Zapalenie nerwu wzrokowego: przyczyny, objawy i leczenie

2017-07-13 13:15

Zapalenie nerwu wzrokowego najczęściej świadczy o infekcji, jednak może występować także w przebiegu wielu chorób, takich jak, np. cukrzyca czy stwardnienie rozsiane, często doprowadzając do całkowitej lub częściowej utraty wzroku. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia nerwu wzrokowego? Jak przebiega leczenie tej choroby oczu?

Zapalenie nerwu wzrokowego: przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Zapalenie nerwu wzrokowego  najczęściej świadczy o infekcji

Spis treści

  1. Zapalenie nerwu wzrokowego - przyczyny
  2. Zapalenie nerwu wzrokowego - objawy
  3. Zapalenie nerwu wzrokowego - diagnoza
  4. Zapalenie nerwu wzrokowego - leczenie

Zapalenie nerwu wzrokowego to proces zapalny II nerwu czaszkowego, który odpowiada za przysłanie bodźców wzrokowych z oka do kory wzrokowej, leżącej w płatach potylicznych mózgu. W zależności od lokalizacji wyróżnia się dwie postacie zapalenia nerwu wzrokowego:

  • zapalenie wewnątrzgałkowe, czyli zapalenie tarczy nerwu wzrokowego - proces zapalny umiejscawia się w przednim odcinku nerwu wzrokowego. Wówczas dochodzi do zmian w obrębie tarczy nerwu wzrokowego. Zapalenie wewnątrzgałkowe występuje częściej u dzieci niż u dorosłych
  • zapalenie pozagałkowe - proces zapalny umiejscawia się w dalszym odcinku nerwu wzrokowego. W tym przypadku w początkowym okresie nie dochodzi do zmian w obrębie tarczy nerwu wzrokowego. Zapalenie pozagałkowe diagnozowane jest znacznie częściej niż wewnątrzgałkowe

Zapalenie nerwu wzrokowego - przyczyny

W przypadku zapalenia wewnątrzgałkowego czynnikiem sprawczym najczęściej są wirusowe choroby zakaźne, zapalenie zatok, zapalenie oczodołu czy zapalenie przyzębia.

Z kolei pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego rozwija się zazwyczaj w przebiegu stwardnienia rozsianego. Wówczas przyczyną stanu zapalnego jest proces demielinizacyjny, który polega na rozpadzie osłonki mielinowej otaczającej włókna nerwu wzrokowego. Na jej miejscu pojawia się tkanka glejowa, która zaburza prawidłowe przewodnictwo nerwowe we włóknach wzrokowych. Jak wynika z badań, zapalenie pozagałkowe rozwija się u 50 proc. chorych na stwardnienie rozsiane w ciągu 15 lat trwania choroby.

Warto wiedzieć, że zapalenie nerwu wzrokowego może wskazywać także na kiłę, choroby reumatyczne, a także na cukrzycę, zapalenie tętnic, miażdżycę czy nadciśnienie tętnicze (w czterech ostatnich przypadkach dochodzi do niedokrwienia nerwu wzrokowego), jak również na zatrucia (np. alkoholem metylowym, nikotyną, ołowiem, lekami).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE>> Cukrzycowe problemy ze WZROKIEM

Zapalenie nerwu wzrokowego - objawy

Początek choroby zwykle jest nagły - następuje pogorszenie widzenia w jednym oku:

  • zaburzenie widzenia barw, które dla chorego stają się wyblakłe
  • zaburzenie ostrości wzroku
  • zaburzenie percepcji światła lub brak reakcji na światło

Objawom tym mogą towarzyszyć ból w oczodole przy próbie poruszania gałki ocznej. Mogą pojawić się także mroczki w polu widzenia, najczęściej tzw. mroczki centralne, czyli ruchome lub stałe zmiany w centralnym polu widzenia.

Zapalenie nerwu wzrokowego - diagnoza

W celu rozpoznania zapalenia nerwu wzrokowego przeprowadza się podstawowe badania okulistyczne, m.in. badanie dna oka i pola widzenia. Konieczne może być także wykonanie rezonansu magnetycznego oraz badania elektrofizjologicznego.

Zapalenie nerwu wzrokowego - leczenie

Choroba wymaga szybkiego leczenia, gdyż może spowodować zanik nerwu wzrokowego i nieodwracalne osłabienie wzroku lub całkowitą jego utratę. W pierwszej kolejności zwykle stosuje się leki działające objawowo - sterydy. Ich zadaniem jest zahamowanie stanu zapalnego. Ostatecznym celem terapii powinno być wyleczenie choroby podstawowej, wywołującej zapalenie nerwu wzrokowego.