Zgony po szczepieniu na COVID-19 w Polsce. Najnowsze dane

2021-04-22 12:53

Ile osób w Polsce zmarło po szczepieniu na COVID-19, u ilu zaszczepionych pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, u ilu wystąpiła zakrzepica? Sprawdź najnowsze dane.

Szczepionka na Covid
Autor: Getty Images

O tym, u ilu osób po zaszczepieniu na COVID-19 wystąpiły skutki uboczne (fachowo oceniane jako niepożądane odczyny poszczepienne), w tym zakrzepica, a ile osób w Polsce zmarło po szczepieniu na COVID-19 mówią rządowe raporty.

Spis treści

 1. Jak często występuje NOP po szczepieniu na COVID-19?
 2. Zakrzepica po szczepieniu na COVID-19 - ile przypadków w Polsce?
 3. Poważne odczyny poszczepienne po szczepieniu na COVID-19
 4. Ile osób zmarło po szczepieniu na COVID-19 w Polsce?

Jak często występuje NOP po szczepieniu na COVID-19?

Wg stanu na 22 kwietnia 2021 r po wykonaniu 9 495 317 szczepień odnotowano 6452 niepożądane odczyny poszczepienne. 5473 miały łagodny charakter - było to zaczerwienienie i ból w miejscu podania szczepionki.

Nie wiadomo natomiast, po których szczepionkach wystąpiło najwięcej niepożądanych efektów ubocznych - rządowy raport nie udostępnia tych danych.

Zakrzepica po szczepieniu na COVID-19 - ile przypadków w Polsce?

Z raportu wynika, że do tej pory potwierdzono zakrzepicę u 15 osób, którym podano szczepionkę - częściej u kobiet, niż mężczyzn. W kilku przypadkach jednocześnie wystąpiła zakrzepica dwóch żył.

W raporcie odnotowano wystąpienie zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, zakrzepicy żyły wrotnej, zakrzepicy żyły podkolanowej lewej, czy zakrzepicy zatok żylnych mózgowia z towarzyszącymi udarami żylnym.

Poważne odczyny poszczepienne po szczepieniu na COVID-19

Wśród rzadkich lub bardzo rzadkich NOP po szczepieniu przeciw COVID-19 w raporcie wymieniono również m.in.:

 • zatorowość płucną
 • zespół DIC (rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe) 
 • trombocytopenię
 • drgawki
 • utratę świadomości
 • bezwiedne oddanie moczu i stolca,
 • zator tętnicy środkowej siatkówki oka lewego
 • zapalenie żył 
 • obrzęki naczyń krwionośnych
 • obrzęki kończyny górnej
 • skrzepliny i skrzepy krwi
 • zatorowość obwodową.

Ile osób zmarło po szczepieniu na COVID-19 w Polsce?

Z rządowych danych wynika, że od 27 grudnia 2020 r (czyli dnia, w którym w Polsce rozpoczęły się szczepienia) po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 zmarły 63 osoby (dane na 22 kwietnia 2021r) - 34 mężczyzn i 29 kobiet. Nie każdy z tych zgonów wiązał się z przyjęciem szczepionki, mimo to pojawił się w raporcie, gdyż miał miejsce w niedługim czasie po szczepieniu.

W raporcie wyszczególniono m.in. zgony, które nastąpiły po zaszczepieniu na COVID-19, a których bezpośrednią przyczyną były schorzenia towarzyszące, np. zaostrzenie zaburzeń krążenia mózgowego, związane z uogólnioną miażdżycą, a także zgon, który poprzedziła duszność i nagłe zatrzymanie krążenia.

Jedna z osób zaszczepionych zmarła z powodu zakrzepicy zatok żylnych mózgowia z towarzyszącymi udarami żylnymi, bezpośrednią przyczyną zgonu innego pacjenta było natomiast zapalenie płuc o piorunującym przebiegu (stwierdzone podczas sekcji zwłok), które wystąpiło w dobie przyjęcia drugiej dawki szczepionki.  

Zakrzepica żył głębokich