ODROBACZANIE dzieci i dorosłych

2019-07-15 15:46 Monika Majewska

Odrobaczanie dzieci i dorosłych to nowa moda w Polsce. Na forach internetowych powtarza się informacja, że każdy z nas ma pasożyty i trzeba się regularnie odrobaczać. Przy okazji reklamowane są preparaty, które mają to ułatwić. Tymczasem to kolejny chwyt marketingowy. Prawda jest taka, że nie każdy z nas ma pasożyty, a profilaktyczne odrobaczanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Odrobaczanie to bardzo popularny temat. Podobno każdy z nas ma pasożyty. To nieprawda. Pasożyty chorobotwórcze występują w Polsce na tyle rzadko, że od ponad 10 lat nie monitoruje się kilkudziesięciu przypadków pasożytniczych zarażeń jelitowych (np. wywoływanych przez tasiemca czy glistę ludzką).

- Nadzorem epidemiologicznym objęte są choroby pasożytnicze stanowiące zagrożenie dla zdrowia publicznego. Są one wymienione w wykazie będącym załącznikiem do „Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi” – mówi prof. Elżbieta Gołąb z Zakładu Parazytologii i Chorób Przenoszonych przez Wektory, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakład Higieny.

Zgodnie z wykazem, obowiązkowo trzeba zgłaszać 7 chorób pasożytniczych. Są to lamblioza (giardioza), kryptosporydioza, toksoplazmoza wrodzona, malaria, włośnica oraz bąblowica i wągrzyca.¹

- W przypadku niebezpieczeństwa szerzenia się choroby pasożytniczej innej niż wymienione w tym wykazie, Minister Zdrowia może wydać odrębne przepisy prawne – dodaje prof. Elżbieta Gołąb.

Ilu Polaków może mieć pasożyty?

NIZP-PZH co roku publikuje raport dotyczący zachorowania na wybrane choroby zakaźne w Polsce. W 2018 roku w naszym kraju zarejestrowano 924 przypadki zachorowań na lambliozę, 52 przypadki bąblowicy, 30 malarii i 28 toksoplazmozy. Odnotowano także pojedyncze przypadki zachorowań na kryptosporydiozę - 3, wągrzycę - 3 oraz włośnicę - 2.²

- Dodatkowo w celu oceny częstości występowania pasożytów przewodu pokarmowego w naszym kraju oraz podniesienia stanu wiedzy na temat chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny realizuje finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 projekt pt. „Badania przeglądowe rozpowszechnienia pasożytów jelitowych w grupie dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce” - mówi prof. Elżbieta Gołąb.

W trakcie trwania projektu przebadanych zostanie bezpłatnie 6 tysięcy pięcio- i sześciolatków w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim. Wyniki badań mają się ukazać w 2020 roku.

Odrobaczanie stało się modą

Odrobaczanie stało się swego rodzaju modą, zwłaszcza wśród rodziców. Na forach internetowych jest mnóstwo porad dotyczących diagnostyki pasożytów i metod odrobaczania.

Do metod alternatywnej diagnostyki pasożytów jelitowych należy np. elektroakupunktura metodą Volla, badanie biorezonansem czy badanie żywej kropli krwi. Cena każdego z tych badań to ok. 200 zł. Na rynku dostępne są także pakiety badań. Cena najdroższego sięga 740 zł.

Oczywiście badania te nie mają nic wspólnego z prawdziwą diagnostyką parazytologiczną, do której zalicza się badania kału na pasożyty oraz metody biologii molekularnej. To po prostu żerowanie na ludzkiej naiwności.

Konieczność odrobaczania w dużej mierze promują firmy wykonujące "badania" na pasożyty, które nie posiadają żadnej wartości diagnostycznej, a także te sprzedające "cudowne specyfiki", które rzekomo mają pomóc pozbyć się robaków.

Podobnie jest w przypadku preparatów mających na celu odrobaczenie organizmu. Najpopularniejszymi z nich są zioła. Inne naturalne metody na odrobaczanie to balsam kapucyński, wyciąg z czarnego orzecha, pestki dyni i kuracja koniakiem (koniak miesza się w odpowiednich proporcjach z olejem rycynowym). Nie ma badań, które udowadniają, że takie metody są skuteczne, a mogą sporo kosztować, zwłaszcza w gabinetach "medycyny alternatywnej".

Nie odrobaczaj się profilaktycznie!

Decyzję o odrobaczaniu należy podjąć po konsultacji z lekarzem na podstawie objawów i wyników badań. Leków przeciw pasożytom (w tym także preparatów ziołowych) nie powinno się przyjmować profilaktycznie, bez zarażenia potwierdzonego w badaniach.

- Leków przeciwpasożytniczych nie należy stosować bez zaleceń lekarza, ponieważ nie są one obojętne dla zdrowia. Lekarz zaleca odpowiednie leki na podstawie wyniku badania laboratoryjnego kału – mówi prof. Elżbieta Gołąb.

- Bez skierowania można wykonać badania w kierunku pasożytów jelitowych w większości laboratoriów medycznych. Można wykluczyć zarażenie, uzyskując wynik ujemny w trzykrotnym badaniu kału. W przypadku podejrzenia owsicy stosuje się także badanie wymazu lub odcisku z okolic odbytu - dodaje ekspert.

Warto wiedzieć, że obecność pasożyta w organizmie nie zawsze oznacza konieczność leczenia. Trzeba je wdrożyć dopiero wtedy, gdy pasożyty wywołują objawy chorobowe.

Czytaj też:

Jakie objawy powodują pasożyty układu pokarmowego?

Czym można zarazić się od psa? 

Pestki z dyni na robaki: domowy sposób na odrobaczanie

Źródła:

  1. Załącznik do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20082341570/T/D20081570L.pdf [Dostęp: 11.07.2019]
  2. Zachorowania na wybrane choroby zakaźne w Polsce od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.oraz w porównywalnym okresie 2017 r, http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2018/INF_18_12B.pdf [Dostęp: 11.07.2019]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
mama
|

Droga redakcjo, wczoraj dałam próbkę kału mojego syna do badania w luxmedzie na ulicy Wołowskiej we Wrocławiu w celu oznaczenia pasożytów. W próbce były żywe, ruszające się owsiki! Mimo to otrzymałam jest negatywny wynik badań. Już wiele razy słyszałam, że laboratoria nie badają próbek kału, wyrzucają je do śmieci i dają wynik negatywny. Nie wierzyłam w to, ale jak widać to niestety to prawda.

Małgorzata
|

Suger, nie nabijałabym się tak bardzo z tego... Cykl miesiączkowy większości kobiet jest również zsynchronizowany z fazami księżyca. Nie wiemy czemu, ale tak jest, a skoro zależność występuje u kobiet, to czemu nie u robaków? Ich wykrywalność jest zależna od fazy, kiedy występują larwy, a ta faza może być sprzężona z pełnią.

sugar
|

na Odyna "Podobno pasożyty najłatwiej wykryć za pomocą badania mikroskopijnego kału w okolicy pełni księżyca." xdxdxdxd kto to pisał!

Iza
|

Detosil, revitoxin,- nie pomagaja, kupa pieniedzy na nic. Trzeba byc pod kontrola lekarza i oczyszczac naturalnie / chemicznie ale dodatkowo dobry tryb zycia, bez stresu i objadania sie!...dlugo to wszystko trwa..

joo
|

ten poradnik nawiazuje do tego zeby wogole sie nie odrobaczac

Wilk
|

Czy ktoś z Was stosował Detosil? Czy to działa czy wszystkie te artykuły to ściema i marketing?

martyna
|

Córka chyba w przedszkolu się zaraziła owsicą, chociaż czy to można na pewno wiedzieć :) Podawałam jej z zalecenia lekarza pyrantelum i robaki zniknęły

Aga
|

Ziola nie usuwają pasozytow tylko zatrzymuja ich rozmnazanie. Poza tym dzialaja na pasozyty tylko podczas ich brania a po zaprzestaniu pasozyty i objawy wracaja. Tak wiec ziola nie zawsze sa skuteczne

Karolina
|

Enanjomery mają różne właściwości fizyczne.

ziółko
|

Zioła związana są z naturą człowieka od początków ludzkości. Tylko umiejętne ich stosowanie pomoże człowiekowi w zachowaniu zdrowia, a także e jego przywróceniu. Leki na pasożyty uszkadzają wątrobę, natomiast są zioła, których pasożyty nienawidzą, ale są bezpieczne dla ludzi. Zastanawiając sie poraz kolejny nad tym dlaczego zioła działają, ale leki często nie, wpadła mi w ręce informacja o chemikach, którzy w 2001 roku otrzymali nagrodę Nobla za pracę nad katalizą asymetryczną. Co to ma wspólnego z ziołami? Otóż pokazali światu jak ważne jest odróżnianie naturalnych związków od nienaturalnych związków chemicznych, wiele związków chemicznych ma swoje lustrzane odpowiedniki, chemicy nazywają je enancjomerami lub cząsteczkami chiralnymi (z greki cheir – ręka). Mają one te same własności fizyczne i chemiczne, ale prawie zawsze inaczej działają na organizmy żywe. W talidomidzie cząsteczki uszkadzające płód to lustrzane odbicia leczniczych i nieszkodliwych cząsteczek leku. Tak jak prawoskrętnych śrub nie można zastąpić lewoskrętnymi, na prawą nogę włożyć lewego buta, tak samo nie można faszerować żywych, biologicznych układów lekami czy produktami spożywczymi zawierającymi nienaturalne dla życia związki chemiczne.