Tridemia w Niemczech. 9 mln osób z grypą, COVID-19 i wirusem RSV

2022-12-27 10:48

W Niemczech przychodnie lekarskie są przepełnione. Oczekujący na wizytę to pacjenci z objawami, takimi jak: kaszel, gorączka, ból gardła. Choć można było się spodziewać, że sytuacja pandemiczna została opanowana, to w Niemczech aż 9 milionów osób ma symptomy infekcji. Niestety, obecnie mierzymy się nie tylko z wirusem SARS-CoV-2.

Niemcy: 9 mln osób z objawami. Masowe zakażenia trzema wirusami
Autor: Getty Images Niemcy: 9 mln osób z objawami. Masowe zakażenia trzema wirusami

Sytuacja jest poważna. Oprócz wirusa SARS-CoV-2 mamy do czynienia z masowymi zakażeniami wirusem RSV i grypą. Obecnie aż 9 milionów niemieckich obywateli zmaga się z objawami, takimi jak ból gardła, kaszel i gorączka.

Tridemia w Niemczech

Niemieckie media informują, że gabinety lekarskie są pełne pacjentów. Niemiecka służba zdrowia odnotowuje wzmożoną zachorowalność na grypę, Covid-19 i RSV. Eksperci mówią o "tridemii", czyli potrójnej epidemii spowodowanej chorobami górnych dróg oddechowych.

Od 12 do 18 grudnia aż 9 milionów Niemców borykało się z objawami infekcji. Choć formalnie nie obowiązuje już izolacja, niemiecka służba zdrowia zaleca, aby osoby z pogorszonym samopoczuciem i objawami infekcji pozostawały w domu do czasu wyzdrowienia.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Dominuje grypa

Zachorowalność na Covid-19 wzrasta od początku grudnia. Z tygodnia na tydzień przybywa nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W ostatnim tygodniu wzrost był na poziomie 11 proc. - jak podaje portal Focus Online. 

W Niemczech głównym winowajcą zakażeń jest Omikron BA.5. Niepokojące są informacje dotyczące wzrostu liczby osób, które trafiają na oddział intensywnej terapii. Należy podkreślić, że Covid-19 największe zagrożenie wciąż stanowi dla osób starszych.

Największym problemem jest jednak wirus grypy, bo właśnie tę chorobę zdiagnozowano aż u 55 proc. chorych, którzy zgłosili się z objawami infekcji do gabinetu lekarza. Wirus RSV został rozpoznany u 15 proc. chorych. Grypa i zakażenia wirusem RSV dotykają głównie dzieci.

Jeśli masz objawy infekcji, a kolejka do lekarza jest długa, możesz wykonać samodzielnie test w domu. W aptekach dostępne są antygenowe testy combo, które umożliwiają szybkie wykrycie infekcji.