W Polsce trwa polowanie na leki. Potężne braki niemal we wszystkich aptekach

2022-12-23 10:13

Problem z dostępnością lekarstw robi się coraz bardziej poważny. Zdobycie niektórych leków przeciwcukrzycowych, mukolitycznych, na wątrobę i trzustkę graniczy z cudem. Pacjenci chodzą od apteki do apteki, by móc zrealizować receptę. To trwające polowanie na leki dotyczy nie tylko Polski, ale także innych krajów Unii Europejskiej. Powodem są przerwy w łańcuchach dostaw.

Leki w aptece
Autor: Getty Images W Polsce trwa polowanie na leki. Potężne braki niemal we wszystkich aptekach

Pacjenci w Polsce od samego rana stoją w długich kolejkach, by kupić leki. W aptekach urywają się telefony z zapytaniem o dostępność preparatów. Niestety brakuje wielu lekarstw, w tym antybiotyków, leków na cukrzycę, mukolitycznych, na wątrobę i trzustkę. Są też duże problemy z zakupem testów diagnostycznych na grypę i wirusa RSV.

Coraz większe braki w aptekach

Z brakiem dostępności leków farmaceuci i pacjenci zmagają się od kilku miesięcy. Ostatnio sytuacja stała się bardzo odczuwalna dla Polaków, tym bardziej, iż dramatycznie rośnie liczba infekcji wirusowych.

Jak przekazał prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej dr Mikołaj Konstanty, "zwiększona zachorowalność w trakcie ostatnich kilku dni powoduje, że brakuje w aptekach leków, których do tej pory nie brakowało". Doprecyzował, że najbardziej brakuje leków pediatrycznych i dawek pediatrycznych antybiotyków. Niedawno pojawiła się też informacja, iż brakowało morfiny dla pacjentów, którzy cierpią na chorobę nowotworową.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Okazuje się, że dziś wyszukiwarki leków biją rekordy, na przykład znany serwis gdziepolek.pl każdego dnia odwiedza 150 tys. osób dziennie. Polacy polują na leki – nawet telefonują do aptek spoza swoich miejscowości z zapytaniem o dostępność lekarstw. Olga Sierpniowska z portalu gdziepolek.pl powiedziała, że pacjent może zarezerwować lek, jeżeli jest to lek na receptę, lecz musi odebrać go stacjonarnie. Niestety nie wszyscy mają możliwości monitorowania tego, gdzie można dostać dany lek ani nie mogą pojechać po lek do innej apteki.

W "Faktach" przedstawiono historię pani Józefy, która ma ostrą postać osteoporozy i jest po piętnastu złamaniach. Kobieta musiała czekać na swój lek trzy miesiące.

Oto powód, dlaczego brakuje leków w aptekach

Problem z dostępnością lekarstw nie dotyczy w Polsce. Ma charakter ogólnoeuropejski. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie pandemii i wojny w Ukrainie zostały zerwane łańcuchy dostaw wielu podstawowych substancji, które produkowane są w Azji, m.in. w Chinach. "Pojawiają się takie listy leków jakby zagrożonych brakiem dostępności, ale one są na tę chwilę dla farmaceutów i dla lekarzy" – tłumaczyła Daria Wielogórska-Rutka, prezes Lubuskiej Izby Aptekarskiej.