Nadużywanie alkoholu widać w oczach. Groźne neuropatie to możliwy skutek

2024-12-19 12:45

Nie tylko skażony alkohol uszkadza nam wzrok. Nasze oczy nie lubią jednorazowego spożycia i odczuwają odległe skutki, gdy regularnie zaglądamy do kieliszka. O zagrożeniach przypomina okulista chirurg Justyna Krowicka.

Nadużywanie alkoholu widać w oczach. Groźne neuropatie to możliwy skutek
Autor: GettyImages

O tym, że alkohol wpływa na wzrok niedługo po spożyciu, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Rozmazany, czasem "skaczący" obraz, podwójne widzenie, to skutki, które można samodzielnie zaobserwować.

- Większość krótkoterminowych skutków spożywania alkoholu wpływających na widzenie ustępuje samoistnie. Inaczej może być w przypadku regularnego i długotrwałego spożycia alkoholu - tłumaczy Justyna Krowicka, ordynatorka kliniki "Gemini" w czeskiej Ostrawie.

Gadaj Zdrów: Alkoholizm

Dlaczego po spożyciu alkoholu gorzej widzisz

Lekarka wyjaśnia, co się dzieje w naszych oczach już po spożyciu O,2 promila alkoholu. Można się zdziwić.

Alkohol wpływa na funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu, ma więc wpływ i na ośrodek wzroku, a także mięśnie kontrolujące ruchy gałek ocznych. Jego spożycie może prowadzić do mniejszych lub większych zaburzeń widzenia.  Badania wskazują, że już zaledwie 0,2 promila alkoholu wpływa na zmniejszenie zdolności rozróżniania szczegółów o ok. 30 proc.

- mówi lek. Justyna Krowicka i podkreśla, że ostrość widzenia to jeszcze nie wszystko. Osoba po spożyciu ma mniejszą wrażliwość na kontrast, więc może gorzej widzieć w warunkach zmieniającego się oświetlenia. Potrzebuje też więcej czasu na adaptację do ciemności i jasnego światła. To dlatego na kacu często zdarza się światłowstręt.

Spożycie alkoholu wpływa również na układ krążenia, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi do oczu. W efekcie może dojść do przekrwienia spojówek, co powoduje, że oczy są zaczerwienione.

Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą nasilać i zaostrzać objawy zespołu suchego oka, podkreśla lekarka.

Alkohol widać w oczach od razu, ale też po latach, gdy zachodzą w nich niekorzystne, nieraz nieodwracalne zmiany.

Tak alkohol wpływa na wzrok - skutki odroczone w czasie

Większość nieprzyjemnych objawów po spożyciu alkoholu, także związanych z oczami, ustępuje dość szybko. Inaczej jest, gdy pijesz regularnie, przez lata. Masz zwyczaj "po ciężkim dniu w pracy", nawet kilka razy w tygodniu, przechylić szklaneczkę lub dwie? A może codziennie pijesz "tylko jedno piwo"? No to też masz problem, a skutki mogą być poważne.

Główna przyczyna odroczonych kłopotów ze wzrokiem u osób nadużywających alkohol, to nasilenie stresu oksydacyjnego, niedobory witamin i minerałów, a także odwodnienie, które mu towarzyszy.

Co oznacza to konkretnie?

Niedobór witamin może prowadzić do różnych problemów z oczami, takich jak osłabienie funkcji mięśni oka (przy niedoborze witamin z grupy B) oraz ślepota nocna, uszkodzenie rogówki, suchość oka, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), a nawet znaczna utrata wzroku spowodowana uszkodzeniem siatkówki (przy niedoborze witaminy A). Nadużywanie alkoholu i tytoniu może również prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia widzenia związanego z neuropatią wzrokową, które objawia się bezbolesną utratą wzroku

- mówi lek. okulista chirurg Justyna Krowicka.

Neuropatia nerwu wzrokowego to stan, w którym nerw wzrokowy, który przesyła obrazy z oka do mózgu, jest uszkodzony lub nie działa prawidłowo. Może to prowadzić do pogorszenia lub utraty widzenia w jednym lub obu oczach.

Alkohol, jak pokazują niektóre badania, może wpływać także na ryzyko rozwoju zaćmy. 

Alkohol, wzrok, cukrzyca i wątroba

Osoby z chorobami przewlekłymi powinny szczególnie uważać, bo alkohol wielokrotnie zaostrza ich przebieg.

W przypadku chorych na cukrzycę sprzyja retinopatii cukrzycowej, która może nawet doprowadzić do utraty wzroku. czyli mikro uszkodzeń naczyń krwionośnych siatkówki, co w najgorszym przypadku grozi ryzykiem utraty wzroku.

Alkohol wpływa negatywnie na wątrobę i nawet jeśli nie uszkodzi jej trwale, co stanowi zagrożenie życia, jego długotrwałe spożywanie może powodować do trudności z metabolizowaniem witamin i składników odżywczych. Niedobory tych substancji grożą pogorszeniem jakości widzenia i innymi problemami ocznymi.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor: