Odrobaczanie dzieci i dorosłych - sprawdź, jak się odrobaczyć

2019-07-15 15:46 Monika Majewska

Odrobaczanie dzieci i dorosłych to nowa moda w Polsce. Na forach internetowych powtarza się informacja, że każdy z nas ma pasożyty i trzeba się regularnie odrobaczać. Przy okazji reklamowane są preparaty, które mają to ułatwić. Tymczasem to kolejny chwyt marketingowy. Prawda jest taka, że nie każdy z nas ma pasożyty, a profilaktyczne odrobaczanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Odrobaczanie to bardzo popularny temat. Podobno każdy z nas ma pasożyty. To nieprawda. Pasożyty chorobotwórcze występują w Polsce na tyle rzadko, że od ponad 10 lat nie monitoruje się kilkudziesięciu przypadków pasożytniczych zarażeń jelitowych (np. wywoływanych przez tasiemca czy glistę ludzką).

- Nadzorem epidemiologicznym objęte są choroby pasożytnicze stanowiące zagrożenie dla zdrowia publicznego. Są one wymienione w wykazie będącym załącznikiem do „Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi” – mówi prof. Elżbieta Gołąb z Zakładu Parazytologii i Chorób Przenoszonych przez Wektory, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakład Higieny.

Zgodnie z wykazem, obowiązkowo trzeba zgłaszać 7 chorób pasożytniczych. Są to lamblioza (giardioza), kryptosporydioza, toksoplazmoza wrodzona, malaria, włośnica oraz bąblowica i wągrzyca.¹

- W przypadku niebezpieczeństwa szerzenia się choroby pasożytniczej innej niż wymienione w tym wykazie, Minister Zdrowia może wydać odrębne przepisy prawne – dodaje prof. Elżbieta Gołąb.

Ilu Polaków może mieć pasożyty?

NIZP-PZH co roku publikuje raport dotyczący zachorowania na wybrane choroby zakaźne w Polsce. W 2018 roku w naszym kraju zarejestrowano 924 przypadki zachorowań na lambliozę, 52 przypadki bąblowicy, 30 malarii i 28 toksoplazmozy. Odnotowano także pojedyncze przypadki zachorowań na kryptosporydiozę - 3, wągrzycę - 3 oraz włośnicę - 2.²

- Dodatkowo w celu oceny częstości występowania pasożytów przewodu pokarmowego w naszym kraju oraz podniesienia stanu wiedzy na temat chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny realizuje finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 projekt pt. „Badania przeglądowe rozpowszechnienia pasożytów jelitowych w grupie dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce” - mówi prof. Elżbieta Gołąb.

W trakcie trwania projektu przebadanych zostanie bezpłatnie 6 tysięcy pięcio- i sześciolatków w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim. Wyniki badań mają się ukazać w 2020 roku.

Odrobaczanie stało się modą

Odrobaczanie stało się swego rodzaju modą, zwłaszcza wśród rodziców. Na forach internetowych jest mnóstwo porad dotyczących diagnostyki pasożytów i metod odrobaczania.

Do metod alternatywnej diagnostyki pasożytów jelitowych należy np. elektroakupunktura metodą Volla, badanie biorezonansem czy badanie żywej kropli krwi. Cena każdego z tych badań to ok. 200 zł. Na rynku dostępne są także pakiety badań. Cena najdroższego sięga 740 zł.

Oczywiście badania te nie mają nic wspólnego z prawdziwą diagnostyką parazytologiczną, do której zalicza się badania kału na pasożyty oraz metody biologii molekularnej. To po prostu żerowanie na ludzkiej naiwności.

Konieczność odrobaczania w dużej mierze promują firmy wykonujące "badania" na pasożyty, które nie posiadają żadnej wartości diagnostycznej, a także te sprzedające "cudowne specyfiki", które rzekomo mają pomóc pozbyć się robaków.

Podobnie jest w przypadku preparatów mających na celu odrobaczenie organizmu. Najpopularniejszymi z nich są zioła. Inne naturalne metody na odrobaczanie to balsam kapucyński, wyciąg z czarnego orzecha, pestki dyni i kuracja koniakiem (koniak miesza się w odpowiednich proporcjach z olejem rycynowym). Nie ma badań, które udowadniają, że takie metody są skuteczne, a mogą sporo kosztować, zwłaszcza w gabinetach "medycyny alternatywnej".

Nie odrobaczaj się profilaktycznie!

Decyzję o odrobaczaniu należy podjąć po konsultacji z lekarzem na podstawie objawów i wyników badań. Leków przeciw pasożytom (w tym także preparatów ziołowych) nie powinno się przyjmować profilaktycznie, bez zarażenia potwierdzonego w badaniach.

- Leków przeciwpasożytniczych nie należy stosować bez zaleceń lekarza, ponieważ nie są one obojętne dla zdrowia. Lekarz zaleca odpowiednie leki na podstawie wyniku badania laboratoryjnego kału – mówi prof. Elżbieta Gołąb.

- Bez skierowania można wykonać badania w kierunku pasożytów jelitowych w większości laboratoriów medycznych. Można wykluczyć zarażenie, uzyskując wynik ujemny w trzykrotnym badaniu kału. W przypadku podejrzenia owsicy stosuje się także badanie wymazu lub odcisku z okolic odbytu - dodaje ekspert.

Warto wiedzieć, że obecność pasożyta w organizmie nie zawsze oznacza konieczność leczenia. Trzeba je wdrożyć dopiero wtedy, gdy pasożyty wywołują objawy chorobowe.

Czytaj też:

Jakie objawy powodują pasożyty układu pokarmowego?

Czym można zarazić się od psa? 

Pestki z dyni na robaki: domowy sposób na odrobaczanie

Źródła:

  1. Załącznik do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20082341570/T/D20081570L.pdf [Dostęp: 11.07.2019]
  2. Zachorowania na wybrane choroby zakaźne w Polsce od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.oraz w porównywalnym okresie 2017 r, http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2018/INF_18_12B.pdf [Dostęp: 11.07.2019]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Alicja Alda
|

Aż trudno czytać te bzdurne wypowiedzi niejakiej pani profesor, która nie zdaje sobie sprawy z niskiej czułości badań kału na obecność pasożytów. Badania te mają zaledwie 12% czułości! Oznacza to, że na 100 przypadków robaczycy wykrywamy ją jedynie u 12 osób, a u 88 osób nie wykryjemy jej mimo zarobaczenia. W wielu krajach już dawno zaniechano tego badania uznając je za bezwartościowe do badań powszechnych parazytoz. Ono może mieć większą wartość w przypadku np. giardiazy, ale nie w przypadku owsicy, glistnicy czy tasiemczycy, czyli najbardziej powszechnych chorób pasożytniczych.
W dodatku lekarze rzadko myślą o parazytozach i prawie nigdy nie wykonują badań w tym kierunku. Poza tym nie ma badań miarodajnych, dlatego nie wiadomo dokładnie jaka część społeczeństwa ma tę chorobę. Przypuszcza się, że 98% społeczeństwa ma robaczycę, tylko większość o tym nie wie, bo często przebiega ona bezobjawowo. I w tym jest problem.

mama
|

Droga redakcjo, wczoraj dałam próbkę kału mojego syna do badania w luxmedzie na ulicy Wołowskiej we Wrocławiu w celu oznaczenia pasożytów. W próbce były żywe, ruszające się owsiki! Mimo to otrzymałam jest negatywny wynik badań. Już wiele razy słyszałam, że laboratoria nie badają próbek kału, wyrzucają je do śmieci i dają wynik negatywny. Nie wierzyłam w to, ale jak widać to niestety to prawda.

Małgorzata
|

Suger, nie nabijałabym się tak bardzo z tego... Cykl miesiączkowy większości kobiet jest również zsynchronizowany z fazami księżyca. Nie wiemy czemu, ale tak jest, a skoro zależność występuje u kobiet, to czemu nie u robaków? Ich wykrywalność jest zależna od fazy, kiedy występują larwy, a ta faza może być sprzężona z pełnią.

sugar
|

na Odyna "Podobno pasożyty najłatwiej wykryć za pomocą badania mikroskopijnego kału w okolicy pełni księżyca." xdxdxdxd kto to pisał!

Iza
|

Detosil, revitoxin,- nie pomagaja, kupa pieniedzy na nic. Trzeba byc pod kontrola lekarza i oczyszczac naturalnie / chemicznie ale dodatkowo dobry tryb zycia, bez stresu i objadania sie!...dlugo to wszystko trwa..

joo
|

ten poradnik nawiazuje do tego zeby wogole sie nie odrobaczac

Wilk
|

Czy ktoś z Was stosował Detosil? Czy to działa czy wszystkie te artykuły to ściema i marketing?

martyna
|

Córka chyba w przedszkolu się zaraziła owsicą, chociaż czy to można na pewno wiedzieć :) Podawałam jej z zalecenia lekarza pyrantelum i robaki zniknęły

Aga
|

Ziola nie usuwają pasozytow tylko zatrzymuja ich rozmnazanie. Poza tym dzialaja na pasozyty tylko podczas ich brania a po zaprzestaniu pasozyty i objawy wracaja. Tak wiec ziola nie zawsze sa skuteczne

Karolina
|

Enanjomery mają różne właściwości fizyczne.