Asfaltówka - skąd bierze się ta dziwna wysypka na nogach?

2022-08-15 14:05

Czym jest asfaltówka? Wiele osób pielgrzymujących do miejsc świętych zmaga się nie tylko ze zwykłym zmęczeniem, odciskami na stopach, ale też bardzo bolesną wysypką – "asfaltówką". Jest ona tak dotkliwa, że czasem uniemożliwia postawienie kolejnego kroku. Dowiedz się, jaka jest przyczyna asfaltówki i co należy robić, kiedy już pojawi się na naszym ciele!

Stopy pielgrzyma owinięte bandażem
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Asfaltówka - co to jest? 
  2. Asfaltówka - jak ją leczyć?
  3. Asfaltówka - w jaki sposób jej zapobiec?

Asfaltówka - co to jest? 

Asfaltówka (inaczej choroba pielgrzyma) jest wysypką, która pojawia się na ciele pielgrzymów w wyniku zetknięcia ciepłych oparów asfaltu ze skórą na nogach, najczęściej łydkach czy podudziach. Wyglądem przypomina gładkie, czerwone placki lub mniejsze wykwity, które są bardzo bolesne i których wystąpienie należy łagodzić lekami oraz specjalnymi kremami.

Poradnik Zdrowie: obrzęk nóg

Jak podkreśla dermatolog dr Bartosz Pawlikowski: "asfaltówka jest reakcją skóry na wielogodzinny kontakt z oparami substancji organicznych i mineralnych, węglowodorów, asfaltenów, żywic, siarki, azotu, a także wanadu, niklu i żelaza obecnych w nawierzchniach asfaltowych i bitumicznych. Połączenie tych substancji oraz fakt, że pielgrzymki, ale też długodystansowe biegi maratońskie oraz Ironman, odbywają się w ciepłych miesiącach roku, a pielgrzymi w krajach nieislamskich i sportowcy ubierają się, odkrywając nogi, sprawia, że to właśnie oni są narażeni na tę dolegliwość".

Co istotne: choć najczęściej przyczyną pojawienia się asfaltówki jest asfalt, może ona także wystąpić np. w wyniku zetknięcia się skóry z ubiorem, z którego niedokładnie spłukano proszek lub na skutek wniknięcia w nią żelu pod prysznic, który nie został dokładnie spłukany z powierzchni naskórka (w interakcji z rozgrzaną skórą i rozszerzonymi porami, żel zaczyna przenikać w głębsze jej warstwy). W ten sposób zupełnie przypadkiem rodzi się reakcja uczuleniowa.

Asfaltówka - jak ją leczyć?

Według dr Bartosza Pawlikowskiego asfaltówka "ma charakter kontaktowy, a więc leczenie jest objawowe, a dolegliwości ustępują krótko po ustaniu kontaktu z czynnikiem alergizującym". W momencie, gdy asfaltówka (wysypka) pojawi się na ciele, warto zdjąć drażniące ubranie i umyć się, aby nie doprowadzać do dalszego kontaktu z alergizującą substancją. Oprócz tego należy zażyć lek przeciwhistaminowy oraz posmarować skórę żelem o działaniu miejscowym, hamującym reakcje alergiczne. Tego typu działania powinny w krótkim czasie przynieść ulgę i zmniejszyć wykwity.

Przeczytaj też: Świąd czyli swędzenie skóry - przyczyny

Asfaltówka - w jaki sposób jej zapobiec?

  1. Zadbaj o przewiewny, oddychający ubiór. Nie zakładaj ubrań ze sztucznego materiału, bo twoja skóra nie będzie oddychać i stanie się bardziej podatna na tarcie i wnikanie w nią różnego rodzaju niekorzystnych substancji (chociażby pochodzących z ubrań).
  2. Dokładnie płucz ubrania przed ich wysuszeniem i zabieraj w drogę tylko te, co do których masz pewność, że są pozbawione dodatkowych detergentów.
  3. Opłukuj dokładnie ciało pod prysznicem i postaraj się nie zostawiać na nim smug żelu czy mydła. Na co dzień nieszkodliwe środki do mycia, mogą stać się przyczyną niemiłej reakcji uczuleniowej, jeśli tylko wystąpią korzystne ku temu warunki.
  4. Miej przy sobie zawsze leki przeciwhistaminowe oraz środki na alergię do stosowania zewnętrznego. Złagodzą one pierwsze objawy asfaltówki i zapobiegną dalszemu jej pojawianiu się.
Autor
Dominika Wilk

Absolwentka studiów podyplomowych z dietetyki. Od lat pisze dla portali o zdrowiu i wciąż pogłębia swoją wiedzę w tym kierunku uczestnicząc w licznych kursach i webinariach. Prywatnie pisze bajki dla swojego 10-letniego syna i uwielbia wypoczynek na łonie natury.