niektórym postaciom choroby towarzyszą zmiany zapalne stawów, innym - krostki czy wysięki. Czasem skóra swędzi, piecze, rośnie gorączka, występują dreszcze. Jak widać, łuszczyca ma wiele odmian.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy łuszczycą można się zarazić? Czy łuszczyca to choroba zaraźliwa?
Łuszczyca to choroba skóry spowodowana nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego. Teorię tę potwierdzają przypadki łuszczycy u dzieci, która często ujawnia się po ostrych infekcjach, np. po grypie, ospie, zapaleniu oskrzeli. Choroba ta zazwyczaj daje o sobie znać między 10 a 30 rokiem życia, ale dermatolodzy twierdzą, że w ostatnich latach coraz częściej zapadają na nią również ludzie starsi, nawet po 70 roku życia. Przypuszcza się, że tzw. późna łuszczyca może być spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, np. betablokerów stosowanych w kardiologii czy też preparatów litu zalecanych w leczeniu depresji. Czasami bywa dziedziczna. Dzieci osób chorych z dużym prawdopodobieństwem mogą mieć podobne skórne problemy co rodzice czy dziadkowie. Nie znamy jeszcze wszystkich przyczyn tej choroby skóry.
W związku z tym łuszczyca nie jest w najmniejszym stopniu chorobą zakaźną - nie można jej złapać jak grypy czy grzybicy. Nie można się nią zarazić ani przez podanie ręki, ani przez pływanie w tym samym basenie, ani nawet przez używanie tego samego ręcznika czy sypiając w jednym łóżku z chorym. Jednak wiele osób uważa inaczej. Gdy spotykają kogoś, kto ma skórę zmienioną przez łuszczycę, z obawy o swoje zdrowie unikają kontaktu, nie podają ręki. Dlatego bardzo ważne, by otoczenie chorej osoby miało taką świadomość. Chory, który i tak ma najczęściej poważne problemy z akceptacją samego siebie, pod wpływem ciekawskich spojrzeń czy negatywnych komentarzy zaczyna jeszcze bardziej wstydzić się własnego wyglądu. Staje się to przyczyną ogromnego stresu, a ten z kolei napędza chorobę.
Porady eksperta