Kondycja zdrowotna kobiet. Jak Polki dbają o zdrowie
Zdrowy styl życia to nie tylko wprowadzenie owoców i warzyw do codziennej diety, czy rzucenie papierosów. Zdrowy styl życia to również badanie profilaktyczne i aktywność fizyczna. Jak o swoje zdrowie dbają statystyczne Polki i których lekarzy odwiedzają najczęściej?
Spis treści
- Polki sa zadowolone ze swojego stanu zdrowia
- Czy kobiety nadużywaja leków?
- Na co najczęściej chorują Polki
Przeciętna Polka ma 165 cm wzrostu i waży 67,6 kg. Aż co trzecia ma nadwagę. Odsetek szczupłych kobiet maleje wraz z wiekiem. Kobiety mające 18–29 lat utrzymują prawidłową wagę, ale po 60. roku życia właściwą masę ciała ma mniej niż co trzecia Polka! Statystyczna Polka chciałaby ważyć 5 kg mniej.
Polki sa zadowolone ze swojego stanu zdrowia
Z ankiety, którą przeprowadziła firma 4P research mix przy współpracy grupy Lux Med, wynika, że większość Polek ocenia swój stan zdrowia jako dobry, w tym co trzecia jako bardzo dobry, a co dziesiąta jako doskonały. Ale 46 proc. pań uważa swoje zdrowie za przeciętne. Co jest ważne dla zdrowia? Zdaniem większości z nas największy wpływ na zachowanie dobrego zdrowia ma higiena osobista.Na drugim miejscu wymieniamy sposób odżywiania. Na kolejnych jest powstrzymywanie się od palenia papierosów i picia alkoholu, wysypianie się oraz dobre geny. Niezbyt wierzymy, że dla zachowania zdrowia ważne są badania profilaktyczne, aktywność fizyczna i seks. Ale poglądy na ten temat są zależne od wieku.
Czy kobiety nadużywaja leków?
Najmłodsze kobiety stawiają na aktywność fizyczną, 30-latki podkreślają rolę genów, a panie po 60. roku życia uznają znaczenie badań profilaktycznych oraz środowiska, w jakim żyją. Polka bardzo chętnie sięga po preparaty dostępne w aptece bez recepty. Przyjmuje je sama, podaje partnerowi i dzieciom. Co trzecia Polka regularnie przyjmuje również leki dostępne tylko na receptę. W przypadku młodych kobiet zazwyczaj są to środki antykoncepcyjne, u starszych natomiast – leki przyjmowane z powodu chorób przewlekłych, np. nadciśnienia i cukrzycy. Kobiety też o wiele częściej niż mężczyźni sięgają po leki przeciwbólowe.
Na co najczęściej chorują Polki
Wśród dolegliwości, które utrudniają codzienne życie, wymieniamy ból głowy i migrenę. Cierpi z tego powodu ponad połowa Polek. Na ból głowy najczęściej uskarżają się 30-latki (61 proc.), mieszkanki dużych miast. One też częściej niż inne cierpią z powodu chorób górnych dróg oddechowych. Aż 17 proc. kobiet w wieku 30–60 lat przyznaje, że żyje w ciągłym napięciu. Stres i bezsenność najczęściej dotykają kobiety z dużych miast i z wyższym wykształceniem. Socjolodzy tłumaczą to większym obciążeniem obowiązkami i przepracowaniem. Badania potwierdzają także, że większość z nas lekceważy rolę aktywnego wypoczynku w rozładowywaniu stresu. Zapominamy, że może się on kumulować i objawiać w postaci migren, bezsenności, bólów kręgosłupa. Polki na ogół dobrze słyszą – tylko 3 proc. używa aparatów słuchowych. Ale prawie połowa nosi okulary lub soczewki kontaktowe. Szkła nosi ok. 15 proc.18-latek i aż trzy na cztery panie po pięćdziesiątce. Z badań CBOS wynika, że w ubiegłym roku u stomatologa była co czwarta Polka przed 49. rokiem życia, co piąta 50-latka i co dziesiąta kobieta po 60. roku życia. Rzadkie wizyty u stomatologa tłumaczy się zwykle wysokimi kosztami leczenia.
miesięcznik "Zdrowie"Porady eksperta