Malaria - jak jej zapobiec

2008-09-02 11:27

Wystarczy jedno ukąszenie komara widliszka przenoszącego w ślinie zarazki malarii, aby doszło do zachorowania na tę groźną chorobę. Przed wyjazdem na egzotyczne wakacje koniecznie zrób wszystko, aby zabezpieczyć się przed zachorowaniem na malarię.

MALARIA - jak jej zapobiec
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przygotowanie do podróży - profilaktyka malarii
  2. Profilaktyka malarii - jak stosować lek?
  3. Po powrocie do kraju

Profilaktyka malarii jest konieczna, jeśli wybierasz się na urlop do kraju, w którym ta choroba występuje. Najczęstszą przyczyną malarii jest zarażenie się zarodźcem sierpowatym (Plasmodium faciparum), który jest odpowiedzialny za około 80% przypadków malarii. Ta postać malarii może przebiegać bardzo ciężko i jest najczęstszą przyczyną zgonów. Największe zagrożenie chorobą występuje w środkowej Afryce.

Przygotowanie do podróży - profilaktyka malarii

Rozpocznij od sprawdzenia, jakie zagrożenia zdrowotne występują w danym regionie. Z odpowiednim wyprzedzeniem (4-8 tygodni przed podróżą) umów się na konsultację u lekarza specjalisty chorób zakaźnych. Podczas wizyty zgłoś lekarzowi swoje schorzenia lub alergie, a także poinformuj o ewentualnym przyjmowaniu leków zleconych na stałe.Znany wielu podróżnikom lariam (mefloquine) nie jest dopuszczony do rutynowego obrotu w naszym kraju i jeżeli ktoś otrzyma zalecenie stosowania tego leku, musi zabiegać o import indywidualny na podstawie wniosku lekarza. Procedura sprowadzania leku może być dość długa, nawet kilkumiesięczna. W trakcie stosowania lariamu może dochodzić do nieprzyjemnych objawów ubocznych, takich jak bezsenność, halucynacje, depresja. Obecnie nie zaleca się stosowania w profilaktyce malarii doksacykliny, ponieważ jest ona mało skuteczna, może powodować uczulenie na słońce oraz przy dłuższym przyjmowaniu często powoduje komplikacje w obrębie przewodu pokarmowego.

Od 2006 roku jest w Polsce zarejestrowany i dostępny w wybranych aptekach lek o nazwie malarone (składa się z dwóch substancji – atowakwonu i chlorowodorku proguanilu), który jest obecnie najczęściej zalecany w profilaktyce malarii. Listę przychodni oraz aptek można znaleźć pod adresem www.malaria.com.pl. Lek powinien być kupiony w aptece, na receptę. Producent nie precyzuje wymogów dotyczących warunków przechowywania leku.

Profilaktyka malarii - jak stosować lek?

Stosowanie malarone zacznij na 24-48 godzin przed wyjazdem w teren malaryczny. Lek zażywaj raz na dobę, o tej samej porze przez cały pobyt, oraz jeszcze 7 dni po powrocie, jednak łącznie nie dłużej niż 28 dni. Lek jest w opakowaniach po 14 tabletek, więc kup dwa opakowania. Koszt realizacji takiej recepty to ok. 320 - 400 zł. Lek przyjmuj z posiłkiem lub napojami mlecznymi, dzięki temu substancja czynna wchłania się lepiej. Związane jest z to obecnością tłuszczu w przewodzie pokarmowym, co zwiększa znacząco wchłanianie atowakwonu. Natomiast chlorowodorek proguanilu wchłania się szybko bez względu na to, czy przyjmowany jest z posiłkiem czy nie.

W razie wystąpienia wymiotów w ciągu 1 godziny od przyjęcia leku musisz dawkę powtórzyć. Pamiętaj, że w czasie stosowania leku nie wolno spożywać alkoholu. Niewskazany jest także sok z grapefruitów, który przez wpływ na enzymy cytochromu P450 osłabia działanie większości leków.Producent w dokumencie rejestracyjnym podaje, że "bezpieczeństwo i skuteczność preparatu w zapobieganiu malarii pacjentów o masie ciała poniżej 40 kg nie zostały ustalone". Zacytowane stwierdzenie oznacza w praktyce brak oficjalnego zarejestrowania tego leku do stosowania w profilaktyce u dzieci i z tego też względu osobiście odradzam podróżowanie z nimi w rejony malaryczne. Także nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią. Ze względu na to, iż lek może powodować zawroty głowy, nie jest on zalecany dla osób prowadzących pojazdy lub obsługujących urządzenia mechaniczne.

Malarone - skutki uboczne

Ponieważ malarone składa się z dwóch leków (atowakwon i chlorowodorek proguanilu), każdy z nich może spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Do najczęściej obserwowanych należą bóle głowy, bóle brzucha i biegunka, jadłowstręt, nudności i wymioty oraz kaszel. Do rzadziej stosowanych działań niepożądanych należą: niedokrwistość, wzrost enzymów wątrobowych, zapalenie jamy ustnej, reakcje alergiczne.

Po powrocie do kraju

Po powrocie z krajów tropikalnych należy przez 2 miesiące starannie obserwuj swój organizm, każde bowiem zachorowanie w tym okresie wymaga różnicowania z malarią. Okres wylęgania tej choroby wynosi 2-3 tygodnie, tak więc u osoby, która nie podała się profilaktyce, pierwsze dolegliwości mogą wystąpić już w domu.

Początkowe objawy malarii mogą przypominać przeziębienie – dreszcze, gorączka, poty, bóle mięśniowe, bóle głowy, bóle gałek ocznych, nudności i wymioty. Nie w każdym przypadku wystąpienie takich objawów musi oznaczać zakażenie malarią, jednak zawsze należy poinformować lekarza podczas wizyty o odbytej podróży do krajów tropikalnych.