Kondycja zdrowotna kobiet. Jak Polki dbają o zdrowie

2013-02-28 15:40

Zdrowy styl życia to nie tylko wprowadzenie owoców i warzyw do codziennej diety, czy rzucenie papierosów. Zdrowy styl życia to również badanie profilaktyczne i aktywność fizyczna. Jak o swoje zdrowie dbają statystyczne Polki i których lekarzy odwiedzają najczęściej?

Kondycja zdrowotna kobiet. Jak Polki dbają o zdrowie
Autor: thinkstockphotos.com Zdrowy styl życia to nie tylko wprowadzenie owoców i warzyw do codziennej diety, czy rzucenie papierosów. Zdrowy styl życia to również badanie profilaktyczne i aktywność fizyczna. Jak o swoje zdrowie dbają statystyczne Polki i których lekarzy odwiedzają najczęściej?

Spis treści

  1. Polki sa zadowolone ze swojego stanu zdrowia
  2. Czy kobiety nadużywaja leków?
  3. Na co najczęściej chorują Polki

Przeciętna Polka ma 165 cm wzrostu i waży 67,6 kg. Aż co trzecia ma nadwagę. Odsetek szczupłych kobiet maleje wraz z wiekiem. Kobiety mające 18–29 lat utrzymują prawidłową wagę, ale po 60. roku życia właściwą masę ciała ma mniej niż co trzecia Polka! Statystyczna Polka chciałaby ważyć 5 kg mniej.

Polki sa zadowolone ze swojego stanu zdrowia

Z ankiety, którą przeprowadziła firma 4P research mix przy współpracy grupy Lux Med, wynika, że większość Polek ocenia swój stan zdrowia jako dobry, w tym co trzecia jako bardzo dobry, a co dziesiąta jako doskonały. Ale 46 proc. pań uważa swoje zdrowie za przeciętne. Co jest ważne dla zdrowia? Zdaniem większości z nas największy wpływ na zachowanie dobrego zdrowia ma higiena osobista.Na drugim miejscu wymieniamy sposób odżywiania. Na kolejnych jest powstrzymywanie się od palenia papierosów i picia   alkoholu, wysypianie się oraz dobre geny. Niezbyt wierzymy, że dla zachowania zdrowia ważne są badania profilaktyczne, aktywność fizyczna i seks. Ale poglądy na ten temat są zależne od wieku.

Czy kobiety nadużywaja leków?

Najmłodsze kobiety stawiają na aktywność fizyczną, 30-latki podkreślają rolę genów, a panie po 60. roku życia uznają znaczenie badań profilaktycznych oraz środowiska, w jakim żyją. Polka bardzo chętnie sięga po preparaty dostępne w aptece bez recepty. Przyjmuje je sama, podaje partnerowi i dzieciom. Co trzecia Polka regularnie przyjmuje również leki dostępne tylko na receptę. W przypadku młodych kobiet zazwyczaj są to środki antykoncepcyjne, u starszych natomiast – leki przyjmowane z powodu chorób przewlekłych, np. nadciśnienia i cukrzycy. Kobiety też o wiele częściej niż mężczyźni sięgają po leki przeciwbólowe.

Na co najczęściej chorują Polki

Wśród dolegliwości, które utrudniają codzienne życie, wymieniamy ból głowy i migrenę. Cierpi z tego powodu ponad połowa Polek. Na ból głowy najczęściej uskarżają się 30-latki (61 proc.), mieszkanki dużych miast. One też częściej niż inne cierpią z powodu chorób górnych dróg oddechowych. Aż 17 proc. kobiet w wieku 30–60 lat przyznaje, że żyje w ciągłym napięciu. Stres i bezsenność najczęściej dotykają kobiety z dużych miast i z wyższym wykształceniem. Socjolodzy tłumaczą to większym obciążeniem obowiązkami i przepracowaniem. Badania potwierdzają także, że większość z nas lekceważy rolę aktywnego wypoczynku w rozładowywaniu stresu. Zapominamy, że może się on kumulować i objawiać w postaci migren, bezsenności, bólów kręgosłupa. Polki na ogół dobrze słyszą – tylko 3 proc. używa aparatów słuchowych. Ale prawie połowa nosi okulary lub soczewki kontaktowe. Szkła nosi ok. 15 proc.18-latek i aż trzy na cztery panie po pięćdziesiątce. Z badań CBOS wynika, że w ubiegłym roku u stomatologa była co czwarta Polka przed 49. rokiem życia, co piąta 50-latka i co dziesiąta kobieta po 60. roku życia. Rzadkie wizyty u stomatologa tłumaczy się zwykle wysokimi kosztami leczenia.

miesięcznik "Zdrowie"