Kolejki pod aptekami. Testy combo wyprzedają się błyskawicznie

2022-12-23 16:49

Zauważany jest w ostatnich dniach wysyp zachorowań na grypę. W obliczu tej sytuacji wzrasta zainteresowanie zakupem antygenowych testów combo, które umożliwiają szybkie wykrycie infekcji. Okazuje się, że wyprzedają się niczym jak "świeże bułeczki", więc mogą pojawić się problemy z ich dostępnością w aptekach.

Test do samotestowania
Autor: Getty Images Testy combo wyprzedają się błyskawicznie. "Stałam w kolejce 20 minut, każdy chciał taki test"

Eksperci alarmują, że rośnie liczba zachorowań na grypę i infekcje wirusowe. Głos zabrał też minister zdrowia Adam Niedzielski. Z informacji, które przekazał 21 grudnia, wynika, że tygodniowo odnotowuje się blisko 270 tys. zachorowań na grypę, z czego połowa przypada na dzieci. Już w połowie grudnia Polska Agencja Prasowa doniosła, że w wielu miastach oddziały pediatryczne są obłożone. Powód? Kumulacja zachorowań na grypę, RSV i COVID-19.

Gadaj Zdrów EXTRA - Szczepienie przeciw krztuścowi u kobiet w ciąży

Antygenowy test combo w celu wykrycia grypy i nie tylko

W związku z zaistniałą sytuacją niektóre szpitale w Polsce wprowadziły zakaz odwiedzania pacjentów. Mowa tu między innym o szpitalu przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Poza tym ludzie stoją w kolejkach do aptek, by zaopatrzyć się między innymi w leki przeciwwirusowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dużą popularnością cieszą się antygenowe testy combo, przez co wyprzedają się w mgnieniu oka. "Stałam w kolejce 20 minut i każdy chciał taki test" – relacjonuje nasza koleżanka z redakcji po porannej wizycie w aptece. Nic dziwnego, że wiele osób chce go nabyć do swojej domowej apteczki, ponieważ ten wyrób medyczny pozwala na wykrycie w organizmie antygenów wirusa grypy typu A i B, wirusa RSV oraz SARS-CoV-2. Jego działanie bazuje na wykorzystaniu swoistych przeciwciał monoklonalnych (zawartych w kasetce testowej), które są skierowane przeciwko antygenom charakterystycznym dla danych wirusów.

Sztab, który zajmuje się sytuacją epidemiczną w Polsce, podjął decyzję o wprowadzeniu testów różnicujących grypę, RSV i COVID-19. 23 grudnia szef resortu zdrowia przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych informację o zwiększonej dostępności tych testów w nowym roku.

Jak wykonać antygenowy test combo?

Antygenowy test combo można wykonać w domu (samotestować) z użyciem próbek wymazu z nosa, nosogardzieli lub śliny od osób, u których wystąpiły następujące objawy:

Co istotne, test należy przeprowadzić we wczesnym okresie choroby. Materiał do badania należy samodzielnie pobrać dołączonym do zestawu patyczkiem – może być pobrany zarówno od osób dorosłych, jak i od dzieci, jednak dzieci poniżej 14 roku życia powinny być testowane przez opiekuna. Następnie odpowiednią ilość próbki należy umieścić w kasetce testowej. Wynik testu można otrzymać po 15 minutach.

Antygenowy test combo może posłużyć też do wczesnego rozpoznania wirusa grypy typu A i B, SARS-CoV-2 u tych osób, u których nie wystąpiły objawy, lecz miały jednak kontakt z zakażonym.